Chidaneh.com placeholder image

15 ویژگی یک آشپزخانه رویایی!

به قلم: تحریریه چیدانه

آشپزخانه: داشتن آشپزخانه رویایی و منظم برای هر خانم خانه داری ایده آل است. روش های مختلفی وجود دارد تا به دکوراسیون آشپزخانه ای دست پیدا کنید تا علاوه بر اینکه آشپزخانه رویایی شما باشد، از نظر سبک و کارکرد هم به بهترین شکل استفاده شود. با توجه کردن به 15 راهکار برای رسیدن به دکوراسیون آشپزخانه رویایی می توانید فضایی زیبا و در عین حال کاربردی داشته باشید:

نورپردازی در دکوراسیون آشپزخانه سفید

سرویس خواب بالسا

1- نورپردازی کافی و مناسب

زمانی که برای نورپردازی دکوراسیون آشپزخانه از منابع مختلف روشنایی استفاده می کنید، علاوه بر به کار بردن این اصل مهم، می توانید از مزایای آن نیز در این فضا بهره ببرید. فراوانی نور طبیعی بی نظیر است ولی آشپزخانه به منبع نوری بیشتر به عنوان نور مصنوعی نیاز دارد: نور محیطی برای روشنایی کلی، نورهای کاربردی برای اینکه سطح کار را نور دهی کند. نورهای نقطه ای برای اینکه برخی از ویژگی های فضا را برجسته تر نشان دهد.

نیازی به تغییرات اساسی نیست. می توانید لامپ های قدیمی را با چراغ های LED جایگزین کنید زیرا ماندگاری بیشتری دارند و از نظر مصرف انرژی نیز به صرفه تر هستند. نورهای ال ای دی در رنگ های گرم، سرد و خنثی وجود دارند.  

میز و صندلی ناهارخوری چوبی در آشپزخانه

2- مکان نشستن به تعداد کافی در آشپزخانه

تقاضا برای مکان نشستن و صندلی در آشپزخانه همیشه بالا است. خیلی از افراد دوست دارن با دعوت مهمان و دوستان به خانه خود در آشپزخانه جمع شوند و به گپ و گفت بپردازند. بنابراین نیاز به فضای کافی برای نشستن در این حالت دارای اهمیت زیادی است. استفاده از میز گرد در دکوراسیون آشپزخانه راه بسیار مناسبی است به دلیل اینکه در رفت و آمد مشکل ایجاد نمی کند و می توان تعداد 4 تا 6 صندلی را در اطراف آنها قرار داد. البته هرچه قطر میز بیشتر باشد، افراد بیشتری می توانند دور آن بنشینند. برخی از میزهای ناهارخوری دارای قابلیت بزرگ شدن هستند. سطح آنها را می توان با حرکت صفحات تا شده افزایش داد. اگر در دکوراسیون منزل خود فضای محدودی برای قرار دادن میز و صندلی عذاخوری دارید، می توانید از این نوع میزها در دکوراسیون آشپزخانه استفاده کنید.

دکوراسیون آشپزخانه مدرن و سفید

3- سطح رویی کابینت آشپزخانه

کابینت بزرگ در دکوراسیون آشپزخانه فضای خوبی در اختیار شما قرار می دهد تا علاوه بر اینکه بتوانید صندلی اپن با تعداد بیشتری داشته باشید، فضای کار هم برای انجام امور آشپزی و غیره بیشتر می شود. سطح اپن آشپزخانه با ابعاد بزرگ و با رنگ روشن تاثیر فیزیکی بر دکوراسیون آشپزخانه می گذارد به این صورت که حتی اگر روی آن وسایل مختلفی قرار داشته باشد، فضا را مرتب نشان می دهد.

میز متحرک در دکوراسیون آشپزخانه

4- میز کار متحرک در آشپزخانه

اگر کابینت آشپزخانه یا میز کار متحرک باشد، برای آشپزی و فعالیت های دیگر در آشپزخانه بسیار کارآمد هستند. میز متحرک فضای نگهداری بیشتری را ایجاد می کند و تبدیل به میزی چندکاره می شود. هم می توانید برای کار و تهیه وعده های غذایی از آن استفاده کنید و هم برای سرو کردن غذا آن را به غذاخوری ببرید.

میز متحرک بهتر است از جنس استیل ضد زنگ باشد. تا با دوام بوده و به راحتی تمیز شود. استیل ضد زنگ را به عنوان سطح برش هم می توان استفاده کرد و با هر فضایی هم خوانی دارد. میز متحرک را در مسیر رفت و آمد خود در آشپزخانه قرار ندهید.

کشوی کابینت، نظم دهی وسایل آشپزی با تقسیم کننده

5- کشوهای مرتب کابینت

برای اینکه لازم نباشد زمان زیادی را صرف پیدا کردن یک چاقو یا وسیله آشپزی در کشوی کابینت آشپزخانه کنید، کشوها را تقسیم بندی کنید. استفاده از تقسیم کننده ها برای نظم دهی به کشوی کابینت ساختار بوجود می آورد و هر وسیله فضای مخصوصی خواهد داشت. در این صورت دیگر وسایل بر روی هم تلنبار نمی شوند. در زمان خرید تقسیم کننده ها به عمق کشوها توجه کنید. از انواع با دوام و جنس مرغوب استفاده کنید.

کشوی کابینت عمیق

می توانید برای ادویه ها هم از تقسیم کننده های مخصوص استفاده کنید. در این صورت هم می توانید از محتویات هر ظرف ادویه مطلع شوید. کشوهای عمیق را می توان برای قرار دادن تخته های برش، سینی و دیس ها استفاده کرد. تقسیم کننده در کشوی عمیق به این ظروف کمک می کنند تا به راحتی بایستند.

مطلب پیشنهادی: چیدمان ظروف در آشپزخانه، 25 ایده شگفت انگیز!

چیدمان قابلمه با آویزان کردن از قلاب

6- نظم دهی به قابلمه و ماهی تابه ها

زمانی که قابلمه ها را روی هم در کابینت بچینید، برداشتن قابلمه ای که در زیر همه آنها قرار دارد بسیار سخت و طاقت فرساست! برای رهایی از این وضعیت می توانید سرویس قابلمه را به کمک قلاب بر روی یک میله آویزان کنید. در این صورت هم از فضای بدون استفاده در آشپزخانه بهره برده اید و هم به راحتی به هر کدام از قابلمه یا ماهی تابه ها دسترسی دارید.

طبقه کشویی در کابینت گوشه آشپزخانه

7- طبقه های کشویی در گوشه کابینت

گاهی اوقات در گوشه هایی از کابینت آشپزخانه فضای مفیدی وجود دارد که دسترسی به آنها کمی سخت است. استفاده از طبقه های کشویی برای این فضاهای باعث می شود شما به راحتی بتوانید از گوشه کابینت که فضای عمیقی هم هست، استفاده مفید کنید. در اکثر مواقع به دلیل اینکه فضای گوشه کابینت عمیق و گود است، بهترین انتخاب برای قرار دادن سرویس قابلمه و ظروف بزرگ هستند.

قفسه مخصوص لوازم برقی آشپزخانه

8- قفسه مخصوص لوازم برقی آشپزخانه

زمانی که برای لوازم برقی کوچک آشپزخانه قفسه های مخفی در نظر بگیرید، سطح رویی کابینت فضای بیشتری خواهد داشت. در زمان طراحی یا تغییر کابینت، فضای مخصوصی را برای قرار دادن لوازم برقی آشپزخانه در نظر بگیرید تا دکوراسیون مرتب تری داشته باشید و هر وسیله در خانه خود قرار بگیرد.

دکوراسیون آشپزخانه به سبک صنعتی

9- لوازم و وسایل فلزی در دکوراسیون آشپزخانه

برای محافظت از سطح کابینت می توانید لوازم مختلفی را روی آن قرار دهید. به مرور زمان قطره های روغن و یا خراش هایی که روی کابینت ایجاد می شوند، می توانند صفحه آن را از بین ببرند. برای جلوگیری از این کار هم می توانید از صفحه رویی کابینت از جنس فلز و استیل ضد زنگ استفاده کنید که سبک صنعتی دارد، و هم می توانید لوازم و وسایل را از جنس فلز انتخاب کنید. این لوازم دوام بیشتری دارند، به راحتی تمیز می شوند.

دکوراسیون آشپزخانه سفید

10- کاربرد لیمو در آشپزخانه

کاربرد لیمو در خانه مزایای بسیاری برای شما دارد. لیمو در آشپزخانه به عنوان طعم دهنده غذا، نوشیدنی خوش طعم، منبع ویتامین ث و تمیز کننده استفاده می شود.  لیمو می تواند آلودگی های بسیاری را در آشپزخانه از بین ببرد. رنگ زیبای لیمو در فضا حس و حال خوبی به دکوراسیون آشپزخانه می بخشد.

این مطلب را از دست ندهید: 10 جادوی لیمو ترش در خانه داری!

اجاق گاز در آشپزخانه

11- حوله های دستی

از حوله های دستی زیبا از جنس کتان و لینن استفاده کنید تا مصرف دستمال های کاغذی و یکبار مصرف را کاهش دهید. این حوله ها دوستدار طبیعت هستند و به علاوه در هزینه نیز صرفه جویی می کنند. استفاده از حوله های تزیینی، دکوراسیون آشپزخانه را زیباتر نیز می کند.

کابینت چوبی در آشپزخانه

12- کمد مخصوص در آشپزخانه

در زندگی روزمره بسیار سخت است که بتوان همه قسمت های فضای داخلی خانه را مرتب و تمیز نگه داشت. برای فضای آشپزخانه کمدی مخصوص وسایل کوچک و اضافی در نظر بگیرید تا بتوانید وسایلی مانند مداد، خودکار، کاغذ، کلید و … را در آن نگهداری کنید. زمانی که این وسایل روی کابینت آواره باشند صحنه بسیار ناخوشایندی را بوجود می آورند.

دکوراسیون آشپزخانه سفید، کابینت مخصوص سطل زباله

13- کابینت ویژه برای سطل زباله

قرار دادن سطل زباله روی سطح زمین علاوه بر اینکه فضا را اشغال می کند، ظاهر و بوی ناخوشایندی هم به دکوراسیون آشپزخانه رویایی شما می دهد. بهتر است سطل زیاله را مخفی کنید و آنها را در کابینت قرار دهید. در اکثر مواقع سطل زباله در کابینت زیرین سینک ظرفشویی قرار می گیرد؛ در نتیجه دسترسی به آن راحت تر نیز هست. اگر بتوانید صفحه کابینت سطل زباله را متحرک و کشویی کنید، استفاده شما از آن راحت تر می شود.

کابینت نگهداری ماگ و لیوان

14- کمد مخصوص ماگ و لیوان

این روزها طرفداران ماگ های رنگی با طرح و نقش زیبا و لیوان های متعدد، تعداد زیادی از آنها را به خانه می آورند که شاید فضای مناسبی هم برای نگهداری آنها نداشته باشند. یکی از کمدها و کابینت آشپزخانه را برای ماگ ها خالی کنید. چه بهتر که لوازم و قوطی های قهوه، شکر، نسکافه و هر چیزی که به یک نوشیدنی گرم و دلچسب مربوط است را نیز در این کابینت نگهداری کنید. اگر دستگاه قهوه ساز دارید هم این کابینت بهترین انتخاب برای قرار دادن آن است.

دکوراسیون آشپزخانه رویایی

15- شخصیت و ویژگی های خاص آشپزخانه رویایی

وسایل و اکسسوری های رنگارنگ، وسایل هنری و زیبا در دکوراسیون آشپزخانه شخصیت ویژه ای به آن می دهد. این فضا دعوت کننده است و راحتی و زیبایی را برای شما ایجاد می کند که می توانید زمان خوبی را در آشپزخانه بگذرانید.

دکوراسیون منزل نیازمند آن است که دلنشین ترین فضا و آرام ترین خانه برای شما باشد. با اطلاع از دانش های تخصصی در زمینه دکوراسیون در بخش سبک زندگی این ممکن را میسر کنید.

نویسنده: صدف حقیقت | تحریریه چیدانه 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه