visibility 3570 today 1395/10/25

عمارت مسکونی خورشید، معماری ایرانی در دل البرز!

پروژه های برجسته: در طی چند دهه گذشته استان البرز به علت بهره برداری های بیش از اندازه و ساخت ساز های بی رویه ، به شهری پر از تشویش و نا به سامان درحوزه زیباسازی  معماری و شهرسازی تبدیل شده است که کمتر ارتباطی با آنچه که بوده و می توانسته باشد دارد . شهری مدرن و ایرانی که به همت یک تاجر یزدی روند رو به رشد ی را پیش گرفته بود . مردی که با سرمایه و پشتکار خود پایه‌ی صنعت کشور را تقویت و منطقه‌ای ایجاد نمود که هنوز که هنوز است از طبیعت و صنعت آن سخن می گویند. پروژه عمارت خورشید از استودیو معماری خورشید به سرپرستی احمد صفار، تلاش و جدال برای اجرای یک آپارتمان مسکونی - تجاری در باغ شهر و  محله ای آجری 400 دستگاه ( محله یزدی ها)  که امروزه دیگر نیست، می باشد. با چیدانه همراه باشید تا با هم پای صحبت معمار پروژه به گوشه و کنار آن سری بزنیم و با جزییات طراحی این پروژه بیشتر آشنا شوییم. با ما همراه باشید. 

blog post

نمای ساختمان آجری

مشخصات عمومی پروژه طراحی عمارت خورشید

 • نام پروژه: عمارت خورشید
 • موقعیت: کرج، ایران
 • دفتر معماری: استودیو معماری خورشید
 • معمار مسئول: احمد صفار
 • تیم طراحی: مرضیه استعدادی
 • طراح نورپردزای: احمد صفار

blog post

عمارت خورشید

 • تاریخ شروع و اتمام طراحی: 1392-1394
 • تاریخ شروع و اتمام اجرا: 1392-1395
 • مساحت سایت پروژه: 155متر
 • مساحت طبقه همکف: 149متر
 • مساحت کل ساخته شده: 1200 متر
 • نوع ساختمان: مسکونی - تجاری
 • کارفرما: محمد صفار
 • بودجه: 10،000،000،000ریال

blog post

عمارت خورشید

 • مهندس یا مشاور عمران / سازه: شاهین ذوقی
 • مهندس یا مشاور تأسیسات مکانیکی: مصطفی مرادی دوست، مسعود زنگویی
 • مهندس یا مشاور تأسیسات الکتریکی: اسکندری
 • شرکت سازنده / اجرا: گروه معماری خورشید
 • مدیر اجرایی پروژه: احمد صفار
 • تیم اجرایی پروژه: گروه معماری خورشید

blog post

طراحی پنجره

 • مهندس ناظر / دستگاه نظارت: شاهین ذوقی
 • طراح سه بعدی: مرضیه استعدادی، زینب قلیزاده، میگل چراغی
 • گرافیست: احمد صفار
 • عکاس: احمد صفار
 • جوایز: معماری برگزیده استان البرز در مسابقه معمار برتر استان البرز | سال 1394 | نظام مهندسی استان البرز
  برنده جایزه ویژه معمار جوان در مسابقه معماری ایران | همایش بین المللی معماری ایران وهند | سال 1395

blog post

عمارت خورشید

استان البرز،خاستگاه طراحی عمارت خورشید 

از زبان معمار: در طی چند دهه گذشته استان البرز به علت بهره برداری های بیش از اندازه و ساخت ساز های بی رویه، به شهری پر از تشویش و نا به سامان درحوزه زیباسازی  معماری و شهرسازی تبدیل شده است که کمتر ارتباطی با آنچه که بوده و می توانسته باشد دارد. شهری مدرن و ایرانی که به همت یک تاجر یزدی روند رو به رشد ی را پیش گرفته بود . مردی که با سرمایه و پشتکار خود پایه‌ی صنعت کشور را تقویت و منطقه‌ای ایجاد نمود که هنوز که هنوز است از طبیعت و صنعت آن سخن می گویند. 

blog post

عمارت خورشید

تاجر یزدی متولد سال 1277 که باعث پیشرفت کرج، صنعت ایران و ایجاد شغل برای جمع کثیری در دهه سی گردید. حدود نیم قرن پیش، که یزد درگیر خشکسالی، قحطی و بیکاری شد، گروه هایی از یزدیان برای یافتن مکانی مناسب به جهت اسکان و سرمایه گذاری به منطقه کرج مهاجرت نمودند، که حضور برخی سرمایه گزاران خیران همچون “حاج محمدصادق فاتح یزدی” باعث رونق اقتصاد و بازار کار در کرج پیش از انقلاب شد. فاتح به موازات فعالیت‌های صنعتی خویش، با کمک یک مهندس روسی  به اسم" نیکلای مارکف " ، شروع به قطعه‌بندی زمین‌های اطراف و خیابان‌کشی آن‌ها می‌کند که در نهایت دو محله «چهارصد دستگاه» و «جهانشهر» ایجاد می شود.

blog post

عمارت خورشید

۴۰۰ دستگاه ، به عنوان یک مجموعه ۴۰۰ واحدی برای سکونت کارگران در نظر گرفته شده بود که تنها ۲۰۰ واحد آن اجرایی شد.این تقسیم‌بندی در خود، نوعی از قشربندی اجتماعی را رعایت کرده است. در بخش جنوبی یا ۴۰۰ دستگاه، کوچه‌ها و خیابان‌های باریک‌تر و خانه‌هایی با متراژ کمتر تعریف شده‌اند اما در بخش شمالی، خیابان‌ها و کوچه‌ها پهن‌تر بوده و متراژ قطعات مسکونی بزرگ‌تر می‌شود.مسجد جامع چهارصد دستگاه نیز از دیگر ساخت و سازهای خدماتی او در ۴۰۰ دستگاه است که کماکان پا برجاست.

blog post

نمای ساختمان آجری

درختان کهنسالی که امروزه به علت ساخت و ساز بی رویه در حال قطع شدن هستند. در میان کارهای فاتح، آنچه بیش از دیگر کارهایش به همان قوت پیشین پابرجاست درخت‌های کهن سالی هستند که هنوز هم جهانشر را از دیگر بخش‌های شهر کرج متمایز می‌کنند. بخش قابل توجهی از زمین‌های سبز و پارک‌های امروز کرج، حاصل فعالیت‌های اقتصادی و کشاورزی فاتح است. امروز، باغ‌های جهانشهر یکی از سرمایه‌های محیط زیستی کرج محسوب می‌شود و در تعریف کرج به عنوان یک باغ‌شهر نقش به سزایی دارند. در کنار این باغ‌ها، کاشت درخت در حاشیه خیابان‌های جهانشهر نیز جالب توجه است. درخت‌هایی که هنوز با ساختمان‌های سر به فلک کشیده جهانشهر، زورآزمایی می‌کنند. اما در منطقه چهارصد دستگاه متاسفانه اثری دیگر از این درخت ها نمانده است و هر روز  از تعدادشان کم می شود و جای خود را به ساختمان ها می دهند.

blog post

فلاورباکس نمای خارجی

چالش های طراحی عمارت خورشید

طراحی آپارتمان عمارت خورشید که در منطقه ضعیف به لحاظ اقتصادی قرار داشت و سرمایه گذارانش جز اقتصاد دغدغه دیگری نداشتند و ضلع غرب آن 64 سانتی متر بیشتر بود. هنگامی که طراحی این پروژه به دست ما سپرده شد ، مشکلات متعددی از جمله شکل نامنظم هندسی ، درخواست های صرفا اقتصادی کارفرما ،  موقعیت ضعیف منطقه  به لحاظ اقتصادی  و موقعیت سایت  به لحاظ تاریخچه ای که در گذشته داشت، دست ما را برای مانور روی طراحی فضا، بخشیدن بخشی از فضا به شهر و بازی با فرم می بست و مارا بر آن داشت تا به هر زحمت، راهکار و  مرز مشترکی میان نیاز های کارفرما و اهدافمان که چیزی جز جلب توجه به هویت و کالبد فراموش شده و ممانعت از قطع بی رویه درختان واجد ارزشی که روز به روز از مقدارشان کاسته می شد نبود برقرار کنیم . برای طراحی پروژه در صدد آن بودیم که کلیت فرم از عناصر معماری ایرانی تا حد امکان برخوردار باشد تا با موقعیت مناسبی که به لحاظ سایت در منطقه یزدی نشین ها دارد بتواند به عنوان یک  Landmark معرف روز ها و خاطرات خوش برای ساکنان امروزی چهارصد دستگاه که اغلب بومی هستند باشد.

blog post

نماسازی سنتی

برای اینکه بتوانیم پروژه را به اجرا برسانیم می بایست از لحاظ اقتصادی و کنترل هزینه ها به این در و آن در میزدیم تا با هزینه کم در خرید و اجرت بتوانیم همکاران را مجاب نماییم تا مارا در انجام این مهم حمایت کنند ، اقتصاد  و منطقه ضعیف اجتماعی  پروژه بزرگترین معضل برای توجیح اجرای طرح برای کارفرما  بود اما با آزمایش و خطاهای فراوان برای ما ، تهدیدی بود که به فرصت تبدیل شد، با توجه به سه بر بودن ملک ، می بایست خانه از نورگیری مناسب و تهویه مطلوب برخوردار باشد .

blog post

عمارت خورشید

روند انتخاب مصالح در طراحی عمارت خورشید

در طراحی آپارتمان مذکور مصالح به کار برده شده به لحاظ هم خوانی با آنچه در گذشته در این محل بوده انتخاب شد که مصالحی طبیعی به شمار می آمد و با تاکید بر طبیعت و درختانی که به دنبال حمایت از آن بودیمهماهنگ تر بود و هیچ نوع مغایرتی با بافت و فرهنگ و اقتصاد منطقه هم نداشت .به منظور هماهنگی معماری این پروزه با معماری ایرانی که در گذشته نیز محله با آن آشنایی داشت به دنبال تجربه ی همزمان بهره گیری مناسب از نور ، تهویه در جهت باد های مطلوب ، پویایی ، محرمیت و شفافیت در کنار یکدیگر بودیم.

blog post

عمارت خورشید

الزام احترام به طبیعت در طراحی عمارت خورشید

با توجه به درختان با ارزش منطقه و جهت نوعی فرهنگ سازی برای متوقف کردن قطع درختان ، کانسپت بافت نما از امتداد درختان کنار سایت روی نما شکل گرفت که برای تداعی کردن چین و شکست های درختان و ایجاد محرمیت نسبی به طراحی پنل متحرک چوبی پرداختیم که با هزینه کم امکان اجرا پیدا کند و در داخل نیز علاوه با توجه به مکان قرارگیری پنجره ها و قاب کردن تصویر درختان بیرونی، یک دیوار نزدیک درب ورودی به معنای احترام به طبیعت و ورود نور به صورت منحنی و نمادین به نشینمن کشیده می شود.

blog post

طراحی پنجره ساختمان

چالش های طراحی فضای داخلی عمارت خورشید

با توجه به عملکرد فضا و محدوده آسایش نسبت به ساعات تابش آفتابه  از زمان طلوع تا غروب، قرارگیری هرفضا از صبحانه خوری گرفته تا اتاق های خواب، از شرق تا غرب با توجه به امتداد و کشیدگی شرقی و غربی ملک لکه گذاری فضا ها انجام شد. فضای عمومی و آشپزخانه و ناهارخوری در ضلع شرق و جنوب شرقی و فضای خصوصی و نیمه خصوصی و عملکردی در ضلع جنوبی و جنوب غربی و غرب. همچنین برای بهره گیری بهتر از نور، در طراحی آپارتمان پله ارتباطی در طبقه دوم  از ضلع جنوب به ضلع  شمال جابه جا شده است ، در نهایت فرم نیز باحفظ الویت های کانسپت در معرفی خود در فضا  تا اندازه قابل توجهی در تعامل با فضای داخلی به یک وحدت جامع رسید و عملکرد همگام با هویت در طراحی پلان مورد توجه قرار گرفت. حرکت و تغییر جهت پنل ها  امکان پویایی و سایه اندازی مناسب به جهت جذابیت در نما را ایجاد کرد که بی تردید به گونه ای معرف تغییر و گذشت زمان برای تشخیص و لمس حرکت خورشید در طول روز می باشد.

blog post

عمارت خورشید

بررسی پلان های عمارت خورشید

با دیدن بخشی از پلان های آپارتمان عمارت خورشید با جزییات بیشتری از طراحی این فضا آشنا خواهید شد و می توانید تصویری کامل تر از بخش های مختلف این آپارتمان شاخص در استان البرز داشته باشید. 

 

ویدئو  عمارت خورشید

تیم محتوای چیدانه برای لمس بهتر طراحی آپارتمان عمارت خورشید ویدئوی کوتاهی آماده کرده است که می توانید با مشاهده آن با بخش های بیشتری از طراحی این پروژه آشنا شوید. 

برای اینکه بتوانید پروژه ی خود را در بخش پروژه های برجسته چیدانه با نام خودتان ثبت کنید کافی است، عکس پروژه و مشخصات خود را به تلگرام چیدانه ۰۹۰۳۵۵۵۰۱۴۸ ارسال کنید. اهالی فن چیدانه مکانی است که معماران و متخصصان حوزه ساخت و دکوراسیون داخلی می توانند عضو شده و پروژه های خود را به نمایش بگذارند. اگر شما هم صاحب کسب و کاری در این زمینه هستید، هر چه زودتر دست به کار شوید و پروژه ی خود را با مردم ایران به اشتراک بگذارید.

نویسنده: استودیو معماری خورشید | تحریریه چیدانه

نویسنده:

فارغ التحصیل کارشناسی معماری نویسنده و مترجم آزاد مباحث معماری دبیر تحریریه بخش معماری وبسایت چیدانه و مجله منزل کارشناس محتوا در وبسایت معماری و دکوراسیون داخلی چیدانه نویسنده و ژورنالیست معماری در مجله معماری و دکوراسیون داخلی منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
خانه های ویلایی، زیباترین های ایران را اینجا ببینید!

خانه های ویلایی، زیباترین های ایران را اینجا ببینید!

خانه بیسنگ، این عمارت آجری بی نظیر در ابهر زنجان!

خانه بیسنگ، این عمارت آجری بی نظیر در ابهر زنجان!

عمارت مسکونی خورشید، معماری ایرانی در دل البرز!

عمارت مسکونی خورشید، معماری ایرانی در دل البرز!

1395/10/25 ادامه مطلب
کسب و کارها پیشنهادی
شرکت فنی و مهندسی تیده آ certificate
شرکت فنی و مهندسی تیده آ

شرکت فنی و مهندسی تیده آ

 معماری و بازسازی ماهور certificate
 معماری و بازسازی ماهور

معماری و بازسازی ماهور

 گالری اکسسوری لوبن هوم certificate
 گالری اکسسوری لوبن هوم

گالری اکسسوری لوبن هوم

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent