Chidaneh.com placeholder image

آبیاری گیاهان آپارتمانی، زیر گلدانی را غرق در آب کنید!

به قلم: تحریریه چیدانه

آبیاری گیاهان یکی از فعالیت های روزمره ای است که افراد گیاه دوست درگیر آن بوده و بسیاری از مواقع هم از آن لذت می برند. زمانی که درمورد آبیاری گیاهان خانگی صحبت می شود، شاید شما هم تصویری را یادآور شوید که در حال آب دادن به سطح خاک گلدان هستید. آبیاری سطحی یکی از موثرترین و معمول ترین روش آبیاری گیاهان خانگی است و از این راه می توانید رطوبت را به گیاهان بدهید. ولی این نکته را هم در نظر داشته باشید که برای هر گونه گیاهی نمی توان از این روش استفاده کرد. این مطلب را دنبال کنید تا با نحوه صحیح آبیاری گیاه از قسمت انتهایی آشنا شوید و سلامت بیشتری را برای گیاه خانگی خود تامین کنید:

گلدان گیاه آپارتمانی

چوب و هنر

بعضی از گیاهان خانگی مانند بنفشه آفریقایی در صورتی که آبیاری سطحی شده و خاک از قسمت رویی مرطوب شود، در صورتی که آب روی برگ های آن بریزد، گیاه تغییر رنگ می دهد. اگر ریشه گیاه شما دچار مشکل شود، زمانی که آبیاری را از سطح انجام دهید به درون خاک نفوذ نمی کند تا جذب گردد بلکه از کناره های گلدان به سمت پایین خارج می شود. ولی زمانی که این گیاهان خانگی گلدانی را از قسمت زیرین آبیاری کنید این مشکلات از بین می رود و رطوبت خاک به درستی تامین می شود.

آبیاری زیرگلدانی

آبیاری زیرگلدانی چیست؟

این روش برای آبیاری گیاهان خانگی از قسمت انتهایی استفاده می شود. زمانی که شما آبیاری گلدان را از قسمت زیرین انجام می دهید، ریشه گیاه تان همیشه قوی خواهد بود به این علت که برای جذب رطوبت بیشتر به سمت پایین حرکت و رشد می کند. علاوه بر این شما همیشه خیال تان راحت است که میزان آب مورد نیاز گیاه از قسمت زیرین در دسترس او قرار دارد و ریشه گیاه می تواند رطوبت لازم را جذب کند.

اگر بتوانید این روش را به درستی به کار ببرید خواهید دید که برای هر کدام از دیگر گیاهان خانگی نیز می توانید این روش را استفاده کنید.

آبیاری گیاه از قسمت انتهایی

چگونه گیاهان را از قسمت انتهایی آبیاری کنید؟

مهمترین نکته ای که برای آبیاری انتهایی گیاهان باید مدنظر قرار بگیرد، زمان مناسب آبیاری است. انگشت خود را درون خاک و فضایی مابین ساقه گیاه و دیواره گلدان فرو ببرید. اگر رطوبتی حس نکردید و مجبور شدید بند بعدی انگشت را هم درون گلدان ببرید و همچنان خاک خشک بود، یعنی دقیقا زمان آبیاری فرا رسیده است.

گلدان گیاه غوطه ور در آب

ظرف بزرگی بردارید تا فضای مناسب داشته باشد که بتوانید گلدان را درون آن قرار دهید. نیمی از ظرف را با آب مقطر یا آب تصفیه شده پر کنید. آب لوله کشی شده اغلب دارای میزان زیادی کلر است که می تواند در مقادیر بالا باعث آسیب رساندن به گیاه شود. گلدان را درون این ظرف آب قرار دهید و برای 10 دقیقه زمان دهید تا گیاه بتواند میزان آب مورد نیاز خود را جذب کند.

گیاه را از قسمت زیرین آب بدهید

بعد از برداشت گلدان از درون ظرف، از تغییر سطح آب می توانید متوجه شوید که آیا گیاه خانگی شما به میزان کافی آب جذب کرده است یا خیر. اگر همچنان حس کردید که آب کافی وارد گلدان نشده است، مدت زمان بیشتری گلدان را درون ظرف آب قرار دهید. اینجاست که گیاه قادر است در آب غوطه ور شده و تا حد ممکن آب جذب کند؛ این میزان می توانید به 20 دقیقه هم برسد. فراموش نکنید بعد از اینکه گلدان را از آب خارج کردید، اجازه دهید آب اضافی آن از طریق زهکش گلدان خارج شود.

از زیر گلدان به گیاه آب بدهید.

آبیاری از قسمت زیرین گلدان باعث می شود ریشه ها بطور یکنواخت مرطوب شوند و در عین حال املاح، نمک ها و مواد معدنی که در سطح خاک وجود دارد را هم نمی شوید. با احتیاط ماهی یکبار گیاه را از سطح آبیاری کنید تا املاح اضافی سطح خاک خارج شود.

بنفشه آفریقایی

در روش بعدی می توانید زیر گلدانی گیاه را از آب پر کنید و اجازه دهید گیاه آب را از قسمت انتهایی جذب کند. همچنین می توانید فیتیله هایی را از قسمت انتهایی گلدان به سمت ظرف پر آبی قرار دهید تا رطوبت از طریق این بند، طناب یا پارچه به ریشه برسد. در این حالت ظرف پر آب باید در زمان طولانی تری در تماس با گیاه قرار گیرد.

گیاهان آپارتمانی دوست داشتنی را از ویترین کالا خریداری کنید. در این قسمت تنوع گیاهان و تولیدکنندگان آنها در اختیار شما قرار می گیرد.

منبع: gardeningknowhow | مترجم: صدف حقیقت | تحریریه چیدانه 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه