Chidaneh.com placeholder image

چرا عایق کاری روکار کف خانه مهم است و چه مزایایی دارد؟

در آپارتمان‌های امروزی خصوصا خانه‌هایی که علیق کاری اصولی نشده‌اند، سر و صدا از کف خانه‌ها به واحدهای مجاور و پایینی بیشتر منتقل می‌شود. این مشکل باعث بر هم زدن آرامش ساکنین خواهد شد. عایق کاری روکار کف راهکاری است که این مشکل را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد و شرایط ایده‌آل‌تری برای ساکنین ایجاد خواهد کرد. 

اگر شما هم به فکر رفع این مشکل هستید، با ما در این مقاله همراه شوید تا شما را بیشتر با عایق کاری روکار کف خانه و مزایای آن آشنا کنیم.

گروه معماری اشکان اذانی
تفاوت عایق کاری روکار کف و توکار در چیست؟

تفاوت عایق کاری روکار کف و توکار در چیست؟

معمولا عایق کاری‌های توکار زمانی انجام می‌شود که ساختمان در حاب ساخت است. معمولا آپارتمان‌هایی که از طریق کف صدای بسیار کمی را منتقل می‌کنند، هنگام ساخت از عایق کاری توکار در کف واحدها استفاده شده ‌است. 

اما اگر این نوع عایق کاری هنگام ساخت خانه و آپارتمان‌ها استفاده نشده باشد، استفاده از عایق کاری روکار کف بهترین گزینه است. زیرا در این روش دیگر نیازی به کندن کف خانه نیست و مانند پوششی زیر پارکت یا سرامیک قرار داده می‌شود.

مطالب پیشنهادی: عایق صوتی روکار دیوار مشترک، از جنگ و جشن همسایه راحت شوید!

بهترین نوع عایق کاری روکار کف چیست؟

بهترین نوع عایق کاری روکار کف چیست؟

عایق‌ کاری‌های روکار کف از انواع و جنس‌های مختلفی مانند عایق‌های پلی اورتان، پلی استایرن، ‌بتون لیکا، پشم سنگ، پشم شیشه و عایق‌های نانو یا ضد کوبش تشکیل می‌شوند. 

بهترین نوع عایق کاری روکار کف، استفاده از عایق صوتی نانو است. این نوع از عایق نسبت به انواع دیگر ضخامت کمتری دارد و به صورت روکار و توکار براساس نیاز مصرف کننده قابل استفاده است. از جمله ویژگی‌هایی که این نوع از عایق را نسبت به انواع دیگر پرطرفدارتر کرده است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • دارای خاصیت آنتی‌باکتریال
 • ضد آب و ضد اشتعال
 • دارای تراکم‌های متفاوت و قابلیت حذف کامل صدا
 • زیر پارکت، لمینت، فرش یا روکش‌های سیمانی کف به راحتی قابل نصب است
 • هرگونه صدای کوبش مانند دویدن، کشیدن مبل، افتادن اجسام روی زمین و… را کاملا دفع می‌کند

بیشتر بخوانید: با انواع عایق حرارتی در ساختمان آشنا شویم!

چرا استفاده از عایق‌های روکار قدیمی منسوخ شده است؟

چرا استفاده از عایق‌های روکار قدیمی منسوخ شده است؟

امروزه برای عایق کاری روکار کف ممولا از الیاف نانو استفاده می‌شود و اشتفاده از عایق‌های قدیمی‌ترمانند وشم شیشه و پشم سنگ دیگر منسوخ شده است. دلیل عدم استفاده از این نوع عایق‌های قدیمی معایبی است که نسبت به نمونه‌های جدید دارا هستند.

از جمله این معایب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در معرض رطوبت و آب کپک زده و بو می‌گیرد (در چنین شرایطی باید هرچه زودتر تخلیه شده و عایق‌های جدید جایگزین آن شود)
 • دارای مواد سرطان‌زا و سمی است
 • نسبت به عایق‌های نانو صداگیری بسیار ضعیفی دارد
 • در بهترین حالت عمر مفید این عایق‌ها بین 2 تا 3 سال است
 • به دلیل ضخامت بالای آن‌ها در برخی موارد نمی‌توان از آن‌ها زیر پارکت و کف‌پوش‌ها استفاده کرد
 • در برخی موارد ممکن است مجبور شوید از دو نوع عایق کنار هم برای کاهش صدا استفاده کنید

مطالب پیشنهادی: عایق رطوبتی ساختمان، از قیمت های روز خبر دارید؟

مزایای استفاده از عایق کاری روکار کف در خانه چیست؟

مزایای استفاده از عایق کاری روکار کف در خانه چیست؟

اگر ساکن طبقه‌های بالایی یک آپارتمان هستید، استفاده از عایق کاری روکار کف این امکان را برای شما فراهم می‌کند که دیگر نگران سرو صدای کودک یا حیوان خانگی خود نباشید و با خیال راحت در خانه ورزش کنید یا مبلمان خود را جا به جا کنید. با این کار دیگر نگران نارضایتی همسایگان خود نخواهید بود و با خیال راحت به فعالیت‌های روزانه خود خواهید پرداخت.

همچنین از انتقال صداهایی که ممکن است از کف خانه بیایند نیز جلوگیری می‌کنید و محیط آرامش‌بخؤ‌تری را برای خود و خانواده‌تان به ارمغان خواهید آورد.

بیشتر بخوانید: انواع عایق صوتی؛ هزینه رهایی از سر و صدا چقدر است؟

عایق کاری روکار کف

کلام آخر

در این مقاله با بررسی مزایای عایق کاری روکار کف ضرورت و استفاده از آن سعی داشتیم تا راهکاری برای حل مشکل انتقال صدا در خانه‌های آپارتمانی که شاید قبل از این با آن آشنایی نداشتید، در اختیارتان قرار دهیم. فراموش نکنید که قبل از اجرای عایق روکار کف حتما با یک کارشناس در این زمینه مشورت کنید و از اجرایی بودن آن در خانه خود اطمینان حاصل کنید.


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه