Chidaneh.com placeholder image

کلکسیون چوب را از دل طبیعت به اتاق خواب خود بیاورید!

به قلم: تحریریه چیدانه

 مبلمان آلن لِیک (Allan Lake) از چوب‌های سنتی بریتانیا ساخته شده که از جنگل‌های اطراف انگستان تامین می‌شوند. برخی از طراحی‌های آلن دارای لایه‌های چوبی مختلف است که پیش از این‌که به شکل‌های مختلف بریده شوند به هم چسبیده و محکم شده‌اند، برخی دیگر قسمت‌های چوبی هستند که به خودی خود مدور هستند و به آن‌ها رنگ‌های مختلف اضافه می‌شود. 

 

سرویس خواب بالسا

سرویس خوابی که در این مطلب عکس‌های آن را می‌بینید یکی از سرویس خواب هایی است که از ترکیبی از چوب‌های مختلف برای خلق عناصر جذاب استفاده کرده است. چوب‌ها عبارتند از: گردوی موج‌دار، انجیر موج‌دار، نارون قرمز، سرخدار انگلیسی. این سوئیت دارای یک تخت‌خواب، یک میز کشودار، صندوقچه، و آینه است و در مبل از شیشه‌های منقوش در قسمت پایه تخت‌خواب و پشتی تخت‌خواب استفاده شده است.

 

پیکان‌ها و لوزی‌های شیشه‌ای به رنگ قرمز و ارغوانی که در درون این مبل قرار گرفته‌اند جلوه‌ای زیبا به آن داده و با طرح قوسی‌شکل خود مبل کنتراست زیبایی پیدا کرده‌اند. در واقع طراحی این مبل به‌گونه‌ای است که انگار طرح‌های روی آن به فضاهای خالی مدور در قسمت بالایی و پایینی و نیز چهار پایه‌ اشاره می‌کنند.

 

استفاده از لایه‌های چوبی مختلف در این میز که میز رنگین‌کمان نام دارد نیز دیده می‌شود. اگرچه سطوح لمینیت‌شده به خودی خود زیبا هستند، اما آلن پا را فراتر گذاشته و بر روی هر کدام از پایه‌های میز اشکال غیریکسانی را حکاکی کرده و سپس لبه‌های پایه‌ها را گرد کرده تا شکلی طبیعی و ارگانیک به خود بگیرند.

 

میز رنگین‌کمان از چوب‌های گردوی موج‌دار، انجیر، نارون قرمز، و سرخدار ساخته شده است. این میز دارای سه کشو است و دستگیره‌هایی از جنس چوب لمینیت‌شده است. 

 

ترکیب چوب‌های لایه‌ای در درون چهار پایه لمینیت‌شده با بافت‌های طبیعی موجود در کشوها و سطح روی میز کنتراست زیبایی بین خطوط صاف و خطوط موج‌دار ایجاد کرده است. اگرچه اکثر میزها دارای ظاهری ایستا و جعبه‌مانند هستند، اما میز رنگین‌کمان ظاهری سیال و جذاب دارد.

 

در ساخت این صندوقچه از همان  ساختار چوبی لمینیت‌شده‌ای استفاده شده که در ساخت میز رنگین‌کمان استفاده شده بود با این تفاوت که پایه‌ها کاملا با هم متفاوت هستند. در این صندوقچه پایه‌ها شکل سنگین‌تر و ساده‌تری دارند که در انتها چهار طرف پایه‌ها به هم رسیده و تبدیل به یک نقطه می‌شوند و بر روی زمین قرار می‌گیرند. این صندوقچه از چوب‌های گردوی موج‌دار، انجیر موج‌دار، نارون قرمز، و سرخدار ساخته شده است. این صندوقچه هم‌چنین دارای چهار لولا است که از جنس چوب درخت گردوی موج‌دار ساخته شده‌اند.

اگر به محصولات چوبی خاص علاقه دارید برای خرید می توانید اینجا را کلیک کنید.

درِ این صندوقچه از بالا و از دو طرف باز می‌شود و طرح داخل آن شبیه طرح پایه‌ها است اما با این تفاوت که پایه‌ها دارای خطوط افقی و داخل صندوقچه دارای خطوط عمودی هستند. دلیل دو طرفه بودن در این است که می‌توان بر اساس نیاز یکی از درها را باز نگه داشت و همینطور وقتی دو در باز هستند به راحتی می‌توان وسایل را داخل آن گذاشت و یا از آن خارج کرد.

 

هنرمندی و استادکاری آلن در چهار لولای این صندوقچه کاملا مشخص و نمایان است. این چهار لولا دارای طراحی و شکلی زیبا هستند به‌گونه‌ای که طراحی آن‌ها به اندازه طراحی خود صندوقچه دارای اهمیت است.

 

اگرچه آلن به گرد کردن لبه‌های وسایل چوبی علاقه دارد اما از انحنای طبیعی چوب‌ها مانند چارچوب چوبی این تخت‌خواب نیز استفاده می‌کند. این تخت‌خواب از چوب درخت نارون قرمز و سرخدار ساخته شده و شخصیت چوب‌ها در طراحی این تخت‌خواب کاملا حفظ شده است.

 

اگرچه پایه‌های از جنس چوب سرخدار این تخت‌خواب ذاتا مستطیل شکل هستند، اما آلن سطح آن‌ها را مورب طراحی کرده است. هم‌چنین تخته جلویی و پشتی این تخت‌خواب دارای انحنای طبیعی هستند و به همین دلیل دارای ظاهری کاملا روستایی هستند.

 

ترکیب چوب نارون قرمز و سرخدار کنتراست زیبایی در این تخت‌خواب ایجاد کرده است و یک طیف رنگی هماهنگ از زرد گرفته تا قرمز را خلق کرده است.

 

اگرچه چوب نارون قرمز دارای بافت‌های رنگی متنوعی است اما چوب سرخدار دارای بافتی انتزاعی از رنگ‌های متضاد است. واقعا این تخت‌خواب دارای طراحی فوق‌العاده خاص و جذاب است.

 

یکی از دیگر از وسایل این مجموعه یک میز کشودار دیگر است که دستگیره‌های آن از جنس چوب گردو هستند و پایه‌های آن هم‌چون میز کشودار دیگر از چوب لمینیت‌شده است. ویژگی دستیگره‌ها این است که وقتی کشوها بسته هستند دارای طرحی یکسان هستند. خود میز از چوب گردوی موج‌دار، انجیر موج‌دار، سرخدار، و نارون قرمز ساخته شده است. پایه‌های این میز مانند صندوقچه در قسمت تحتانی خود تبدیل به یک نقطه شده‌اند و بر روی زمین قرار گرفته‌اند. می توان به جرات گفت خلاقیت و مهارت موجود در طراحی و ساخت این مجموعه واقعا چشم‌گیر و مثال‌زدنی است.

 

منبع:trendir | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
avina در تاریخ 18 خرداد 1393
واقعا هنرمندانه است. فکر کنم وسایل های قدیمی مثل میز جلو مبلی یا میز چرخ خیاطی که تو خونه مادر بزرگ هامون بود به این سبک ساخته می شد.

ثبت دیدگاه