تفاوت تراس و بالکن در معماری خانه های امروزی!

تفاوت تراس و بالکن در معماری خانه های امروزی!

به قلم: مژگان احمدی

تفاوت تراس و بالکن در معماری چیست؟ در دایره لغات زبان فارسی کلمات بسیاری یافت می‌شود که در زبان عامیانه با یک نام خوانده می‌شوند در حالی که کاربرد و ساختار متفاوتی دارند، از این دست کلمات در هر حوزه و فنی می‌توان به وفور جست‌وجو کرد، در حوزه معماری هم کلمات بسیاری هستند که رویکردی متفاوت دارند اما در زبان عامیانه و روزمره یکسان خوانده می‌شوند، کلماتی مانند بالکن، تراس، ایوان از جمله همین کلمات هستندکه همه ما گاها آن‌ها را یکسان می‌خوانیم، اما امروز در چیدانه میخواهیم فرق تراس با بالکن را با هم بررسی کنیم با ما همراه باشید.

ساقدوش بار

تفاوت بالکن و تراس

سرویس خواب بالسا

بالکن چیست؟

معادل فارسی کلمه بالکن در زبان فارسی ایوانک است. اما اگر از دید معماری بخواهیم به آن نگاه کنیم:

  • بالکن از الحاقات آپارتمان ها محسوب می شود که مساحت آن در مساحت آپارتمان و بنا محاسبه می گردد
  • بالکن ها فضاهایی مسقف هستند که حداقل یک طرف آن رو به فضای بیرونی دارند
  • گاهی بالکن ها دو طرف و گاهی سه طرف باز رو به فضای مجاور دارند. در این فضا قسمت های بسته فضا شامل نیم دیوار، نرده و یا ترکیب این دو با دیوار است.

امیر صادقی
عکاسی از منزل خاص رامین و صبا در الهیه
امیر صادقی

تراس چیست؟

معادل فارسی کلمه تراس در زبان فارسی بهارخواب است. اما از دیدگاه معماری:

  • تراس به فضای الحاق شده به آپارتمان گفته می شود که غیر مسقف است و جز مشاعات محسوب می گردد
  • در نتیجه مساحت تراس‌ها در محاسبه مساحت آپارتمان دخالتی ندارد

بطور کلی ایوان، تراس و بالکن فضاهای مسکونی را بالاتر از فضای بیرون قرار می دهند که در صورت نشستن کاربر در آن بتواند به فضای حیاط و یا منظره ی بیرونی مسلط شود و از زیبایی های آن بهرمند شود.

تفاوت  بالکن و تراس

فرق تراس با بالکن

ایوان در معماری ایران

ایوان در معماری ایران یکی از مهم‌ترین فضاهای معماری محسوب می‌شود که در بیشتر خانه های سنتی و ابنیه تاریخی با کاربری‌های متفاوت از جمله عبادتگاه، کاخ‌ها، عمارت مسکونی و… به چشم می‌خورد. از نظر فرم، ابعاد و جایگاه متنوع است و عملکرد های زیادی دارد.

فضاهای زیادی نیز مترادف ایوان هستند:

  • نوع بدون سقف آن را گاه بهار خواب و گاه مهتاب نشین می‌نامند
  • گونه دیگر از آن با ستون‌های متعدد در جلو و ارتفاعی برابر سقف و عرض کم، رواق نام دارد.

درباره مفهوم ایوان به عنوان " فضای انتقالی بین عوامل زمینی و زمانی " نیز یاد شده است. از طرفی ایوان به عنوان یکی از فضاهای به جا مانده از معماری کهن ایرانی که البته با تغییرات فراوان، هنوز ردپایش در معماری معاصر ایران قابل رویت است، به جهت دید نظرگاهی یعنی عنصری در ارتفاع بالاتر که دارای دید به منظر و سطح روبرو است، بسیار قابل توجه است.

رواق چیست؟

رواق فضایی است مشتمل بر سقف و ستون که حداقل در یک طرف مسدود باشد و انسان را از تماس با بارش و تابش نورآفتاب مصون می دارد و در مناطقی که شدت نور و حرارت خورشید زیاد باشد نور مناسب و ملایمی را به داخل عبور می دهد و دراین صورت روشناییی از طریق غیرمستقیم یا با واسطه خواهیم داشت.
فضای رواق در معماری در مجموع  یکی از کنترل کننده‌های نور در فضاهای معماری می باشد. این فضا جز عناصر سنتی معماری ایرانی می‌باشد که بیشترین استفاده را در مساجد و اماکن مذهبی داشته است.

امیر صادقی
عکاسی از تراس منزل خانم بیتا بنفشی در مهرشهر کرج
امیر صادقی

ایوان چیست؟

ایوان در زبان فارسی به معنای پیشگاه اتاق است و ازدیدگاه معماری به بخشی از ساختمان که مسقف است اما جلو آن باز است گفته می شوند تقریبا فضایی معادل با بالکن های امروزی که درب و پنجره ندارد اما مشرف به حیاط است. ایوان ها یکی از اجزای مهم در معماری سنتی ایران به شمار می روند که ریشه ی پیدایش آن به دوره اشکانیان برمی گردد.

ایوان در زبان معماری اصیل ایرانی فضایی است میانی، بین بیرون و درون. فضایی است که به خاطر ارتفاع آن از زمین مانع نفوذ گرد و غبار به داخل خانه می شود.

شیشه متحرک اروند
شیشه متحرک شرکت اروند
شیشه متحرک اروند

ایوان یادآور فضاهای نیمه باز معماری اقلیم گرم و خشک است که در مساجد و خانه‌های قدیمی دیده می‌شود؛ سطوح نسبتا بزرگی که مشرف به حیاط هستند و به خصوص در فصل تابستان، به عنوان یکی از فضاهای اصلی بنا استفاده می‌شوند و مختص معماری ایران و توابع آن هستند اما انواع دیگری نیز در سایر اقلیم‌های ایران مانند جنوب و شمال دیده می‌شود که معمولا به نام‌های محلی خوانده می‌شوند مانند «شناشیل» در بندر بوشهر که بالکن‌هایی با تزئینات بسیار زیبا هستند.

سارا کلانتری و رضا صیادیان
بالکن خانه صبا در تهران
سارا کلانتری و رضا صیادیان

جواب سوال تان درباره تفاوت تراس و بالکن را دریافت کردید؟ اگر به دنبال طراحان متخصص در این حوزه می گردید، می‌توانید فرم درخواست متخصص از چیدانه را پر کنید. اهالی فن چیدانه شما را برای طراحی و اجرای این پروژه همراهی خواهند کرد.

مطالب بیشتر درباره تراس و بالکن:

گردآوری شده در تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
جام تراس در تاریخ 16 شهریور 1397
لطفا در مورد تکنولوژی هایی که جدیدا در تراس ها استفاده میشه هم مطلب بنویسید مثلا شیشه های بالکنی و شیشه های تاشو

ثبت دیدگاه