visibility 3833 today 1400/6/16

طراحی اتاق نوزاد، 9 راز مهم که والدین نمی دانند!

صحبت در مورد طراحی اتاق نوزاد ممکن است برای تمام افراد هیجان انگیز بوده و لبخندی بر روی لبانشان بنشاند. علاوه بر اینکه این اتاق و ورود عضوی جدید برای همه اعضای خانواده دوست داشتنی است در آینده هم جزو مهم ترین بخش های خانه برای پدر و مادر شما نیز خواهد بود. اینکه رسیدگی به اتاق نوزاد کار بسیار لذت بخشی است بدان معنا نیست که حتما احتیاج به بودجه زیادی داشته باشد. در این مطلب از چیدانه می خواهیم درباره ایده و راهکارهایی در نگهداری از این اتاق بدون ولخرجی و به درستی صحبت کنیم.

طراحی اتاق نوزاد

رنگ دیوار در طراحی اتاق نوزاد

دیوارهای اتاق نوزاد بیشتر از هر بخش دیگر اتاق دیده می شود و همچنین یکی از کم خرج ترین قسمت های طراحی اتاق نوزاد نیز به حساب می آید. فرقی نمی کند که دیوار شما رنگ، عکس برگردان و یا ترکیبی از آنها باشد چرا که هیچ کدام گران قیمت نبوده و فقط کمی زمان بر هستند.

اولین قدم انتخاب طرح و رنگی است که می خواهید. ممکن است در هنگام انتخاب طرح و الگوی خود به این فکر کنید که فرزند شما در هنگام استراحت و خواب خود را در یک جنگل هیجان انگیز تصور می کند و یا نه می خواهید فضا را با انتخاب رنگ طوسی ملایم، کمی آرام و روشن تر کنید. کلید حل این مسئله این است که به طور کلی طرحی از رنگ و زمینه ای که می خواهید در ذهنتان داشته باشید تا در مرحله بعد با اضافه کردن بافت و رنگ های مختلف، آن را کامل کنید.

پیشنهاد می کنیم که در اتاقی طوسی رنگ از تزئیناتی با رنگ نقره ای براق استفاده کنید. برای اتاقی با طرح جنگل، قسمتی از وسایل خود را با چوب تراشیده شده انتخاب کنید تا بر زمینه طبیعی دکوراسیون اتاق شما تاکید کند.

نکته: برای صرفه جویی در هزینه ها پیشنهاد می کنیم که تنها یک دیوار را برجسته سازی کرده و بر روی همان یک دیوار طرح بزنید.

اگر علاقه مند هستید می توانید آلبوم عکس اتاق نوازد که پیش از این در چیدانه منتشر کرده ایم را تماشا کنید.

طراحی و دکوراسیون اتاق نوزاد

تخت خواب در طراحی اتاق نوزاد

شاید امروزه با وجود تنوع گسترده ای که در رنگ، اندازه، ارتفاع و سبک تخت نوزاد وجود دارد، انتخاب یک گزینه مناسب برای فرزندمان کار بسیار سختی به حساب آید. آیا هر کدام که گران تر بود قطعا انتخاب بهتری نیز هست؟ قطعا تخت خواب هایی که نرده های محافظتی دارند بهترین گزینه به حساب می آید که در تمام قیمت ها هم قابل خریداری است.

اگر در وهله اول می خواهید امنیت تخت خواب شما تامین شود پیشنهاد ما این است که آن را رو به روی در اتاق قرار دهید.

نکته دیگری که در انتخاب تخت باید در نظر بگیرید ارتفاع آن است تا برای هرکسی که فرزند شما را در آغوش دارد مشکلی پیش نیاید چرا که اگر شما فرد قد بلندی هستید اینکه تمام روز به سمت تخت فرزندتان خم شوید باعث آسیب زدن به پشت و کمر شما خواهد شد.

طراحی داخلی اتاق نوزاد

لوازم تخت خواب و بالشت اتاق نوزاد

همانطور که درباره تخت خواب ها در طراحی اتاق نوزاد اشاره شد، لوازم آن نیز دارای تنوع گسترده ای در هزینه و قیمت هستند. در ابندا ممکن است که از خود بپرسیم که آیا لازم است این همه برای خرید لوازم خواب و بالشت هایی فانتزی خرج کنیم؟ جواب ما هم مشخص است؛ قطعا نه. فرزند شما هیچگاه به تخت خوابی که لایه های بسیار زیادی دارد و یا بسیار گران قیمت است احتیاج ندارد. به جای این کار می توانید از لایه ها و پارچه هایی نرم و لطیف و طرح و رنگ هایی جذاب و زیبا استفاده کنید. بعد از اینکه از غیر سمی و غیر مشتعل بودن پارچه های انتخابی خود مطمئن شدید، مهم ترین کار بررسی تناسب موجود بین سبک و استایل لوازم و عملکرد آنها و علاوه بر آن طرح ها و رنگ های آنها است که باعث سلامت، آرامش، امنیت و احساس بسیار خوبی برای فرزند شما می شود.

نکته: سعی کنید در طراحی اتاق نوزادتان از پارچه و لوازم تخت خوابی استفاده کنید که با درست قرار گرفتن خود جزو عناصر دکوراتیو اتاق شما به حساب بیایند. قنداق های رنگی ای که در درون سبد قرار می گیرند نیز نوعی ایجاد رگه های تنوع رنگی در طراحی اتاق نوزاد شما می شود.

مطلب مرتبط: بهترین دکوراسیون اتاق نوزاد، استقبال ویژه از مهمان تازه وارد!

 نظم در طراحی اتاق نوزاد

رعایت نظم در طراحی اتاق نوزاد

زمانی که می خواهید برای طراحی اتاق نوزاد خود تصمیم بگیرید حتما استفاده از قفسه و وسایلی که مکعبی شکل هستند را نیز در نظر داشته باشید که اسباب بازی، کتاب و لوازم متفرقه دیگر را در آنها قرار دهید. چنین وسایلی می توانند با رشد فرزند شما نیز به کار شما بیایند چرا که فقط اسباب بازی ها هستند که بزرگ و کوچک می شوند. قفسه هایی که روی دیوار قرار می گیرند توانایی این را هم دارند که به سایز های مختلفی تطبیق پیدا کنند. اسباب و وسایل مکعبی شکل علاوه بر اینکه توانایی استفاده در فضاهای کوچ و بزرگ را دارند می توانند مطابق رنگ و زمینه دکوراسیون شما نیز رفتار کنند.
نکته: قفسه هایی که روی دیوار نصب می شوند برای دکوراتیو کردن فضا بسیار مناسب هستند مخصوصا در زمانی که اتاق شما کوچک است. پس می توانید با کمی سلیقه و هنر این قفسه ها را بچینید تا نمایی زیبا و جذاب به دکوراسیون اتاق خود ببخشید. همچنین این نکته را هم در نظر داشته باشید که می توانید این قفسه ها را بر اساس دکوراسیون خود و رنگی که انتخاب کرده اید نیز تنظیم کنید.

دکوراسیون  اتاق کودک

جزییات سفارشی در طراحی اتاق نوزاد

اینکه اتاق نوزاد خود را بر طبق سلیقه خود طراحی کنید هم فضای اتاق را بسیار خاص و ویژه خواهد کرد و هم اینکه بسیار خاطره انگیز خواهد شد. حتی تصور این که فرزند کوچک شما دستان رنگی اش را بر روی دیوار بزند و به آن طرح دهد هم بسیار لذت بخش خواهد بود. این را نیز بدانید که اگر که بخواهید کمی خاص تر عمل کنید ممکن است مقداری هزینه بیشتری برایتان داشته باشد.

نکته: سعی کنید گزینه ای را برای خاص تر کردن طراحی اتاق نوزاد انتخاب کنید که به مرور زمان هم قابل استفاده و جذاب باشد.

پنجره در طراحی اتاق نوزاد

پنجره در طراحی اتاق نوزاد

پنجره عنصر بسیار مهمی در طراحی اتاق نوزاد به حساب می آید چرا که در میزان نور و تاریکی که بر خواب کودک نیز بسیار موثر است تاثیر می گذارد. معمولا پرده های نخی در صورتی که نور را به طور کافی حفظ کنند انتخاب خوبی به حساب می آیند چرا که هم قیمت مناسبی دارند هم نظر افراد را به سمت خود جلب می کنند. اگر هم نه می توانید از پرده های کرکره ای نیز استفاده کنید. گزینه دیگری که پیش روی شماست ممکن است کمی گران قیمت تر نیز باشد و آن استفاده از پرده هایی است که نور بیشتری را جذب کرده، فضا را تاریک تر می کنند و یا منقش هستند. پرده های رومن هم برای اتاق نوزاد شما انتخاب خوبی هستند.

نکته: اگر در محیطی زندگی می کنید که زمستان بسیار سردی دارد حتما به دنبال پارچه ای برای پرده خود باشید که از جریان سرما به فضای اتاق فرزند شما جلوگیری کند.

دکور اتاق نوزاد

تشک اتاق نوزاد

اگر پول خود را برای خرید تخت فرزند خود صرفه چویی کرده اید باید بگوییم که بهتر است آن را برای خرید یک تشک مناسب صرف کنید. تشک فرزند شما گزینه بسیار مهمی به حساب می آید چرا که حداقل برای سه سال قابل استفاده خواهد بود. پس بهتر است پول خود را برای چیزی سرمایه گذاری کنید که برای فرزند کوچک و نوپای شما بسیار اهمیت دارد.

یک تشک خوب باید دقیقا هم سایز تخت فرزند شما و چسبیده به آن باشد و نباید بین تخت و تشک شکافی وجود داشته باشد. به دنبال تشکی باشید که از استحکام کافی برخوردار بوده و برای ستون فقرات فرزند شما مشکلی ایجاد نکند. ویژگی های حائز اهمیت دیگر برای تشک مناسب پوشش ضدآب، چریان هوا و عدم استفاده از مواد سمی آن است. اگر بودجه شما کافی و مناسب است هم می توانید به دنبال تشکی باشید که ویژگی های مثبت بیشتری از آنچه که گفته شد داشته باشد. فقط حتما به این نکته توجه داشته باشید که یک خواب شبانه راحت و همراه با امنیت برای فرزند شما ضروری است.

نکته: به دنبال روکشی برای تشک خود باشید که نرم و ضد آب باشد. چنین چیزی نه تنها از تشک محافظت می کند بلکه تخت را هم گرم، نرم و راحت تر خواهد کرد.

میز تعویض در طراحی اتاق نوزاد

در نظر گرفتن میز تعویض در طراحی اتاق نوزاد

شاید لازم شود که برای طراحی اتاق نوزادتان کمی بیشتر هزینه کرده و یک میز تعویضی مناسب برای او تهیه کنید. پس در این هنگام حتما به راحتی و امنیت میز و هم چنین ارتفاع و فضایی کافی برای قرار دادن وسایل در آن باید دقت کنید. میز تعویض مناسب علاوه بر ویژگی هایی که گفتیم باید استحکام و پهنای کافی برای تعویض پد نوزاد را داشته باشد. ارتفاع کاربردی به معنای ارتفاع راحتی است که برای دست، گردن و کمر شما مناسب و راحت باشد. هر چیزی که ارتفاع بسیار کم یا بسیار زیادی داشته باشد می تواند چالش بوجود بیاورد. و در نهایت، فضای نگهداری بهینه و قابل دسترس زمانی که در ابعاد کوچک در روبروی شما قرار داشته باشد، بهترین حالت را دارد. کشویی که به راحتی باز شود و قفسه ای که در مکان مناسب قرار گرفته باشد برای نگهداری پوشک کودک شما مناسب است و به راحتی تعویض آن صورت خواهد گزفت.

نکته: زمانی که یک میز تعویض پوشک انتخاب می کنید، به دنبال وسیله ای باشید که آنچنان وابسته به سن نباشد. بعد از اینکه کودک شما رشد کرد، این میز که قفسه و کشو نیز دارد، می تواند به عنوان کمد استفاده شود. همچنین می توانید این وسیله را با وسیله دیگری که کاربرد دارد، تعویض کنید.

طراحی شیک اتاق نوزاد

انتخاب گهواره متناسب با طراحی اتاق نوزاد

بسیاری از زوج های جوانی که به تازگی پدر و مادر شده اند، شب های بی خوابی را تجسم می کنند که در ماه های اولیه زندگی نوزاد با آن روبرو می شوند، بعد از این در نیمه شب از خواب بیدار می شوند. نقطه حساس زمانی است که والدین خسته نیاز دارند تا استراحت کرده و آرامش پیدا کنند تا بتوانند دو سال را به سادگی سپری کنند. پس اگر بودجه و فضای کافی دارید، به سراغ کاناپه و گهواره خاصی بروید که تعدادی کوسن آن را پوشانده بوده و زیبا و راحت است. هیچ چیزی بدتر از این نیست که در نیمه شب روی یک صندلی نامناسب و سفت بنشینید. نوعی صندلی را انتخاب کنید که علاوه بر اینکه با طراحی اتاق نوزاد همخوانی داشته باشد، شما را به سمت خود بکشاند تا بر روی آن بنشینید چرا که این شمایید که مهم هستید و از آن استفاده می کنید.

نکته: چه به دنبال کاناپه هستید و چه گهواره، مبلمانی را انتخاب کنید که متعادل باشد و چندان بر حسب جنسیت یا سن ساخته نشده باشد چرا که با گذشت زمان و بزرگ شدن فرزندتان نیز قابل استفاده باشد یا بتوانید آن را به فضای دیگری از خانه منتقل کنید.

«برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به بخش دکوراسیون اتاق کودک در مجله در چیدانه سری بزنید و مطالب مرتبط را مشاهده  نمایید» 

منبع: Houzz | مترجم: طلوع حقیقت | تحریریه چیدانه

مژگان احمدی
نویسنده: مژگان احمدی

عضو تحریریه چیدانه| یه مهندس نرم افزار که به دیجیتال مارکتینگ و سئو سایت بسیار علاقه منده. تا حالا در زمینه های برنامه نویسی، طراحی سایت و سئو، تولید محتوا و رپورتاژ آگهی فعال بودم. به جز این کار مدلسازی معماری و رندر هم انجام میدم. در حال حاضر افتخار همکاری با تحریریه چیدانه رو دارم و کارم تولید محتوای سئو شده و نوشتن رپورتاژ آگهیه.

more_horiz
مطالب پیشنهادی
دکوراسیون اتاق نوزاد، برای عضو تازه خانواده چه باید کرد؟

دکوراسیون اتاق نوزاد، برای عضو تازه خانواده چه باید کرد؟

رنگ اتاق نوزاد، روانشناسی رنگ چی میگه؟

رنگ اتاق نوزاد، روانشناسی رنگ چی میگه؟

دیزاین اتاق نوزاد، 10 طرح خاص و کاربردی!

دیزاین اتاق نوزاد، 10 طرح خاص و کاربردی!

کسب و کارها پیشنهادی
استودیو معماری و طراحی داخلی امین نعیمی certificate
استودیو معماری و طراحی داخلی امین نعیمی

استودیو معماری و طراحی داخلی امین نعیمی

ثانی هوم certificate
ثانی هوم

ثانی هوم

مبل خلیج فارس certificate
مبل خلیج فارس

مبل خلیج فارس

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent