راه های جدید تقسیم فضا در طراحی داخلی آشپزخانه

یک مهندس معمار برای تقسیم فضای آشپزخانه مدت‌ها وقت می‌گذارد، بدون این‌‌که ساکنان خانه حتی فکرش را کرده باشند که برای چیدمان کابینت‌ آشپزخانه کلی فکر شده است اما منیره از کرج، برای خانه جدیدشان دنبال نقشه چیدمان آشپزخانه می‌گردد و از ما پرسیده:

«چیدانه سلام،  ما یک آشپزخانه 3 در 4 متری داریم که پنجره هم می‌خورد، انواع طراحی آشپزخانه را برایم توصیح می‌دهید؟ لطفا با عکس‌های تورهای خانه‌گردی، مدل‌های تقسیم فضای آشپزخانه را برایم تفهیم کنید.ممنون»

اصلا می‌دانستید که چیدمان استاندارد آشپزخانه اصولی دارد و  را تصور کنید که خط‌کش دست گرفته و حتی به چیدمان وسایل برقی در آشپزخانه هم فکر می‌شود؟ در این مطلب یاد می‌گیریم که چه اصولی چیدمان آشپزخانه معمولی را خاص می‌سازد؟ انواع آشپزخانه در معماری به چند دسته تقسیم می‌شوند؟ پلان آشپزخانه چطور طراحی می‌شود تا ما در این فضای خوشمزه، احساس راحتی کنیم.

blog post

طراحی آشپزخانه چوبی

در تقسیم فضای آشپزخانه به چه نکاتی دقت کنیم؟

اگر فکر می‌کردید که تقسیم فضای آشپزخانه، همیشه تصادفی انجام می‌شده، سخت در اشتباهید، شاید بساز بفروش‌های تجربی، به طور چشمی یک سری کابینت را در آشپزخانه پخش کنند؛ حتما دیده‌اید که در بعضی خانه‌های بدنقشه، صاحب‌خانه مجبور شده، یخچالش را در هال بگذارد. برای تقسیم فضای آشپزخانه، طراح به سه عامل توجه می‌کند:

آماده‌سازی و شستشو (سینک ظرفشویی)

نگهداری( یخچال)

پخت‌و‌پز (اجاق گاز)

این سه عامل مفهوم مثلث کار در آشپزخانه  را از سال 1920 مطرح کردند که در ادامه این مطلب با انواع آن آشنا می شوید.

بهترین تقسیم فضای آشپزخانه با چیدمان استاندارد آشپزخانه 

برای تقسیم فضای آشپزخانه لازم نیست، شق القمر کنیم تنها باید اصول چیدمان آشپزخانه را بشناسیم که در موارد زیر اشاره شده است.

شش مدل دکوراسیون مخصوص آشپزخانه وجود دارد. این شش مدل متناسب با اضلاع دیوار آشپزخانه، ابعاد آن و نوع سبک آشپزخانه قابل تغییر هستند. مدل‌های دکور آشپزخانه، مدل جزیره، شبه جزیره، L شکل، U شکل، گالری و راهرویی هستند. وسایل آشپزخانه از قبیل گاز، یخچال و سایر وسایل مورد نیازتان را متناسب با اندازه آشپزخانه خریداری کنید تا فضای آشپزخانه با انتخاب نامناسب تجهیزات آشپزخانه محدود نشود و فضای کافی برای باز و بسته شدن درب این وسایل از جمله یخچال، فر.و تردد در این فضا وجود داشته باشد.

مطلب پیشنهادی: با انواع طرح کابینت آشنایی؟

blog post

عکاسی منزل آقا و خانم اسماعیل پور

 

انواع آشپزخانه در معماری را یاد بگیریم

در تقسیم فضای آشپزخانه بیشتر به جایگاه عناصر غذاخوردن، پخت‌و‌پز، شستشو و آماده‌سازی توجه می‌شود اما همین انواع طرح می‌توانند انواع آشپزخانه در معماری را تشکیل دهند که می‌تواند مدرن یا کلاسیک باشد.

انواع طراحی آشپزخانه را بگو

هنگامی که مهندس معمار آشپزخانه شما را می‌بیند از بین انواعا طراحی آشپزخانه، آن را برای‌تان انتخاب می‌کند که بهترین تقسیم فضای آشپزخانه را در پی داشته باشد تا کابینت کافی در آشپزخانه جا بگیرد و هم کار در آن با لوازم آشپزی و برقی راحت باشد.

طراحان دکوراسیون داخلی زمانی که پای‌شان به آشپزخانه می‌رسد، حتما یاد آن قانون طلایی دوران تحصیل می‌افتند؛ قانون مثلث طلایی. به عقیده کارشناسان طراحی هر آشپزخانه‌ای برای خودش یک مثلث طلایی دارد که نباید تحت هیچ شرایطی قاعده آن به هم بخورد. این مثلث با اتصال سینک ظرفشویی، اجاق گاز و یخچال درست می‌شود. درواقع یخچال و سینک ظرفشویی باید در سه راس یک مثلث فرضی در آشپزخانه قرار داده شوند. البته شاید در آشپزخانه‌های کوچک این قانون رعایت نشود اما معمولا در زمان ساخت آشپزخانه‌ها مهندسان معمار حواس‌شان به این نکته هست.

blog post

کابینت ممبران سفید


اشتباه رایج در طراحی دکوراسیون آشپزخانه

 در مثلث طلایی بیشتر فعالیت‌های معمول در آشپزخانه انجام می‌شود و باید آشپزخانه طوری طراحی شود که هیچ وسیله اضافه‌ای در آن قرار نداشته باشد. آشپزخانه هر شکلی که داشته باشد - به شکل L، U یا جزیره‌ای- میانگین فاصله سه منبع مثلث طلایی نباید کمتر از سه متر و بیش از هفت‌و‌نیم باشد. ارتفاع سطح پیشخوان کابینت از زمین باید حدود ۹۰ سانتی‌متر و فاصله افقی از در کابینت تا کابینت روبه‌رو یا هر چیز دیگر حداقل ۷۶ سانتی متر باشد تا فرد به‌راحتی از پیشخوان و کابینت‌ها استفاده کند. اگر به هر دلیلی این اندازه‌ها رعایت نشود در آشپزخانه یا آدم‌ها با هم برخورد می‌کنند یا اینکه کار آشپزی خیلی سخت می‌شود.

شکل u طراحی آشپزخانهرا بلدی؟

معمار شکل u طراحی آشپزخانه را زمانی در نظر می‌گیرد که معمولا 3 دیوار موجود باشد و آشپزخانه مستطیل به نظر برسد.

blog post

عکاسی منزل مسکونی یوسف آباد 2

blog post

عکاسی منزل مسکونی ستارخان

ویژگی‌های آشپز‌خانه u شکل چیست؟

 • کابینت زیادی در آن جا می‌شود
 • مثلث کار در آشپزخانه بهتر شکل می‌گیرد
 • دل‌باز‌تر است

چیدمان آشپزخانه ال شکل را توصیف کن

در آشپزخانه ال چه اپن باشد چه چهار دیواری، کابینت‌ها در دو ضلع عمود بر هم قرار گرفته‌اند.معمار برای تقسیم فضای آشپزخانه تلاش‌ می‌کند سینک را زیر پنجره طراحی کند.

مطلب پیشنهادی: اصول طراحی آشپزخانه ال را اینجا کامل گفتیم

blog post

عکاسی منزل مسکونی باغ فیض

جزیره آشپزخانه ال شکل را نشانم بده

هنگام تقسیم فضای آشپزخانه اگر جای کافی در اختیار طراح باشد می‌تواند یک جزیره آشپزخانه ال شکل هم برای شما در نظر بگیرد تا فضایی هم برای شستشو، پخت‌و‌پز یا یا آماده‌سازی مواد غذایی داشته باشید. معمولا این طراحی برای آشپزخانه اپن در نظر گرفته می‌شود.

شکل g آشپزخانه چه جوریه؟

در شکل g آشپزخانه طراح سعی می‌کند نه تنها سه ضلع یک مربع فرضی را درگیر کند بلکه یک بخش اضافه هم ب داخل مرکز آشپزخانه بیاورد که فضای کاربردی‌تری ایجاد کند. تقسیم فضای آشپزخانه g شکل اصولا رضایت‌بخش‌تر است

مطلب پیشنهادی: بیا چند آشپزخانه مدرن نشونت بدم.

blog post

عکاسی منزل مسکونی پاسداران

blog post

کابینت ممبران قهوه ای

blog post

کابینت کلاسیک

blog post

دکوراسیون آشپزخانه با کابینت ممبران


در تقسیم فضا کف‌پوش‌ها هم مهم است

اگر کف‌پوش آشپزخانه از کاشی است سعی کنید از کاشی‌های بزرگ‌تر استفاده کنید. کاشی‌های کوچک آشپزخانه را کوچک‌تر نشان می‌دهد. سعی کنید رنگ زیاد روشن یا تیره نداشته باشند.

چیدمان آشپزخانه کوچک بدون اپن در تقسیم فضا

جزیره آشپزخانه به تازگی رونق زیادی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه داشته ولی این جزیره‌ها همیشه به اندازه ظاهرشان مفید نیستند. در چیدمان آشپزخانه‌های کوچک سعی کنید جزیره را حذف کنید. یا اگر اصرار دارید جزیره داشته باشید جزیره باریک انتخاب کنید و از فضای زیر آن هم استفاده کنید.

از پنجره برای افزایش زیبایی استفاده کنید

از پنجره‌های آشپزخانه خود استفاده کنید تا چشم‌اندازهای عالی از فضای بیرون داشته باشید. یک پرده زیبا و رنگارنگ، یک گل کنار پنجره، گلدان یا ظرف میوه‌ و یک سینک یا پیشخوان شسته رفته مطمئناً توجه را به خود جلب می‌کند.

مطلب پیشنهادی: ترفندهای طلایی طراحی آشپزخانه کوچک را اینجا شمرده‌ایم

blog post

کابینت

کابینت آشپزخانه کوچک باعث تقسیم فضا می شود؟

هر چه فضای آشپزخانه شما کوچک‌تر باشد، انتخاب رنگ مناسب برای کابینت‌ها، دشوار‌تر و حساس‌تر خواهد بود زیرا باید سعی شود آشپزخانه دل‌باز بودن خود را کماکان حفظ کند. به‌کار گیری و استفاده از رنگ‌های روشن برای کابینت‌ها، باعث می‌شود که فضای آشپزخانه شما شاد و دل‌باز باشد و در مقابل استفاده از رنگ‌های تیره، باعث خواهد شد، فضای آشپزخانه، تنگ و تاریک به نظر بیاید.برای اینکه فضای روشن‌تری در آشپزخانه ایجاد کنید، از کابینت‌های با در‌های شیشه‌ای استفاده کنید. درهای کابینت شیشه‌ای، سفید یا یخی و روشن برای چیدمان آشپزخانه کوچک عروس بسیار مناسب‌اند. کابینت هایگلاس بهترین انتخاب برای آشپزخانه‌ کوچک ایرانی هستند. هایگلاس یا ام دی اف خام که به وسیله روکش پلاکسی گلاس، پوشانده شده است، نمایی مانند شیشه دارد ولی از شیشه سبک‌تر است. این کابینت‌های، ظاهری براق و شفاف دارند و نور را به صورت کامل منعکس می‌کنند. انواع متنوعی از مدل کابینت آشپزخانه با رنگ‌های مختلف گلاس معمولاً در دکوراسیون آشپزخانه‌های ساده و شیک به کار می‌آیند.

کابینت‌ها بزرگ‌ترین تقسیم کننده فضا : سعی کنید کابینت‌ها به صورت عمودی تا سقف ادامه داشته باشند. به این ترتیب فضای بیشتری خواهید داشت. البته در هنگام چیدن وسایل، وسایلی که کمتر ضروری هستند را در طبقات بالا قرار دهید.احتمالاً از کل فضای کابینت به طور کامل استفاده نمی‌کنید؛ اما در چیدمان آشپزخانه کوچک این فضاها نقش مهمی دارند. از نظم دهنده‌های کابینت، تقسیم کننده‌های کشو و پشت دری کابینت‌ها استفاده کنید.

تأثیر قفسه‌های باز در چیدمان آشپزخانه کوچک جدی بگیرید. کابینت‌ها ممکن است فضای آشپزخانه را کوچک نشان دهند. بهتر است در بخشی از چیدمان آشپزخانه‌های کوچک از قفسه‌های باز استفاده کنید ولی آنچه در آن‌ها قرار می‌دهید محدود و مرتب کنید.

مطلب پیشنهادی: انواع مدل آشپزخانه اپن را اینجا ببین

blog post

پروژه ی عکاسی منزل مسکونی یافت آباد

blog post

عکاسی منزل مسکونی پاسداران


blog post

عکاسی منزل مجتمع گلدیسان

blog post

عکاسی روایت خانه نهم (رعنا امینی)

تقسیم فضای آشپزخانه کوچک با جزئیات

هود را در جای مناسبی قرار دهید .در چیدمان آشپزخانه نقلی باید هود را در جای مناسبی قرار دهید تا تهویه به راحتی انجام شود. چون در چنین فضای کوچکی اگر قرار باشد تهویه به درستی و به موقع انجام نشود، فضای آشپزخانه نامطبوع می‌شود.

نگذارید جایی بلا استفاده بماند. در چیدمان آشپزخانه کوچک استفاده از تمام فضا مهم‌ترین نکته است. از فضای بین قفسه‌ها، در پشت کمد‌ها، زیر سینک، گوشه‌های بلااستفاده و لبه‌های پنجره استفاده کنید. از گیره‌ها، قلاب‌ها، شلف‌های پشت دری، آویزهای لوازم آشپزخانه و قفسه‌های ویژه گوشه‌ها، قفسه قابلمه، گیره‌های آهنربایی برای چاقوها و… استفاده کنید.

به فکر جای دیگری برای ماشین لباس‌شویی باشید. معمولاً در آشپزخانه جایی را برای ماشین لباس‌شویی در نظر می‌گیرند. ولی سعی کنید در چیدمان آشپزخانه کوچک ماشین لباس‌شویی را به بخش دیگری از خانه منتقل کنید.

سینک ظرف‌شویی مناسب را جایگزین ماشین ظرف‌شویی کنید. آشپزخانه کوچک شما ممکن است جایی برای ماشین ظرف‌شویی نداشته باشد، بنابراین به فکر یافتن یک سینک دوبل باشید. با این انتخاب یک سینک برای شستن و سینک دیگری برای ظروف کثیف دارید و آشپزخانه شما مرتب باقی می‌ماند. 

میز آشپزخانه را مخفی کنید. می‌توانید از میزهای تاشو یا کشویی که مخفی می‌شوند در آشپزخانه استفاده کنید و بعد از استفاده آن‌ها را جمع کنید. صندلی‌هایی که پشت ندارند هم گزینه مناسبی در چیدمان آشپزخانه‌های کوچک هستند.

مطلب پیشنهادی:فیلم ببین. کابینت کلاسیک یا مدرن؟

blog post

عکاسی منزل مسکونی باغ فیض

تقسیم بندی فضای آشپزخانه بزرگ و جادار

تقسیم بندی فضاها چندان پسندیده نیست ولی در محیط های باز هم لازم است فضاهای گوناگونی ایجاد شود. یکسان بودن و محل پخت و پز و غذاخوری  به نظر خوب می آیند  ولی کسی تمایل ندارد که  در محیطی کثیف و نامرتب و غذا را صرف کند. در آشپزخانه های بزرگ و وسیع نیاز به جداسازی می باشد اما نباید در این امر زیاده روی کرد.

می توان برای اینکار از دیوارهای تیغه ای کوتاه استفاده نمود تا هم بهم ریختگی را بپوشاند و هم فضا را محدود نکند برای تقسیم بند بصری سطح روی کابینت های جزیره ای را امتداد دهید و برای منعطف کردن بیشتر فضا از دیوارها و درب های کشویی و تاشو استفاده کنید یا به عنوان مثال از شیشه های مات استفاده کرده که اجازه ورود نور به فضا را می دهند و یا با ایجاد خطوی منحنی و استفاده از رنگ های جذاب و همچنین استفاده از آجر های شیشه ای روی آن دیوار را متفاوت کنیم. 

یک ابزار مناسب برای آشپزخانه غذاخوری که نباید در اندازه ای بیش از حد تخمین زده شود داشتن یک جداسازی میان فضای آشپزی و فضای غذاخوری است که  حداقل ارتفاع آن  ۲ متر است .این جداساز می تواند به شکل زیبایی از پشت به پیشخوان کنار خوراک پز  و رو به  فضای غذاخوری قرار گیرد و دارای  قفسه هایی در قسمت بالا یا گنجه هایی برای نگهداری فنجان ها با ارتفاع 2/1 متر است وجود این جداساز باعث میشود که زمانی که پشت میز غذاخوری نشسته ایم  منظره پیشخوان های آشپزخانه را ببینیم  و درهم ریختگی غیر قابل اجتناب را که از آماده سازی غذا ناشی می شود ،از چشم پنهان می کند.

مطلب پیشنهادی: در طراحی آشپزخانه ایده آل چه اصولی مهم است؟

استفاده از کفپوش به منظور وسیع نشان دادن فضا

در همه آشپزخانه ها کف بیشترین فضا را در بر می گیرد و انتخاب کف پوش تاثیر بصری فوق العاده ای براندازه فضا دارد  استفاده کردن از کفپوش های مات و تیره فضارا کوچک و دلگیر می کنند و همچنین استفاده از کفپوش های روشن  فضا رابزرگتر نشان می دهد.

بافت هم تاثیر مهمی دارد با استفاده از کاشی ها کوچک باعث کوچکتر شدن آشپزخانه  و با استفاده ازکاشی های بزرگ  باعث بزرگتر شدن آن میشود کاشی های بزرگ را به صورت مورب بچسبانید  تا چشم انداز بزرگتری یجاد کند و فضا بزرگتر به نظر برسد. استفاده از کابینت های پایه دار هم به بزرگترنشان دادن آشپزخانه کمک می کند زیرا در این روش کف زیر کابینت های هم دیده می شوند.در آشپزخانه های بزرگ بهتر است که ارتفاع را در قسمتهایی از آن بالا و پایین برده تا تفکیک فضایی ایجاد شود(برای غذاخوری) در این صورت با قدم گذاشتن در قسمتهای مختلف آن از نظر روانشناختی فضا جدا می شود.

blog post

کابینت سفید

ارتفاع کابینت ها را جدی بگیرید

 •  فضایی معادل حداقل 120سانتی متر میان بالای پیشخوان ها باز بگذارید.
 • این فضا برای عبور هم زمان دو نفر و دسترسی آنها به گنجه های زمینی و وسایل زیر پیشخوان در هنگام زانو زدن مورد نیاز است.
 • حداقل فضای خالی بعد از درگاه برای حمل یک سینی به خاطر این که در برآمدگی ها گیر نکنیم ،85سانتی متر و به طور ایده آل 90 سانتی متر است.
 • حداقل فضای لازم برای قدم زدن میان یک پیشخوان و یک سطح عمودی  65 سانتی متر است.
 • حداقل فضا برای به سختی عبور کردن 45 سانتیمتر است.
 • ارتفاع گنجه ها،  کشو ها و قفسه ها  باید در سطحی  باشد که خم شدن به پایین  یا کشیده شدن و روی انگشت ایستادن را به حداقل برساند ارتفاع های میان 75 سانتی متر تا 155سانتی متر  برای دسترسی راحت هستند  حداکثر ارتفاع رو به بالا برای رسیدن  دست (برای یک زن ) زمانی که درجلوی یک پیشخوان ایستاده است برای دسترسی به قفسه ها 195 سانتی متر و در جایی که کابینتی وجود ندارد  تا 200 سانتی متر افزایش می یابد.

blog post

پروژه ی منزل مسکونی گیشا

میانگین سطح ارتفاع چشم برای زنان و مردان  ۱۵۶.7 سانتی متر است.

 • درباره ارتفاع ایده آل کابینت ها در بالای  پیشخوان های آشپزخانه ها مناقشه های زیادی وجود دارد.
 • این ارتفاع  نباید حداقل باشد  زیرا  ارتفاع مورد در خواست زنان 165 سانتی متر و مردان 174 سانتی متر است.
 • مطالعات اخیر پیشنهاد می کند که ارتفاع استاندارد 90 سانتی متر  بیش از حد کوتاه است و می تواند تا 95 سانتی متر یا حتی 97 سانتی متر افزایش یابد.
 • در حالی که گفتن این مطلب صحیح است که کارکردن در کابینت هایی که بیش از اندازه مرتفع است ،و همچنین مجبور هستیم تقاضای افراد سالخورده  را که بدن آن ها جمع شده و قد آن ها کوتاه تر شده است و هنوز کودکان آنها به حد کافی رشد نکرده است را نیز در نظر بگیریم.
 • هم چنین اگرمشتریان بلند قد بخواهد کابینت ها بالاتر آورده شوند،این کار به سادگی با افزایش ارتفاع پاسنگ (گودی انگشتی) انجام می شود. 

blog post

عکاسی منزل مسکونی جلفا

  • برعکس پایین آوردن ارتفاع تا زیر 90 سانتی متر در حال حاضر واقعا شدنی نیست ،چراکه وسایلی که در زیر پیشخوان قرار میگیرد ارتفاع استاندارد بیش تر یا کمتر از 85 سانتی متر دارند. 
  • نابراین مهم تر از ارتفاع دقیق کابینت ها فضای زیرین کابینت است که نباید کمتر از 87 سانتی متر باشد. پس پوشش کابینت مرافع به وسیله ضخامت کابینت معین می شود و ضخامت کابینت نیز به نوبه خود بسته به نوع ساخت مابین 3تا 5 سانتی متر است.
  • برای کابینت ها باید حداقل 2 سانتی متر فضا در جلوی درهای گنجه زمینی پیش بینی شود به خاطر این که اجازه ورود دست داده شود یا فضای سطل برای جمع آوری خرده های نان وجود داشته و از ایجاد ناراحتی به علت فشار دسته های کشور به خوراک پز جلوگیری شود.

  blog post

  منزل آقای عباسی و خانم خداشناس

  blog post

  خانه ما

   ابعادی برای توجه یک گودی انگشتی پیوسته باید در کف تمام کابینت ها ایجاد شود.این گودی نباید کمتر از 10سانتی متر ارتفاع و 7سانتی متر عمق داشته باشد.گودی های زانویی در زیر کابینت ها باید حداقل 46 سانتی متر عرض و 50 سانتی متر عمق داشته باشد و در زیر کابینت کمتر از 15 سانتی متر با آن فاصله نداشته باشد.گنجه های دیواری در بالای پیشخوان نباید با فاصله کمتر چهل سانتی متر  نصب شوند در غیر اینصورت پیشخوان تاریک خواهد شددرهای  گنجه های دیواری نباید بیش از حد عریض باشد  ۴۰ سانتیمتر حداکثر عرض  ایده آل برای کاهش شانس برخورد سر افراد به در ، در صورت باز ماندن آن است به طور مشابه ویز در این آشپزخانه کم عرض  گنجهای زمینی در دو طرف ، در این گنجه ها نباید بیش از حد عریض باشد.              

   

  blog post

  دکوراسیون داخلی آشپزخانه مدرن

  مطلب پیشنهادی: جزئیات طراحی جزیره آشپزخانه را یاد بگیر

  blog post

  منزل رضوانه

  blog post

  کابینت چوبی آشپزخانه

  blog post

  دکوراسیون آشپزخانه کوچک

  رنگ در تقسیم بندی فضای آشپزخانه

  از رنگ‌های خنثی و روشن و شفاف در رنگ‌آمیزی دیوار آشپزخانه استفاده کنید. کابینت‌ها را خاکستری روشن کنید. وسایل با رنگ‌های برنزی و متالیک در کنار رنگ‌های روشن نمای فوق العاده‌ای به وجود می‌آورند.اگر آشپزخانه شما خیلی ساده و یکنواخت و تک‌رنگ است، یک حرکت و تغییر اساسی در آن به وجود بیاورید. یک راهکار ساده پوشش بخشی از دیوار آشپزخانه با طرح و رنگی کاملاً متفاوت با بقیه فضاست، مثلاً استفاده از یک کاغذ دیواری رنگی رنگی و شلوغ در بخش بزرگی از دیوار آشپزخانه‌ای کاملاً سفید و روشن می‌تواند حال و هوای این فضا را کاملاً متفاوت کند.

  رنگ تیره:  رنگ‌های تیره آشپزخانه را کوچک‌تر نشان می‌دهد. می‌توانید از آن‌ها به صورت ترکیبی با رنگ‌های روشن استفاده کنید. برای دیوار نزدیک گاز تا جای ممکن از رنگ سفید یا رنگ‌های بسیار روشن استفاده نکنید تا لکه‌های روغن و مواد غذایی بر روی آن‌ها خودنمایی نکند، البته می‌توانید در این قسمت‌ها از برچسب‌های طرح دار کاشی استفاده کنید.

  رنگ روشن: از آن جایی که در آشپزخانه‌های کوچک فضا کم است، اهمیت روشنایی و نور در آن دوچندان می‌شود. چراغ‌های LED به قفسه‌ها و زیر کابینت‌های خود اضافه کنید تا فضای پیشخوان خود را روشن کنید. از لامپ‌های رشته‌ای استفاده کنید. لوستر هم به زیباتر شدن و بزرگ‌تر نشان دادن آشپزخانه کوچک شما کمک می‌کند.

  آشپزخانه مثلثی شکل 

  اگر آشپزخانه‌ مثلثی شکل برای شما طراحی شود، امکان ندارد از آن خوش‌تان بیاید؛ در اصل منظور تقسیم فضای آشپزخانه به صورت مثلث کار است که در بالا آن را کامل توضیح دادیم.

  مطلب پیشنهادی: پلان آشپزخانه چه انواعی دارد؟

  blog post

  دکوراسیون خانه سفید من

  هم پوشانی فضاها در دکوراسیون آشپزخانه

  هم پوشانی حوزه ها معمولا زمانی اتفاق می افتد که فضا محدود باشد. برای مثال هم پوشانی حوزه ی آماده سازی و حوزه ی پخت و پز شامل سطح کار در دو سمت اجاق گاز یا فر می شود.
  با این وجود باید از هم پوشانی بعضی از حوزه ها تا جایی که ممکن است خودداری شود که مثلا هم پوشانی حوزه های شستشو و آماده سازی یکی از آن ها است.
  فرض کنید می خواهید دسر بعد از وعده ی اصلی را آماده کنید و یخچال شما در حوزه ی شستشو قرار دارد. اگر شخصی مشغول شستن ظرف ها یا کار با ماشین ظرفشویی باشد، احتمالا مزاحم کار یکدیگر خواهید بود. ضمنا این هم پوشانی از نظر تداخل ظرف های کثیف با ظرف های تمیزی که برای آماده کردن غذا استفاده می کنید، مناسب نیست.
  اگر فضای آشپزخانه ی شما کوچک است و از این هم پوشانی گریزی نیست، بهتر است سینک، حوزه ی آماده سازی را از حوزه ی شستشو جدا کند. البته حواس تان به انتخاب سینک مناسب برای دکوراسیون آشپزخانه تان باشد.

  حال شما درباره ی دکوراسیون آشپزخانه ی خود به ما بگویید! آیا یک حوزه بندی متفاوت دارید؟ اگر پاسخ تان بله است، چیدانه از شما دعوت می کند نظر خود را ارسال کنید.

  مطالب بیشتر:
  ۸ ایده طراحی دکوراسیون که معجزه می کند
  ۱۰ آشپزخانه خارق العاده با رنگ سیاه
  ۱۰ لوازم جانبی و تجهیزات برای نظم در کابینت آشپزخانه
  ۸ ایده نظم دهی آسان به ریخت و پاش آشپزخانه!
  ۱۰ ایده برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه های نقلی


  یاسمین ثریا
  نویسنده: یاسمین ثریا

  نویسنده چیدانه-ژورنالیست(نویسنده آزاد)-کارشناس ارشد صنایع غذایی(فعالیت آزاد)-هنرجوی طراحی داخلی و دکوراسیون

  more_horiz
  مطالب پیشنهادی
  تقسیم فضای خانه، اینجوری منزل کوچکتان اتاق کم نداره!

  تقسیم فضای خانه، اینجوری منزل کوچکتان اتاق کم نداره!

  مدل کابینت برای آشپزخانه مستطیل، 4 نکته معجزه‌گر!

  مدل کابینت برای آشپزخانه مستطیل، 4 نکته معجزه‌گر!

  ترکیب رنگ آشپزخانه، 5 روش ست کردن رنگ ها!

  ترکیب رنگ آشپزخانه، 5 روش ست کردن رنگ ها!

  کسب و کارها پیشنهادی
  سرویس خواب سنا چوب certificate
  سرویس خواب سنا چوب

  سرویس خواب سنا چوب

  گالری فرش جزایری certificate
  گالری فرش جزایری

  گالری فرش جزایری

  مهراز همسنگ و کمانه راگا certificate
  مهراز همسنگ و کمانه راگا

  مهراز همسنگ و کمانه راگا

  نظرات (0)

  برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

  از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent