Chidaneh.com placeholder image

چگونه از اشیای هنری نگهداری کنیم؟

به قلم: تحریریه چیدانه

سوال: نظرتان در مورد نگه داری از تابلو ها چیست؟ چگونه باید ما چارچوب‌ها و نقاشی ها را گردگیری کنیم؟

ساقدوش بار

جواب: ما توصیه می کنیم که نقاشی ها را به طور منظم گردگیری کنید و برای این کار از یک مسواک یا فرچه خشک، تمیز، و نرم استفاده کنید. در مورد چارچوب‌ها بهتر است از یک پارچه نم‌دار یا هرچیزی که برای مبلمان خانه از آن استفاده می کنید. البته این کار باید  براساس مواد و مصالح و جنس چارچوب‌ها صورت بگیرد. نکته قابل توجه این است که حتما محصولات کاغذی را از مکان‌های مرطوب مانند حمام یا فضاهای پیرامونی اجاق گاز دور نگه دارید.

سرویس خواب بالسا

یکی دیگر از راه‌های ساده و مفید برای تمیزکردن آثار هنری قاب‌دار استفاده از یک مسواک و آب صابونی است و بعد مرطوب کردن کل سطح آن. لکه‌هایی که به خاطر آب روی سطح ایجاد می شوند سریعا در معرض هوا خشک شده و از بین می روند. اشتباه رایج در این کار این است که اغلب افراد سعی می کنند فقط خود لکه‌ها را تمیز کنند که این کار نتیجه‌ای جز بزرگ‌ترشدن لکه‌ها نخواهد داشت.

سوال: قاب‌های سفارشی گران هستند. آیا می توان از قاب‌های آماده استفاده کرد؟ چه زمانی حتما باید از قاب‌های سفارشی استفاده کرد؟

جواب: هزینه ساخت قاب زیاد است. به همین دلیل می توان آثار هنری را بدون قاب سفارش داد و براساس ابعاد آن یک قاب مناسب و استاندارد خرید. البته در بعضی موارد گزینه‌های کم و نامناسبی در دسترس ما هستند، در این زمان بهتر است از قاب‌های سفارشی استفاده کنیم.

 

سوال: آیا نور خورشید به آثار هنری موجود در اتاق‌های نورگیر آسیب می زند؟
جواب: بله، نور خورشید آثار هنری را خراب می کند به‌ویژه آن‌هایی که بر روی کاغذ اجرا شده‌اند. آفتاب کاغذ را زرد می کند و گاهی باعث می شود تا اجزای کاغذ از هم جدا شده و پودر شوند.
 

سوال: پیشنهاد شما برای کاهش این آسیب‌ها چیست؟
جواب: اگر مایل هستید از آثار هنری در مکان‌هایی استفاده کنید که مستقیما در معرض نور خورشید هستند، حتما باید هنگام انتخاب قاب از قابهایی استفاده کنید که شیشه آن‌ها ضد اشعه ماورای بنفش هستند. درجات مختلفی از محافظت در برابر اشعه ماورای بنفش وجود دارد؛ هر چه این درجه بالاتر باشد محافظت از اثر هنری بهتر خواهد شد. البته باید به یاد داشته باشید که این نوع شیشه‌ها گران هستند و هم‌چنین معمولا انعکاس زیادی دارند.  ما معمولا دوست داریم که آثار هنری را بدون انعکاس نور ببینیم و مطمئن شویم که تابلوی ما در هر اتاقی که قرار می گیرد به راحتی قابل دیدن است. به همین دلیل براساس جایی که برای تابلوی خود در اتاق در نظر گرفته‌اید نوع شیشه آن را انتخاب کنید.

سوال: چگونه می توانیم نقاشیهای روی بوم را از آسیب‌های نور خورشید دور نگه داریم؟

جواب: نقاشی های رنگ روغن از آثار روی کاغذ مقاوم‌تر هستند، اما اگر در معرض آفتاب قرار بگیرند آن‌ها هم آسیب می بینند. نقاشی های خود را دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. کشف رنگ روغن باعث شد که برای ارائه یک نقاشی دیگر نیاز به قاب و شیشه نباشد که این مسئله اکنون امر بسیار عادی است. اگر مکان ایده‌آل شما برای نقاشی های روی بوم‌تان آفتاب‌گیر است بهتر است آن را قاب کنید و در آن از شیشه‌های ضد اشعه ماورای بنفش استفاده کنید. هم‌چنین می توانید بر روی سطح بوم از مواد محافظت‌کننده استفاده کنید، اما توصیه می کنیم از مواد ارزان‌قیمت استفاده نکنید.  

سوال: ایمن‌ترین راه برای حمل ونقل آثار هنری چیست؟ چگونه باید آن‌ها را جابه‌جا کرد؟

جواب: برای نگهداری مطمئن و ایمن از آثار هنری از دستورالعمل زیر استفاده کنید:

1. آثار هنری را با کاغذ کاهی بپیچید.

2.سپس آن را با نایلون های حبابی بپیچید.

3.از نایلون های حبابی در گوشه‌های قاب بیش‌تر استفاده کنید.

4.اثر هنری را درون یک جعبه محکم قرار دهید.

5.آثار هنری اجراشده روی کاغذ که قاب ندارند را با پلاستیک و مقوا بپیچید تا هنگام جابه‌جایی تا نشوند.

سوال: برای ارسال آثار هنری آیا علاوه‌بر کارهایی که در سوال بالا گفته شد کار دیگری باید انجام دهیم؟

جواب: با قراردادان مقوا در چهار طرف نقاشی جعبه را مستحکم‌تر کنید. مطمئن شوید که داخل جعبه با خرده‌کاغذها پر شده است تا هنگام جابه‌جایی اثر هنری داخل جعبه تکان نخورد.

 

منبع: houzz | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه

Fatal error: Call to undefined function getallheaders() in /websites/webfiles/chidaneh/sites/default/modules/senda_ux/senda_ux.module on line 25

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
pasha در تاریخ 02 اردیبهشت 1393
چه ایده های جالبی من یه نقاشم و خیلی به این مشکل بر میخورم

ثبت دیدگاه