Chidaneh.com placeholder image

8 ایده در دکوراسیون اتاق خواب مشترک برای دو فرزند!

به قلم: تحریریه چیدانه

اتاق کودک: در برخی خانه ها دو فرزند خانواده از یک اتاق خواب به صورت مشترک استفاده می کنند. فرزندان در چنین شرایطی هم زیستی مسالمت آمیز را یاد می گیرند اگرچه این کار چالش های متعددی در پیش خواهد داشت اما امکان پذیر است. همچنین باید در طراحی دکوراسیون داخلی این اتاق ها نیز دقت کرد، زیرا این موضوع در احساس دو کودکی که قرار است به طور مشترک از این اتاق خواب ها استفاده کنند تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.یکی از نکات مهم در چیدمان اتاق خواب های مشترک این است که فضای اتاق را به قسمت های مجزا و مساوی تقسیم بندی کنید. در حقیقت هر یک از کودکان باید بر این باور باشند که بهترین فضای اتاق را برای خود دارند. با چیدانه همراه باشید تا با ترفندهای تقسیم فضایی در اتاق مشترک بیشتر آشنا شویم.

مبلمان اداری راحتیران

زمانی که قرار است دو کودک از یک فضای کوچک استفاده کنند، در نظر گرفتن فضای مجزا برای هر کدام بسیار مفید ست. برای مثال یک کتابخانه ی دو قلو در اتاق که کتاب ها و عناصر دکوراتیو متعدد خود را در آن جای می دهد می تواند برای هر دو کودک فضای یکسانی را به وجود بیاورد حتی می توان از فضای دیگر آن برای جای دادن لباس های کودکان استفاده کرد.

تختخواب دو طبقه عنصری بسیار با ارزش برای اتاق خواب های کوچکی است که به دو کودک تعلق دارد. این تخت خواب ها این امکان را فراهم می کنند تا بتوان از فضای زمینی بیشتری در فضای اتاق بهره مند شد. طبقه ی بالای تخت های دو طبقه برای کودک نوپا مناسب نیستند، از این رو اگر فرزندان شما اختلاف سنی قابل توجهی دارند قسمت بالای تخت را به فرزند بزرگ تر اختصاص دهید. اگر فرزند شما دو قلو هستند از خرید تخت های دو طبقه تا قبل از شش سالگ خودداری کنید.

چنین اتاق خوابی با دکوراسیون ساده و طرح های نسبتا کلاسیک فضایی بسیار راحت و آرام را برای دو برادر با فاصله سنی معمولی به وجود آورده است. در چنین فضایی می توان از فضای زیر تخت به عنوان فضایی برای جای گذاری لوازم و وسایل استفاده کرد و از فضای بالا به عنوان فضایی برای بازی یا مطالعه بهره برد. 

در اتاق خوابی برای دو خواهر استفاده از رنگ های شاد و گیرا در جذاب شدن آن بسیار موثر و مفید است. استفاده از یک دراور برای جای دادن لوازم و وسایل آن ها می تواند بیسار کارساز باشد. حتی می توانید در استفاده از برخی وسایل خاص مانند برد خاطرات و… برای آن ها به صورت قرینه عمل کنید. 

در برخی موارد نیاز است که اتاق نوزاد تازه متولد شده با خواهر و برادر خود مشترک شود، در چنین مواردی مهم ترین دغدغه استفاده بهینه از فضایی محدود است. توجه داشته باشید که صندلی شیردهی خود را در اتاقی دیگر قرار دهید تا هنگام شب برای رسیدگی به نوزاد، کودک دیگر را از خواب بیدار نکنید. در چنین شرایطی باید همواره دکوراسیون اتاق خواب را از لحاظ رنگ بندی و طرح و الگو برای هر دو گروه سنی جذاب باشد.

در برخی موارد می توانید طراحی داخلی خاصی را برای اتاق کودکان خود در نظر بگیرید باکسی را به عنوان محل خواب آن ها در نظر بگیرید با این کار می توانید به خوبی از فضای اتاق خواب خود به خوبی استفاده بهنیه کنید. فضای پنجره ها را به عنوان فضای نشستن و کتاب خواندن در نظر بگیرید و در فضای خواب آن ها طاقچه هایی را برای قرار ددن ساعت یا لوازم دکوری در نظر بگیرید. 

برای اتاق مشترک نوجوان ها دست شما بازتر است به سادگی می توانید دکوراسیون اتاق آن ها را به خودشان واگذار کنید و از آن ها بخواهید به یک سلیقه ی واحد برسند، استفاده از عناصری با طراحی خاص به طور مثال یک دراور یا میز و یا فرو رفتگی های دیوار برای قرار دادن لوازم و اشیا به خوبی می تواند فضای هیجان انگیزی را برای شما به و جود بیاورد، به آن ها یادآوری کنید که در ایجاد فضایی خاص استفاده از رنگ های منحصر به فرد را فراموش نکنید. 

گاهی نیاز است هر کدام از فرزندان شما فضای مجزایی را برای خود داشته باشند در چنین مواردی به سادگی می توانید با برخی از اکسسوری ها فضایی هر چند کوچک را برای آن ها خصوصی تر کنید، به طور مثال استفاده از یک پرده برای محصور کردن فضای تخت خواب آن ها ، چنین عملی می تواند این دیدگاه را به آن ها بدهد که شما آن ها و نیازشان را می بینید و برای آن ها احترام قائل هستید. 

خوشحال می شویم ایده های رنگارنگ خود را با ما در بخش مشاوره دکوراسیون چیدانه به اشتراک بگذارید.

مطالب بیشتر: ۷ ایده چیدمان عروسک و اسباب بازی در اتاق کودک
بهترین رنگ برای سن کودک شما چیست؟
۷ ایده برای نظم بخشیدن به دکوراسیون اتاق کودک
معجزه طراحی داخلی در دکوراسیون اتاق کودک!
بهترین رنگ های دکوراسیون اتاق کودک
۷ ایده برای دکوراسیون اتاق نوجوان دانش آموز!

نویسنده: ثمینا فراهانی | تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه