خودنمایی گره چینی ایرانی در دکوراسیون خانه های امروزی

همه ما هنگام حضور در فضاهای تاریخی معماری ایرانی، لحظاتی محو تماشای زیبایی کاشیکاری ها و پنجره های ارسی آن ها می شویم. آیا تا به حال طراحی نقوش این دو بخش از بناها را با دقت و ظرافت دیده اید؟! این نقوش زیبا در کاشی کاری و ساخت قاب های چوبی ارسی را گره چینی می گویند. گره چینی هنری آمیخته و ریشه دار در هندسه است.

blog post

مبلمان گره چینی

   

کاربرد گره چینی در دکوراسیون داخی

ایرانیان نقوش گره چینی را در طراحی بناهای خود بسیار به کار برده اند. نقوش زیبایی که در هر گوشه از بناهای تاریخی به شکلی تازه و چشمگیر خودنمایی می کند. چیدانه در این مطلب قصد دارد به شما پیشنهاداتی دهد تا بتوانید از هنر زیبای گره چینی در طراحی داخلی خانه های امروزی نیز استفاده کنید. با ما همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: پنجره ارسی، بازی رنگ و نور در دکوراسیون داخلی

گره چینی دکوراتیو

در کارگاه های نجاری، گره چینی هایی از جنس چوب، پس از سال ها هنوز ساخته می شود. اما در قطعات و ابعادی متنوع و برای کاربردی متفاوت از آنچه در گذشته داشت. این صفحات چوبی گره چینی را می توانید به عنوان پارتیشن و دیوارهای مشبک جدا کننده در هر کجای به کار گرفت. در تصویر بالا طراح از آنها به عنوان بخشی از دیوار سرویس بهداشتی استفاده کرده است.

در مکان هایی که نمی خواهید با یک دیوار صلب ارتباط فضا ها را با هم قطع کنید و یا تنها به تعیین مرز و تقسیم فضایی احتیاج دارید از این پارتیشن ها و دیواره های مشبک استفاده کنید. انتخاب مصالح مصرفی برای ساخت چنین دیواری با شماست، برای چنین کاری محدودیت نخواهید داشت. به یاد داشته باشید که با انتخاب درست و رنگ آمیزی مناسب می توانید رنگ این صفحات گره چینی شده را با محیط اطرافش هماهنگ کنید.

گره چینی در کاشی کاری

وقتی برای خرید کاشی و انتخاب طرح و رنگ آن به فروشگاه ها مراجعه می کنید دقت داشته باشید که در طراحی کاشی های امروزی نیز نقوش گره چینی را با کمی خلاقیت و شاید تغیر رنگ می توان دید. این کاشی ها را برای پوشش دیوارهای سرویس بهداشتی انتخاب کنید و زیبایی آنها را به خانه تان بیاورید.

مطلب پیشنهادی: کاشی ها، نقش زیبایی بر پیکره معماری

گره چینی در طراحی سقف

این گره چینی ها برای طراحی سقف نیز مناسب هستند. یک گچکار ماهر به سادگی با پیاده کردن یک نقشه هندسی گره چینی در سقف به زیبایی فضای داخلی خانه کمک خواهد کرد. نیازی نیست که از ترکیب رنگ های مختلف برای کار استفاده شود. رنگ سفید گچ کافی است تا بتواند زیبایی آن را به نمایش بگذارد.

کاغذ دیواری گره چینی

کاغذ دیواری ها با طرح گره چینی پوشش خوبی برای دیوارها و حتی سقف خانه هستند. در تصویر بالا طراح اتاق کودک با انتخاب ترکیب رنگ سفید و آبی متناسب با دیگر اجزای فضا کاغذ دیواری را هم به همین رنگ انتخاب کرده است.

گره چینی در وسایل

کاربرد گره چینی در طراحی داخلی وسعت زیادی داشته و بنا ب خلاقیت و سلیقه شما می تواند در هرکجای دکوراسیون و یا متریال های مختلف اجرا شود.

  • درب و پنجره
  • لوستر
  • کتابخانه
  • اکسسوری

شاید یکی از ساده ترین راه ها این است که شما دربی را که با این نقوش هندسی طراحی و تزئین شده به فضای داخلی خانه تان بیاورید و در چهارچوب نصب کنید. اما اگر شما مستاجر هستید و یا به هر دلیلی امکان ایجاد چنین تغییراتی را در فضای داخلی منزل خود ندارید چیدانه به شما پیشنهاد می کند که به سراغ وسایل تزئینی و کاربردی خانه بروید.

مطلب پیشنهادی: صنایع دستی ایران را به مهمان خارجی تان هدیه دهید

کتابخانه ای که در تصویر بالا می بینید با انتخاب الگوی واحدی از گره چینی ها طراحی و اجرا شده است. با اختصاص دادن یک دیوار خانه به چنین کتابخانه ای شش باکس گره چینی با دو رنگ مختلف حال و هوای سنتی را به خانه ای مدرن آمده است.

از صفحات گره چینی چوبی به عنوان لوستر استفاده کنید. لوسترهای سقفی و لوسترهای آویزی با شیشه های رنگی و یا بدون استفاده از آنهای می توانند به سطح صاف و یکدست سقف خانه شما متصل شوند و ظاهر آن را از یکنواختی خارج کنند.

blog post

مبلمان سنتی

گره چینی در دکوراسیون اتاق خواب

تخت خواب گره چینی

مهمترین عنصر در طراحی اتاق خواب، انتخاب تخت خواب آن است. تخت خواب سفید رنگ با تخته پشت آن که طرح گره چینی دارند در فضای اتاق خواب مدرن جلوه خواهد کرد. البته می توانید از همان رنگ طبیعی چوب نیز استفاده نمایید.

مطلب پیشنهادی: ۲۰ ایده جذاب برای تخته‌های پشتی تخت‌ خواب‌ها

پارچه با نقوش گره چینی

روتختی با پارچه هایی با طرح گره چینی گزینه دیگر شما است تا بتوانبد از این هنر در محیط اتاق خواب خود استفاده کنید. روکش بالش ها و کوسن ها را نیز با رو تختی ست کنید.

برای تکمیل چیدمان چنین خانه ای بر روی عکس زیر کلیک کرده و از گروه آل یاسین کمک بگیرید:


گره چینی در دکوراسیون


مطالب پیشنهادی:

لاله داورپناه
نویسنده: لاله داورپناه

کارشناس محتوا طراح پروژه‌های معماری، دکوراسیون داخلی و فضای سبز سوابق کاری در چیدانه: عضو تیم تحریریه وب سایت چیدانه - نویسنده و ادیتور عضو تیم تحریریه وب سایت چیدانه - ادمین شبکه های اجتماعی دبیر تحریریه مجله منزل سردبیر مجله منزل مدیر دپارتمان تولیدات چندرسانه ای وبسایت چیدانه مدیر آموزش آکادمی چیدانه سوابق تحصیلی: فارغ التحصیل کاردانی معماری از موسسه آموزش عالی آپادانا- شیراز فارغ التحصیل کارشناسی معماری از موسسه آموزش عالی میرداماد- گرگان دانش آموخته دوره عالی تکنولوژی معماری از قطب علمی معماری دانشگاه تهران دانشجوی کارشناسی ارشد معماری منظر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب

more_horiz
مطالب پیشنهادی
خانه های قدیمی کاشان ، روح در تک تک آجرهای این خانه جاریست

خانه های قدیمی کاشان ، روح در تک تک آجرهای این خانه جاریست

 کلون و کوبه نشانه ای از فرهنگ ایرانی بر درب های قدیمی

کلون و کوبه نشانه ای از فرهنگ ایرانی بر درب های قدیمی

مبلمان سنتی گره چینی، برای کجای منزل مناسب است؟

مبلمان سنتی گره چینی، برای کجای منزل مناسب است؟

کسب و کارها پیشنهادی
گروه بازرگانی افراش پلاس certificate
گروه بازرگانی افراش پلاس

گروه بازرگانی افراش پلاس

طرح پردازپایا certificate
طرح پردازپایا

طرح پردازپایا

گالری فرش ماشینی فیروزه certificate
گالری فرش ماشینی فیروزه

گالری فرش ماشینی فیروزه

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent