visibility 10343 today 1395/10/15

3 سیستم‌ گرمایش فضای باز، شب های زمستانی گرم!

روزهای سرد فرا رسیده‌اند و مطمئنا فضاهای داخلی خانه‌ها با انواع سیستم‌های گرمایشی، از سرما در امانند. در این میان کسانی که از شانس داشتن خانه حیاط‌دار برخوردارند، باید بدانند در فصول سرد می‌توان از فضای باز و دوست‌داشتنی حیاط نیز نهایت بهره را برد. اگر می‌خواهید در فضای بیرونی منزل خود یک محیط گرم و نرم پای بخاری داشته باشید، وسایل گرمایشی بیرونی این فرصت را به شما می‌دهند. در این مقاله ما فهرستی از محصولات گرم‌کننده را برای شما گرد آورده‌ایم که مناسب فضاهای بیرونی و حیاط‌ها هستند و شما می‌توانید بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

گرم کننده تابشی-برقی

کدام سیستم گرمایشی فضای باز برای شما مناسب است؟

1. گرم‌کننده‌های برقی (تابشی)

آسان‌ترین روش برای گرم کردن فضای بیرونی، استفاده از گرم‌کننده برقی است که به‌راحتی آن را به برق وصل کرده، کلید روشن را می‌زنید و از گرمای دلنشینش که به سرعت تولید می‌شود، لذت می‌برید. شما می‌توانید بین انواع گرم‌کننده‌های برقی که شامل یونیت‌های زمینی، رومیزی و دیواری و همچنین مدل‌های بلند خودایستاست، یکی را انتخاب کنید. (برخی از این مدل‌ها برای فضاهای داخلی مثل کارگاه و پارکینگ نیز قابل استفاده هستند.) بودجه شما هرقدر که باشد، همواره یک گرم‌کننده برقی متناسب با نیاز شما وجود دارد.
در این قسمت به چند نکته درباره گرم‌کننده‌های برقی اشاره می‌کنیم:

 • گرم‌کننده‌هایی را انتخاب کنید که در آنها از لامپ‌هایی با امواج‌ کوتاه استفاده می‌کنند. این نوع گرم‌کننده‌ها گرما را در طیف مادون قرمز تولید می‌کنند که بدن را گرم می‌کند نه هوا را. به این معنا که گرما با یک نسیم از بین نمی‌رود. لامپ‌های با موج متوسط و بلند، هوا را گرم می‌کنند که سبب سخت‌تر کردن هدایت جریان گرما می‌شوند.
 • در لامپ‌های با موج کوتاه معمولا از هالوژن شفاف، هالوژن یاقوتی یا لامپ‌های طلایی استفاده می‌کنند؛ در حالی که در گرم‌کننده‌های موج متوسط و بلند کوارتز به کار می‌برند.
 • هرچه مقدار کیلووات (kw) گرم‌کننده بیشتر باشد، گرمای بیشتری ایجاد می‌کند.
 • فراموش نکنید در نزدیکی محل قرار دادن گرم‌کننده باید یک پریز برق داشته باشید.

سیستم های گرمایشی فضای باز

2. گودال‌ها و سبدهای آتش (مجمرها و آتشدان‌ها)

گودال‌ها و سبدهای آتش درواقع شومینه‌های باز خودایستا هستند که معمولا از استیل یا چدن ساخته شده و داخل‌شان چوب سوزانده می‌شود. نکته مثبتی که در مورد این نوع گرم‌کننده‌های بیرونی وجود دارد، چندمنظوره بودن آنهاست:

 • آنها گرما را مانند یک آتشدان سنتی تولید می‌کنند.
 • می‌توانند به عنوان زباله‌سوز استفاده شوند.
 • برخی از آنها تنها با گذاشتن سیخ‌های کباب‌پزی روی شعله می‌توانند به عنوان یک باربیکیوی زغالی سنتی عمل کنند.
 • می‌توانید اطراف این آتشدان‌ها جمع شوید و سیب‌زمینی و خوراکی‌های محبوب‌تان را برشته کنید و از شب‌های زمستانی خود لذت ببرید.

اجاق فلزی فضای باز

3. اجاق‌ها

اجاق‌ها نوعی از گرم‌کننده‌های سنتی بیرونی هستند که پیدایش‌شان از مکزیک است و اغلب از خاک رس، چدن یا استیل ساخته می‌شوند. بیشتر اجاق‌ها دارای بدنه‌ای گرد در پایین و دودکش عمودی در بالا هستند و با وجود نمونه‌های مدرنی که اکنون در بازار وجود دارد، شیوه کارشان یکی است؛ چوب را از طریق دریچه درون آنها قرار می‌دهید و سپس آتش را روشن می‌کنید. بعضی از مدل‌ها با توری‌های کباب‌پزی موجودند که باعث می‌شود به عنوان باربیکیو نیز استفاده شوند.
اجاق‌ها در 2 سبک متمایز موجود هستند:

 • اجاق‌های خاک رسی با طیف متنوعی از طراحی‌های سنتی و رنگ‌های روشن.
 • اجاق‌های فلزی که از نمونه‌های خاک رسی گران‌تر هستند اما طول عمر بیشتری دارند.

آتشدان فضای باز

چگونه باید از یک گرم‌کننده فضای باز مراقبت کرد؟

از هر نوع گرم‌کننده‌ای که برای حیاط و فضای بیرونی خانه خود انتخاب می‌کنید، باید طوری مراقبت کنید که چندین سال برای شما کار کند. در این قسمت به چندین نکته برای مراقبت بهتر از این گرم‌کننده‌ها اشاره می‌کنیم:

گرم‌کننده برقی
لامپ‌ها را در مواقع لازم جایگزین کنید. در صورت عدم استفاده از آنها در دوره‌های طولانی‌مدت، آنها را در جایی امن نگهداری کنید یا با یک پوشاننده محافظ آنها را بپوشانید.

گرم‌کننده با شعله باز
این نوع گرم‌کننده‌ها را زمانی که بعد از استفاده خنک شدند، با یک پارچه روغنی تمیز کنید تا از زنگ‌زدگی در امان بمانند. گودال‌ها، ظرف‌ها و سبدهای آتش در برابر بارش‌های گهگاه تابستانی مقاومت می‌کنند اما در برابر شرایط سخت‌تر به محافظت نیاز دارند. از آنجا که جا‌به‌جایی این نوع گرم‌کننده‌ها نسبت به گرم‌کننده‌های برقی کوچک‌تر آسان نیست، بهتر است یک پوشش مناسب برای محافظت از آنها تهیه کنید.

اجاق خاک رسی

چه ملاحظات ایمنی درباره گرم‌کننده‌های فضای باز وجود دارد؟

برای ایجاد ایمنی و امنیت گرم‌کننده‌های بیرونی برقی و شعله باز نکاتی وجود دارد که باید رعایت شود:

گرم‌کننده برقی
کابل برقی که گرم‌کننده را به پریز برق وصل می‌کند، طوری جاسازی کنید که از گیر کردن به آن جلوگیری شود. اگر گرم‌کننده زمینی یا رومیزی انتخاب می‌کنید، از تماس کودکان با آن جلوگیری کنید و کارهای تعمیراتی را به متخصصان برق بسپارید.

گرم‌کننده با شعله باز
هر نوع از این گرم‌کننده‌ها که می‌خرید، مطمئن شوید که روی یک سطح صاف و مسطح قرار گیرند. در این گرم‌کننده‌ها بیش از اندازه چوب استفاده نکرده یا آتش بزرگ ایجاد نکنید. تمام نمونه‌های گرم‌کننده با شعله باز تنها باید در فضاهای بیرونی استفاده شوند و کودکان و حیوانات در فاصله امنی از آنها قرار گیرند؛ ضمنا برای فرونشاندن آتش در مواقع لازم، همواره مقداری آب در دسترس خود داشته باشید.

سبد آتش در فضای باز

نکات تکمیلی درباره سیستم گرمایش فضای باز

 • اگر اجاق خاک رسی می‌خرید، باید قبل از استفاده آن را آماده کنید.
 • این آماده‌سازی مستلزم این است که چندین آتش کوچک درون اجاق روشن کنید تا فضای داخلی آن را اندود کرده و منافذ خاک رس را بگیرد.
 • این یک فرآیند ضروری است که اجاق را در برابر آسیب رطوبت و ترک‌خوردگی حفظ می‌کند.

برای تهیه هر نوع سیستم گرمایشی فضای باز یا فضای داخلی منزل خود می توانید به اهالی فن چیدانه در بخش گرمایشی، سرمایشی و سیستم تهویه مطبوع مراجعه نمایید.

منبع: مجله منزل | نویسنده: فاطمه افشاریان

نویسنده:

کارشناسی مهندسی معماری از دانشگاه سراسری شیراز - دانشکده هنر و معماری کارشناسی ارشد طراحی داخلی از دانشگاه سوره - دانشکده معماری مدیر محتوا در وبسایت چیدانه نویسنده در مجله منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
میز فایرپیت گازی؛ یک پذیرایی گرم!

میز فایرپیت گازی؛ یک پذیرایی گرم!

فایرپیت و شومینه؛ ایده هایی جذاب برای محوطه سازی!

فایرپیت و شومینه؛ ایده هایی جذاب برای محوطه سازی!

سیستم گرمایش از کف، شاید این زمستان شما را گرم تر کند!

سیستم گرمایش از کف، شاید این زمستان شما را گرم تر کند!

1399/10/18 ادامه مطلب
کسب و کارها پیشنهادی
معمار و طراح داخلی فرزانه محمدزمانی certificate
معمار و طراح داخلی فرزانه محمدزمانی

معمار و طراح داخلی فرزانه محمدزمانی

اکسسوری دکوراسیون خانگی تاراکو certificate
اکسسوری دکوراسیون خانگی تاراکو

اکسسوری دکوراسیون خانگی تاراکو

آقای فرش certificate
آقای فرش

آقای فرش

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent