Chidaneh.com placeholder image

می خواهید دکوراسیون منزل تان چه حسی داشته باشد؟

به قلم: تحریریه چیدانه

ترفندهای دکوراسیون: معمولا بسیاری از طراحان داخلی اولین سوالی که از شما برای طراحی دکوراسیون منزل تان می پرسند، این است که “می خواهید خانه تان چه حسی داشته باشد؟" توجه و اهمیت شما به این پرسش و تلاش برای یافتن پاسخ درست آن، نتایج بسیار حیرت انگیزی در بر خواهد داشت. مشخص کردن احساساتی که می خواهید در منزل تان جریان داشته باشد، به طراحی داخلی آن هدف می بخشد، شما را به نتایج دلخواه تان می رساند و از نگرانی شما در فرآیند طراحی می کاهد، زیرا هدف مشخص است. اکنون که نزدیک به ایام عید است و همه ی ما دوست داریم دستی به سر و روی حس و حال منزل مان بکشیم، بیایید این شیوه را امتحان کنیم. ابتدا خودتان به سوال ها پاسخ دهید و سپس پیشنهادات چیدانه برای آوردن آن احساسات به محیط زندگی تان را نیز ببینید. با ما همراه باشید…

عرفان شریف نژاد: عکاس
عکاسی از دکوراسیون نشمین خانه ناهید
عرفان شریف نژاد: عکاس

مبلمان اداری راحتیران

از خودتان درباره حس دکوراسیون منزل تان بپرسید…

برای شروع این سوال را از خودتان و کسانی که عضوی از خانه هستند بپرسید. در اینجا ما این سوال را به چند صورت مطرح کرده ایم که شاید دیدن آن از منظرهای متفاوت شما را در پاسخ دادن یاری کند:

  • می خواهید منزل تان چه حسی داشته باشد؟
  • وقتی از درب ورودی قدم به داخل منزل تان می گذارید می خواهید چه حسی داشته باشید؟
  • دوست دارید مهمانان تان هنگام آمدن به منزل شما، درباره ی آن چه احساسی داشته باشند؟
  • سه واژه ی اصلی که برای توصیف حس منزل تان دوست دارید به کار ببرید، چه هستند؟

اکنون که پاسخ خود را یافتید، پیشنهادات ما را که در زیر آمده بخوانید تا احساسات مطلوب خود را به دکوراسیون منزل تان بیاورید. فراموش نکنید طراحی داخلی خانه تان بازتابی از شخصیت شماست!

دکوراسیون دکورایت
دکوراسیون فضای نشیمن
دکوراسیون دکورایت

اگر می خواهید دکوراسیون منزل تان حس راحتی داشته باشد…

یک خانه ی راحت جایی است که شما از گذاشتن پا بر روی مبلمان، لم دادن سگ روی کاناپه و صبحانه خوردن در وقت دلخواه تان نترسید. به عبارت دیگر، بخشی از آن مربوط می شود به نوع نگرش شما و بخش دیگر به متریال هایی با مراقبت آسان.
اگر می خواهید این احساس را در منزل تان داشته باشید، باید کمال طلبی خود را کاهش دهید و این واقعیت که یک دکوراسیون راحت ، خودمانی و ارزان عموما آسیب می خورد را بپذیرید. اگر نگران عتیقه ی قیمتی یا ارثیه ی ارزشمند تان هستید، می توانید آن را به یکی از فامیل ها یا دوستان مورداعتماد تان بسپارید که نگهداری از این گونه وسایل را دوست دارد.

اگر می خواهید دکوراسیون منزل تان حس خلاقیت داشته باشد…

آن را با اشیایی پر کنید که روح خلاق شما را سیراب کند. مواد و مصالح هنری یا صنعتی خود را به صورت نمایان و در دسترس نگهداری کنید، گنجینه های مورد علاقه ی خود را به صورت برجسته به نمایش بگذارید و تصاویری که الهم بخش تان هستند را با سنجاق به دیوار نصب کنید. خلاقیت خود را در فضای خانه به جریان اندازید، موسیقی مورد علاقه تان را پخش کنید، دوستان تان را دعوت نمایید (حتی اگر منزل تان تمیز و مرتب نباشد) و نشان دهید که از خانه ی ناقص زیبای خود حداکثر استفاده را می کنید و لذت می برید.

هفت رنگ
چیدمان اتاق خواب
هفت رنگ

اگر می خواهید دکوراسیون منزل تان حس آرامش داشته باشد…

یک زیارتگاه مقدس یک مکان صلح و آرامش است، جایی که شما خودتان را از هیاهوی دنیای بیرون می رهانید و باز می یابید. روش های بسیار متنوعی برای برقرار ساختن چنین احساسی در منزل تان نیز وجود دارد. ببینید کدام یک به شما می خورد:

  • از رنگ های خنک و رنگ های خنثی ملایم استفاده کنید.
  • ریخت و پاش و بی نظمی را به حداقل برسانید.
  • درباره ی نظم و تمیزی بیش از حد وسایل تان وسواس به خرج ندهید و استرس نداشته باشید – گاهی یک فضای آرام فضایی است که بتوانید به سادگی لم دهید و آرام گیرید.
  • احساسات خود را با بافت های جذاب از سخت تا نرم و رایحه های مطبوع برانگیخته کنید.
  • با پرده های ضخیم و شید های مسدودکننده از سر و صداها و نورهای آزاردهنده و مزاحم در امان باشید.

رضا صوفی
عکاسی از معماری داخلی
رضا صوفی

اگر می خواهید دکوراسیون منزل تان حس دعوت کنندگی داشته باشد…

خانه ی دعوت کننده خانه ای است که سبب می شود به محض وارد شدن به آن یک نفس راحت بکشید. اگر خانه ی شما این گونه نیست، به دلیل آن فکر کنید. شاید نیاز باشد مقداری از وسایل موجود در فضای ورودی تان بکاهید یا با درخشش ملایم نور یک آباژور در هنگام ورود استقبال شوید. عکس های خانوادگی به دیوار بزنید که موجب لبخند زدن شما می شوند و فضای نشیمن کافی برای مهمان ها فراهم آورید.

اگر می خواهید دکوراسیون منزل تان حس سرگرم کنندگی داشته باشید…

اول از هر چیز اینکه سعی کنید تفریح بیشتری در منزل داشته باشید. در برنامه ریزی روزانه تان زمانی را به فعالیت های خانوادگی، سرگرمی هایی که برای تان لذت بخش است و از این قبیل کارها اختصاص دهید. اندکی از دکوراسیون عاقلانه فاصله بگیرید – مثلا بدون اندیشیدن بیش از حد، یک دیوار را به دلخواه تان رنگ یا تزیین کنید. بیایید قبول کنیم بیشتر اشتباهات دکوراسیونی آنقدر وحشتناک نیستند که هیچ راه حل سریع و راحتی نداشته باشند.

اگر می خواهید دکوراسیونی سرگرم کننده داشته باشید، چیدانه قبلا ۷ بازی و سرگرمی خانگی در دکوراسیون داخلی را به شما پیشنهاد داده است.

آسمانه
میز جلوی مبلی متفاوت آسمانه
آسمانه

اگر می خواهید دکوراسیون منزل تان حس ایمان و اعتماد داشته باشد…

خودتان باشید و نگران آنچه مد می شود نباشید. اطراف تان را از وسایلی که دوست دارید پر کنید و کتاب های مورد علاقه تان را روی هم تلنبار کنید.
هنگامی که دوستان تان به خانه ی شما می آیند، به خاطر وضعیت خانه عذرخواهی نکنید. درباره ی میزان ریخت و پاش و تمیزی که با آن مشکلی ندارید، واقع بین باشید و منزل تان را در حدی که از نظر خودتان کافی است تمیز و مرتب نگه دارید.

رسام نقیبی(گروه مهندسین ترسیم نوین)
تبدیل اتاق 11 مترمربعی به فضای سنتی
رسام نقیبی(گروه مهندسین ترسیم نوین)

اگر می خواهید دکوراسیون منزل تان حس امنیت داشته باشد…

با واژه های مهربانانه با اعضای خانواده و دوستان تان حرف بزنید. شنونده ی خوبی باشید. تقویت حریم شخصی باعث می شود احساس امنیت بیشتری در خانه کنید، بنابراین با کور کردن دید همسایه از بیرون و پوشش پنجره به منظور احساس امنیت در داخل اهمیت دهید.

دکوراسیون داخلی طوفان
دکوراسیون داخلی نشیمن پروژه ملاصدرا
دکوراسیون داخلی طوفان

اگر می خواهید دکوراسیون منزل تان حس شادی داشته باشد…

لیستی از کارهایی که تصور می کنید افراد شاد در منزل هایشان انجام می دهند، تهیه کنید و هر هفته سه تا از آن ها را انجام دهید. شاید خوردن غذا با اعضای خانواده، یا دعوت از دوستان تان در وسط هفته یا لم دادن روی مبل راحتی و خواندن کتاب محبوب تان، برای شما بهانه های ساده برای شاد زیستن باشند. یک تابلو ی زیبا نیز می تواند به شما یادآوری کند از زندگی شاد تان لذت ببرید – یک تابلوی ارزشمند که دوستش دارید تهیه کنید و آن را در جایی که هر روزه می بینید نصب کنید.

اکنون نوبت شماست…
دوست دارید منزل تان چه حسی داشته باشد؟ آیا این حس را در طراحی داخلی منزل تان در نظر گرفته اید؟ تورهای چیدانه مشتاق تجربه ی احساس خانه های شما و تهیه ی گزارش از آن است تا بتوانید با همکاری با تحریریه چیدانه این حس را با دیگران به اشتراک بگذارید.

مطالب بیشتر:
۱۰ ترفند دکوراسیون برای خانه بدون استرس!

رنگ هایی که راز شخصیت دیگران را برایتان آشکار می کند!
چه چیزی در دکوراسیون منزل همسرتان را شاد می کند؟
چگونه با قلاب بافی به دکوراسیون منزلتان روحیه بدهید؟!

منبع: Houzz | مترجم: فاطمه افشاریان | تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه