Chidaneh.com placeholder image

راهنمای اجاره خانه برای انتخاب بهترین گزینه

به قلم: تحریریه چیدانه

هرکدام از ما با هر سبک زندگی و در هر شرایطی که هستیم، خانه‌مان را سرپناه و مآمن آسایش و آرامشمان می‌دانیم. خانه برایمان معنا و مفهومی با‌ارزش و نیازی اساس است. هدف هر چه باشد، چه صاحب‌خانه‌ شدن و چه مستاجر بودن، موضوع «انتخاب» خانه برای اولین بار می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. به‌خصوص اگر برای این کار با محدودیت‌های مالی و… مواجه باشیم. اگر اولین بار است که می‌خواهید خانه‌ای اجاره کنید و یا از نتیجه تجربیات گذشته خود راضی نیستید، حتما در ادامه این مقاله همراه ما باشید. این راهنمای اجاره خانه به شما کمک خواهد کرد تا جوانب مختلف این کار را بهتر بشناسید و از مسیر درست خارج نشوید.

نوژا دیزاین

مرحله اول در اجاره خانه: اولویت‌بندی خواسته‌ها

قبل از هر چیزی بهتر است از خودتان بپرسید که چه ویژگی‌هایی درباره خانه برایتان از همه مهم‌تر است؟ محله، مبلغ رهن و اجاره‌بها، نقشه خانه، نوساز یا قدیمی بودن، متراژ، نورگیری فضا و چشم‌انداز از پنجره‌ها، دسترسی‌ و… . خوب می‌دانید که همیشه نمی‌توانیم همه خواسته‌هایمان را در کنار هم داشته باشیم و هیچ خانه‌ای آن خانه ایده‌آل ما نیست. پس ناچاریم فهرستی از اولویت‌ها داشته باشیم و 3 یا نهایتاً 5 مورد اول را مدنظر قرار دهیم. در ادامه نمونه‌ای از این فهرست و نحوه بررسی ویژگی‌ها را ببینید:

جکوزی ایران
  • مبلغ رهن و اجاره‌بها: باید با درآمد، پس‌انداز و بودجه آینده‌تان هماهنگی داشته باشد.
  • محله: جایی باشد که ازنظر طبقه اجتماعی، آب‌وهوا و… با سبک زندگی و روحیه شما سازگار باشد.
  • دسترسی‌ها: دسترسی ساکنان خانه به محل کار، مدرسه، مراکز رفاهی مانند فروشگاه‌ها، بازار و… مطلوب باشد.
  • نوساز و قدیمی بودن: اگر خانه قدیمی باشد، آیا نیاز به بازسازی و تعمیرات دارد؟ لوله‌کشی‌های آن چقدر کهنه و پوسیده شده؟ سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی آن از چه نوعی است و… .
  • نقشه و جانمایی فضاها در خانه: تفکیک فضاهای شخصی و عمومی چگونه شکل است؟ چند اتاق دارد؟ و… .

این فهرست اولویت‌ها برای هر فرد یا گروهی که قرار است ساکن خانه باشند، می‌تواند متفاوت باشد. به هر دلیلی امکان این وجود دارد که اولویت‌های شما به دیگران یکسان نباشد. نکته مهم و ضروری این است که اولویت‌ها و ترتیب آن‌ها در ذهن شما روشن باشد.

مرحله دوم در اجاره خانه: جست‌وجو

پس از مشخص شدن فهرست اولویت‌ها، بهتر است که سراغ همه روش‌های معمول برای جست‌وجو خانه بروید. سپردن به دفاتر معاملات املاک در محله موردنظرتان و بررسی آگهی‌های سامانه‌های آنلاین املاک و حتی درج آگهی درخواست خود در آن‌ها روش‌های معمولی است که برای جست وجوی خانه به کار گرفته می شود. در هنگام مراجع به بنگاه‌های معاملات املاک به خاطر داشته باشید که همه شرایط و اولویت‌های خود را با آن‌ها در میان بگذارید. مزیت مهم سامانه‌های آنلاین املاک هم این است که می‌توانید آگهی‌ها را متناسب با خواسته و شرایط خود فیلتر کرده و با دیدن تعداد کمتری از آگهی‌ها در وقت صرفه‌جویی کنید.

مرحله سوم در اجاره خانه: بازدید هوشمندانه

پس از جست‌وجوهای بسیار حتما چندین آگهی با مشخصات مشابه درخواست شما پیدا خواهد شد که باید برای بازدید از آن‌ها وقت بگذارید. درست است که توجه به ‌ظاهر خانه، دانشتان درباره بعضی جزئیات فنی و ظاهری، گفته‌های صاحب‌خانه، مشاور ملک و یا حتی ساکنین سابق خانه خیلی مهم‌اند اما شروط کافی نیستند. اگر در انجام این کار تجربه کمی دارید پیشنهاد می‌کنم که حتما همراه با یک فرد باتجربه و مورد اعتماد راهی بازدید خانه‌ها شوید تا بتوانید هوشمندانه بررسی و انتخاب کنید. کسی که همراهتان می‌شود اگر تخصصی در حوزه ساختمان و یا تأسیسات داشته باشد حتما نتیجه بهتری خواهید گرفت.

مرحله چهارم در اجاره خانه: مقایسه دقیق

دقت وسواس‌آمیز در بررسی و انتخاب اگر به‌اندازه و معقول باشد می‌تواند منجر به نتیجه‌ای کاربردی و مفید شود. ممکن از بعد از بازدیدهای متعدد برای انتخاب بین دو یا چند گزینه مردد شوید و کار برایتان کمی پیچیده به نظر برسد. اینجاست که فهرست اولویت‌بندی خواسته‌هایتان بازهم برایتان کارساز خواهد بود. ویژگی‌های گزینه‌های پیش روی خود را براساس آن فهرست موردبررسی قرار دهید و درنهایت خانه‌ای را انتخاب کنید که تناسب بیشتری با شرایط و خواسته‌هایتان داشته باشد.

مرحله پایانی در اجاره خانه: بستن قرارداد

پس از گذر از همه مراحل، حالا دیگر وقت آن رسیده که با یک قرارداد قانونی کار را تمام کنید. البته این مرحله هم انرژی خاص خودش را می‌طلبد. سروکله زدن با صاحب‌خانه و مشاور ملک برای توافق نهایی بر سر مبلغ رهن و اجاره‌بها هم تبحر خاصی نیاز دارد. در این مرحله نیز بهتر است که فردی باتجربه همراهی‌تان کند. فراموش نکنید که قبل از امضا قرارداد شرایط اجاره خانه را به‌دقت مطالعه کنید. آوردن شروط ویژه موردنیاز در قولنامه از تبعات و مشکلات بعدی جلوگیری می‌کند. بر سر مدت زمان اجاره خانه با صاحب‌خانه به توافق برسید و از تسویه شدن تمام قبض‌ها و حساب‌های ملک موردنظر اطمینان حاصل می‌کنید. این هزینه‌ها شامل تلفن، برق، آب، گاز، شارژ ساختمان، عوارض شهرداری، اینترنت و… است.

این مراحل به عنوان راهنمای اجاره خانه در تهران و دیگر شهرهای بزرگ ایران حتما کاربردی خواهد بود. ولی در شهرهای کوچک‌تر به دلیل آشنایی بیشتر مردم با یکدیگر ممکن است کار از این هم ساده‌تر و راحت‌تر باشد.

گردآوری‌شده در تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه