Chidaneh.com placeholder image

بلندترین پل‌های جهان که از دیدن آن انگشت به دهان می‌مانید!

به قلم: علیرضا باقرپور

بلندترین پل‌های جهان شامل پل میلائو ویادوکت در فرانسه، پل راسکی در روسیه، پل سوتونگ در چین، پل آکاشی‌کای‌کیو در ژاپن و پل ثابت کمربندی بزرگ در دانمارک می‌شود.

نوژا دیزاین

بسیاری از پل‌های جهان به دلیل ساختار غول‌پیکر، ارتفاع زیاد و تعادل شگفت انگیز خود معروف هستند و ارزش دیدن دارند. در واقع ارتفاع پل با ارتفاع عرشه تعیین می‌شود و از آنجا که بیشتر پل‌ها در مناطقی از دره‌های عمیق قرار دارند، رتبه‌بندی بلندترین پل‌ها متفاوت است. پل‌های امروزی علاوه بر مسیری مناسب برای عبور از رودخانه‌ها، دره‌ها و کوه‌ها، به گنجینه‌های معماری تبدیل شده‌اند و بازدیدکنندگان زیادی از آن‌ها دیدن می‌کنند. همچنین برخی از گردشگران از سفر کردن، هدف متفاوتی دارند و به دنبال هیجان خاصی هستند که آدرنالین خون را به جریان بیندازد و تجربه‌ای فراموش‌نشدنی برای آن‌ها به ارمغان آورد. در ادامه شما را با بلندترین پل‌های معروف جهان آشنا می‌کنیم:

کی پلاس

پل میلائو ویادوکت در فرانسه

پل میلائو ویادوکت (MILLAU VIADUCT) که لقب بلندترین پل جاده‌ای جهان را به خود اختصاص داده است، بالای رودخانه تارن در جنوب فرانسه قرار دارد. این سازه بلند توسط میشل ویرلوژو و نورمن فاستر، مهندس فرانسوی و معمار انگلیسی، طراحی شده است. ارتفاع پل میلائو ویادوکت 343 متر و طولانی‌ترین دهانه آن حدود 1122 فوت است. این پل شگفت انگیزترین پل کابلی است که در سال 2004 برای بازدید به روی عموم باز شد و در سال 2006 جایزه بین‌المللی ساختار برجسته را دریافت کرد. جاده این پل روی هفت ستون بتنی قرار گرفته است که ارتفاع ستون‌ها 77 تا 246 متر است. اگرچه احداث پروژه پل میلائو ویادوکت از شانزدهم اکتبر 2001 آغاز شد، اما یک ماه پیش از موعد مقرر و در شانزدهم دسامبر 2004 به طور رسمی به بهره‌برداری رسید. سازندگان این پل مدعی هستند که عمر مفید آن حداقل 120 سال خواهد بود.

پل راسکی در روسیه

پل راسکی در جایگاه دوم بلندترین پل‌های جهان و در روسیه قرار دارد. ارتفاع کلی این پل 320.9 متر، حدود 1053 فوت است. این پل کابلی در سال 2012 افتتاح و شد و هدف از احداث آن برگزاری کنفرانس‌های اقتصادی آسیا بود. این پل در مکانی با شرایط آب و هوایی بسیار سخت قرار دارد و برای مقابله با بادهای سخت، یخبندان و برف و باران شدید، بسیار مقاوم است. پل راسکی، محل اتصال شهر ولادی وستک به جزیره روسکی است و ماجراجویانی که به‌دنبال تفریحات خطرناک هستند و همچنین وسایل نقلیه می‌توانند در همه فصول سال از روی آن عبور کنند.

پل سوتونگ در چین

سوتونگ، سومین پل بلند جهان است که حدود 300 متر ارتفاع دارد. این پل در کشور چین قرار گرفته و دهانه آن حدود 1088 متر است. پل کابلی سوتونگ که دارای دو برج بلند است، در سال 2008 در منطقه چانگچون افتتاح شد. این سازه معماری بی‌نظیر، فاصله بین شهرهای شانگهای و نانتونگ را که تا قبل از آن یک سفر خسته‌کننده چهار ساعته بود، کوتاه می‌کند. شرکت مهندسی هاربر چین، نقش اساسی در ساخت و طراحی این پل داشته است.

پل آکاشی کای کیو در ژاپن

این پل در منطقه کوبه ژاپن قرار دارد و ارتفاع کلی آن به 298.3 متر می‌رسد. دهانه پل معلق آکاشی‌کای‌کیو 1991 متر است و این پل با سیستم تیر نگهدارنده دو مفصلی طراحی شده است. بنابراین در برابر باد تا سرعت 286 کیلومتر بر ساعت (178 مایل در ساعت)، زلزله تا مقیاس 8.5 ریشتر و همچنین جریان آب دریا مقاوم است. پروژه احداث پل آکاشی‌کای ‌کیو که شهر کوبه را به ایوایا در جزیره آواجی متصل می‌کند، در سال 1998 تکمیل شد. این پل در طول سال‌های گذشته، دستخوش تغییرات ساختاری زیادی شده که آن را در برابر زمین‌لرزه، مقاوم و پایدارتر کرده است.

پل سنگ‌تراش (STONE CUTTERS)

این پل در هنگ‌کنگ قرار دارد و ارتفاع آن حدود 298 متر است. دهانه پل کابلی سنگ‌تراش، 1018 متر است و مراحل ساخت آن در سال 2009 تکمیل شد. این پل جزیره Nam Wan Kok Tsing Yi را به جزیره سنگ‌تراش (STONE CUTTERS) متصل می‌کند. پل سنگ‌تراش که یکی از پل‌های بسیار گران‌قیمت جهان محسوب می‌شود، در مدت پنج سال و با هزینه 2.76 میلیاردی ساخته شد. این پل به دلیل طراحی شگفت‌انگیز خود مشهور است و در سال 2010 جایزه طراحی سازه‌ای سالانه را از آن خود کرد.

پل YI SUN-SIN

پل یی ‌سون سین (YI SUN-SIN) در کره جنوبی، توانسته است جایگاه ششم فهرست بلندترین پل‌های جهان را به خود اختصاص دهد. این پل معلق در بخش جنوبی کره جنوبی قرار دارد و به منظور ایجاد مسیر اصلی برای رسیدن به مجتمع صنعتی Yeosu ساخته شده است. پل یی سون سین که طول دهانه آن به 1545 متر می‌رسد، در سال 2012 افتتاح شد. ارتفاع کل پل حدود 270 متر و 890 فوت است و شرکت مهندسی ،Daelim پروژه ساخت آن را به پایان رساند. این پل شگفت‌انگیز، یکی از نامزدهای جوایز سازه برجسته در سال 2013 بود.

پل ثابت کمربندی بزرگ (GREAT BELT EAST)

پل ثابت کمربندی بزرگ در منطقه Korsor در دانمارک قرار دارد و ارتفاع کلی حدود 245 متر است. دهانه این پل معلق که در رتبه هفتم فهرست بلندترین پل‌های جهان قرار دارد، حدود 1624 متر است. این پل در سال 1998 تکمیل و افتتاح شد و پروژه ساخت آن را شرکت‌های مهندسی دانمارکی بر عهده داشتند. پل ثابت کمربندی بزرگ، زمان سفر در دانمارک را به میزان قابل توجهی کاهش داده و باعث شده است که شهروندان و گردشگران تنها در 10 دقیقه از کمربند بزرگ عبور کنند که این مسافت قبلاً با کشتی حدود یک ساعت طول می‌کشید.

منبع: ایمنا

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه