Chidaneh.com placeholder image

طراحی داخلی با رنگ ها، خانه زوج طراح همدانی!

به قلم: تحریریه چیدانه

فضاهای مسکونی: پا گذاشتن به خانه ای با طراحی حرفه ای و فکر شده گویای هویت اصلی آن است. خانم زهرا مهدیان و همسرش با شناخت از روحیه خود برای طراحی داخلی دکوراسیون منزل خود سنگ تمام می گذارند! پیشنهاد می شود تور خانه گردی همدان با فضایی زیبا و بسیار کارآمد را به هیچ وجه از دست ندهید: 

زهرا مهدیان
دکوراسیون آشپزخانه ایرانی
زهرا مهدیان

تابلو فرش ریحان

تور خانه همدان در یک نگاه

 • تعداد افراد ساکن: 2 نفر
 • شغل خانم خانه: معمار/ شغل همسر: گرافیست و دارای استودیو عکاسی با همکاری هم
 • موقعیت شهر: همدان/ محله: چهارراه شهناز
 • متراژ فضا: 112 متر
 • سال ساخت: 1394
 • ملک شخصی
 • تعداد اتاق: 2 خواب
 • تعداد سرویس بهداشتی: یک حمام و یک دستشویی
 • سبک دکوراسیون: مدرن
 • رنگ های غالب آشپزخانه: سفید و اکر/ نشیمن: طوسی و آبی/ اتاق خواب: بادمجانی و یاسی
 • ویژگی برجسته طراحی: هرچه در طراحی دکوراسیون دوست داشتند، پیاده شده است.
 • طراح: خانم زهرا مهدیان و همسر
 • مدت زمان طراحی داخلی: حدود یک ماه
 • هزینه دکوراسیون: حدود 17 میلیون تومان
 • عکس و فیلم: زهرا مهدیان

زهرا مهدیان
میز و صندلی ناهارخوری
زهرا مهدیان

چه نکاتی در طراحی مد نظر بوده و به چه دلیل؟

نکته ای که امروز دیگر برای طراحان و معماران اهمیت ندارد خانه و آسایشِ افراد خانه است. یکسری پلان های تیپ و از پیش طراحی شده که مختص آپارتمان سازی این روزها و پیش فروش هاست و لازمه سبک جدید زندگی ماشینی شده است! که عملا معماری را تنها به قشر خاصی منوط کرده است که توانایی پرداخت هزینه های آن را داشته باشند و باقی مردم خواسته و ناخواسته مجبور به پذیرش این سبک شده اند. امروز طراحان داخلی به نظرم وظیفه سنگینی بر عهده دارند تا از یک معماری پیش ساخته، فضای جدید و متنوع ایجاد کنند که متناسب با کارفرما و خواسته های او باشد.

زهرا مهدیان
مبل آبی پذیرایی
زهرا مهدیان

طراحی داخلی هر خانه ای باید مختص افراد ساکن باشد و نیازهای آنها را پاسخگو باشد. لذا برای ما خیلی مهم بود خانه ای که برای خودمان طراحی می کنیم اختصاصی باشد و از وضع موجود وضع مطلوب رو بسازیم. فضاهای مختلف دکوراسیون خانه را با رنگ ها جدا کردیم. نیاز ما خانه ای بود که با داشتن حداکثر خلوص و سادگی، هر فضا وحدت کلی با دیگر بخش ها داشته باشد و در عین حال آن فضا فقط مختص خودش باشد.

زهرا مهدیان
خانه ی ما
زهرا مهدیان

برای مثال آشپزخانه در ارتباط با پذیرایی و درعین حال جدا از آن باشد که ما با طراحی یک دیوار حائل_ که خودم به آن قاب سفید می گویم_ این کار را انجام دادیم اما یکدستی نیز باید حفظ شود. این امر با پرده های هم رنگ با رگه شادِ دکوراسیون آشپزخانه و سرویس چوب سفید همرنگ با رنگ غالب آشپزخانه محقق شد.

زهرا مهدیان
مبل آبی فیروزه ای در نشیمن
زهرا مهدیان

چه سبک و رویکردی را در طراحی دوست دارید و چه چیزهایی را دوست ندارید؟

انتخاب سبک مدرن به دلیل سادگی آن انجام شده است. ما در نظر داشتیم تا با کمترین احجام، به فرم ثابت و جا افتاده ای از دکوراسیون خانه دست پیدا کنیم. دوست نداشتیم در دکوراسیون خانه مان تلویزیون داشته باشیم و به همین خاطر معضل اینکه “تلویزیون را کجا بذاریم" را هم نداریم! به نظر ما تلویزیون حرف زیادی برای گفتن ندارد و دنیای اینترنت دست را برای دسترسی به منابع مختلف خبری و دیگر مسائل باز گذاشته است. 
ما خانه را برای آرامش و ارتباط می خواستیم و چون مهمانی های امروزی گاها با تداخل برنامه های تلویزیون حس خوب آرامش رو القا نمی کند و چون اصولا ما تلویزیون را عنصر مزاحم خانه حساب می کنیم به راحتی از زندگی ما حذف شد. و نتیجه اش این بود که کتاب، چای و گفتمانِ بیشتر جایگزین آن شد. “اصولا هرکس به خانه ما میاد تا یک ربع سوالش اینه: واقعا تلویزیون ندارید؟؟"

فضای مورد علاقه شما کجاست؟

آشپزخانه با قاب سفید را بسیار دوست دارم.

زهرا مهدیان
کابینت بدون دستگیره
زهرا مهدیان

هرکدام از وسایل خانه تان را از کجا تهیه کرده اید؟

مبلمان در دکوراسیون خانه ما از فروشگاه خوش نشین خریداری شده اند؛ قیمت مبل 4/7 میلیون و سرویس خواب 2 میلیون تومان بود. فرش از محصولات فرش فرهی و فرش کویر یزد است و مبلغ حدود 2 میلیون برای تهیه آنها هزینه شده است. وسایل آشپزخانه را از تهران تهیه کردیم. لوازمی مانند یخچال و ماشین لباسشویی از برند سامسونگ و اجاق گاز از برند استیل البرز از همدان خریداری شده اند. 

کارهای خدماتی و تاسیساتی را به چه اهالی فنی سپردید؟ 

میز کار در خانه را آقای محمد ارمند ساخته اند که در همدان کارگاه دارند. محصولات ام دی اف و دیوار کاذب را آقای میلاد اسلامی از آشنایان انجام داده اند. رنگ دیوار را هم فردی که کارهای مربوط به کل ساختمان را انجام می دهد، بر عهده گرفت.

زهرا مهدیان
دکوراسیون آشپزخانه مدرن
زهرا مهدیان

در این فرآیند چه تجربیاتی داشتید که از آنها درس گرفتید و دوست دارید به دیگران نیز منتقل کنید؟ 

مهم ترین توصیه این است که اگر طراحی به فرد دیگری محول می شود حتما این نکته را در نظر بگیرند که آن شخص ورای صرفه اقتصادی این موضوع، واقعا طراح باشد و با علاقه این کار را انجام دهد. چون ماحصل کار مدت طولانی کاربرد دارد و قرار است افراد در آن طراحی خانه زندگی کنند. تجربیاتم در فرایند طراحی خانه خودمان تجربه عمیقی از رنگ ها بود. اینکه واقعا رنگ تا چه اندازه میتواند موثر بوده و به یک طراحی رنگ و لعاب شاعرانه بدهد. از رنگ ها نباید ترسید و باید با جسارت از آنها استفاده کرد مثل بوم نقاشی… هوشمندانه اما جسورانه

زهرا مهدیان
خانه ی ما
زهرا مهدیان

جسارت و بیان علایق مهمترین نکته در طراحی خانه است. هر چیز لذت بخشی در ذهن و خاطرات با نمود عینی که که در طراحی به آن داده می شود می تواند حس تعلق به نتیجه کار را افزایش بدهد. به دیگران می گویم: “وقت بذارن برای خونه شون و برای خودشون که نتیجه اش بهتر زیستنه"
نکته آخر اینکه واقعا از همه هم صنف های خودم خواهش دارم هر کاری که به آنها محول می شود را با تمام توان و برای آن افراد انجام بدهند. یعنی برنامه ای نباشد که برای هر خانه و هر مکان دیگری جواب دهد.

زهرا مهدیان
دیوار آجری سفید
زهرا مهدیان

نقش گیاهان در خانه چگونه است؟

من به گیاهان خانگی و پرورش گل علاقه زیادی دارم. دکوراسیون خانه ما رنگ سبز ندارد و در نظر داشتیم نبود این رنگ را با موجود زنده جبران کنیم. علاوه بر این طراوت و سرزندگی با حضور گیاهان در خانه به فضا تزریق می شود. در دکوراسیون خانه گلدانها را در جلوی پنجره رو به خیابان چیده ایم. گیاهانی مانند حسن یوسف، برگ هندوانه ای، فلفلی و انواع کاکتوس در فضای داخلی خانه وجود دارد. نگهداری و تکثیر گلدان هایم را از برادرم می پرسم. ما گیاهان را از گل فروشی سفیر سبز واقع در 4 راه فرهنگ تهیه می کنیم.

زهرا مهدیان
طراحی ورودی خانه
زهرا مهدیان

دکوراسیون ورودی

دکوراسیون ورودی خانه خانم معمار در همدان به خوبی شما را با فضای کلی خانه آشنا می کند. دیواری زیبا و طراحی شده در قسمت راست ورودی نشان دهنده تمام نیازهایی است که خانم مهدیان صحبتش را کرده است. حفره های تو خالی در دیوار سفید اول از همه چشم شما را می گیرد. تکه چوب هایی درون این حفره ها قرار دارند که علاوه بر ایجاد آویز برای وسایل مورد نیاز، امکان قرار گرفتن شلف های کوچک را هم روی خود ایجاد کرده است. سفیدی و خلاقیت شروعی جذاب برای دکوراسیون خانه همدان است.

زهرا مهدیان
آشپزخانه مدرن سفید و زرد
زهرا مهدیان

دکوراسیون آشپزخانه

زوج جوان آشپزخانه باز را دوست نداشتند و ترجیح این بود در قسمت جلویی آشپزخانه حائل وجود داشته باشد تا باعث ایجاد حس فضایی شود. آشپزخانه به دلیل اینکه فضایی پر جنب و جوش است و تمیزی و پاکیزگی در این فضا حرف اول را می زند، از رنگ سفید برای طراحی آن استفاده شده و در کنار آن رنگ اکر مورد علاقه خانم خانه، نشاط بیشتری به فضا داده است.
در تبعیت از سبک مدرن کابینت ها نیز به گونه ای انتخاب شده اند که دستگیره نداشته باشند. قاب ایجاد شده با کابینت مدرن در دکوراسیون آشپزخانه، فضایی محصور برای اجاق گاز بوجود آورده که نظم و زیبایی خاصی به فضا داده است. 

زهرا مهدیان
برد یادداشت دکوراسیون آشپزخانه
زهرا مهدیان

یکی دیگر از جذابیت های این آشپزخانه در ابتدای کار به سراغ شما می آید. تخته سیاه برای نوشتن یادداشت های روزانه در ورودی آشپزخانه بر روی قسمتی از دیوار، با شلف های توکار و کوچک نمایی دلنشین به فضای داخلی داده است.

زهرا مهدیان
اتاق خواب بنفش
زهرا مهدیان

دکوراسیون اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب به رنگ بنفش بادمجانی و پرده های یاسی طراحی شده است. سبک مدرن در این فضا به خوبی نمایان است ساده و بی آلایش بدون اغراق برای نیاز به توضیح اضافی…

زهرا مهدیان
خانه ی ما
زهرا مهدیان

دکوراسیون اتاق کار

دکوراسیون اتاق کار به شکل اداری طراحی شده است. در این فضا تمام آنچه می بینید سادگی است و وسایل و لوازم کار از میز و صندلی گرفته تا کامپیوتر و سیستم های کاری و دوربین و سه پایه هایی که نشان از رد پای عکاسان در خانه است.

زهرا مهدیان
خانه ی ما
زهرا مهدیان

دکوراسیون نشیمن

در دکوراسیون نشیمن مبلمان آبی فیروزه ای فضایی آرام، متین، با صداقت و خودمانی بوجود آورده است. رنگ خنثی یعنی خاکستری برای دیوار به این دلیل انتخاب شده که با دیگر رنگ ها هماهنگی ایجاد کند و در آینده نیز با تعویض مبلمان مشکل ترکیب رنگی وجود نداشته باشد. پرده های نشیمن نیز به رنگ اکر و در هماهنگی با دکوراسیون آشپزخانه به چشم می خورد.

خانم مهدیان با دانش آکادمیک از معماری و طراحی داخلی نکات مهمی را در مورد دکوراسیون منزل به چیدانه گفته است. ما هم در این ویدئو آن را برای شما بازگو می کنیم.

 

اگر تمایل دارید دکوراسیون خانه خود را به افراد متخصص بسپارید، اهالی فن معماری و دکوراسیون انتخاب ایده آلی هستند. همچنان تصاویر دکوراسیون خانه زیبا و طراحی شده شما گزینه بعدی تور خانه گردی ما خواهد بود تصاویر آن را برایمان ارسال کنید تلگرام چیدانه 09388547140!

نویسنده: صدف حقیقت | عکاس: زهرا مهدیان | تحریریه چیدانه 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه