در سنترال پارک نیویورک چه خبر است؟

در سنترال پارک نیویورک چه خبر است؟

به قلم: سمانه زارعی
سنترال پارک؛ قلب سبز منهتن
سنترال پارک؛ قلب سبز منهتن

پارک‌ها یکی از فضاهای شهری هستند که مانند یک عنصر لطیف، تاثیر منفی سطوح سخت و برج‌های بلند شهری را کاهش می‌دهند. یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین پارک‌های جهان، سنترال پارک نیویورک است. احتمالا نام این پارک برای شما هم آشنا باشد. قرار است در این مطلب در مورد این پارک معروف بیشتر بدانیم.

 

تابلو فرش ریحان
پارک مرکزی نیویورک از نمای بالا
پارک مرکزی نیویورک از نمای بالا

سنترال پارک کجاست؟

سنترال پارک در شهر نیویورک آمریکا و در منطقه منهتن قرار دارد. این پارک زیبا 341 هکتار مساحت دارد. منطقه‌ای که در گذشته عناصری مانند تپه‌های صخره‌ای، مزارع کوچک؛ خانه‌های روستایی و ساکنانش در آن وجود داشتند. در این منطقه روستایی به نام سنکا قرار داشت که جمعیت آن را حدود 225 نفر که عمدتا آفریقایی- آمریکایی بودند تشکیل می‌داد. پارک مرکزی نیویورک در فیلم‌های زیادی حضور دارد. همچنین هرساله رویدادهای زیادی در آن برگزار می‌شود.

 

تصویری تاریخی از سنترال پارک
تصویری تاریخی از سنترال پارک

داستان طراحی پارک مرکزی نیویورک

در دهه 1840 مهاجران زیادی از آلمان و ایرلند وارد نیویورک شدند. جمعیت نیویورک در حال افزایش بود و کمبود فضاهایی برای تفریح عموم مردم حس می‌شد. زیرا باغ‌های خصوصی و زیبا اغلب به خانواده‌های مرفه و خاص تعلق داشت. مسئولان نیویورک در سال 1858 تصمیم گرفتند یک پارک مرکزی به عنوان فضای عمومی طراحی کنند. فردریک المستد و کالورت واکس؛ طراحان پارک مرکزی نیویورک شدند و فضایی برای عموم مردم، صرف نظر از پیشینه آنها، طراحی کردند. این پارک در سال 1873 افتتاح شد.

 

قلعه بلودییر در سنترال پارک نیویورک
قلعه بلودییر در سنترال پارک نیویورک

گردش در سنترال پارک

پارکی با این مساحت، مطمئنا فضاهای جذاب زیادی را در خود دارد. به همین دلیل هر سال گردشگران زیادی برای دیدن این پارک به نیویورک می‌روند. برخی از جاذبه‌های گردشگری سنترال پارک عبارتند از:

  • قلعه بلودییر (Belvedere Castle): در سال 1860 این قلعه در پارک ساخته شد. از بالای قلعه بلودییر قسمت‌های زیادی از سنترال پارک دیده می‌شود. این قلعه مانند یک منظرگاه است که گردشگران می‌توانند فضای پارک را تماشا کنند.
  • مسیرهای ورزشی و تفریحی: در سنترال پارک؛ مسیرهای زیادی برای دوچرخه‌سواری، اسکیت، درشکه سواری و پیاده روی وجود دارد. مردم می‌توانند درشکه‌هایی را برای مراسم مختلف تولد و یا جشن ازدواج کرایه کنند و لحظات به یاد ماندنی در این پارک داشته باشند.
  • دریاچه‌های سنترال پارک: 7 دریاچه در این پارک قرار دارد که به صورت مصنوعی ساخته شده‌اند. این دریاچه‌ها حدود 60 هکتار از مساحت پارک را تشکیل می‌دهند. پیاده روی دور دریاچه و قایق سواری یکی از تفریحاتی است که مردم در سنترال پارک انجام می‌دهند.
  • باغ وحش: یکی دیگر از جاذبه‌های سنترال پارک نیویورک؛ باغ وحش آن است. در این باغ وحش حیوانات وحشی و اهلی وجود دارند که به شکل مناسبی نگه داری می‌شوند.

علاوه بر فضاهایی که معرفی کردیم؛ فضاها و امکانات زیادی مانند؛ مجسمه‌های مختلف مانند آلیس در سرزمین عجایب؛ باغ شکسپیر؛ باغ هنرهای زیبا؛ ستون کلئوپاترا و.. در این پارک وجود دارند که گردشگران می‌توانند از آنها بازدید کنند.

 

آبنما و دریاچه پارک مرکزی نیویورک
آبنما و دریاچه پارک مرکزی نیویورک

 

مسیرهای پیاده‌روی در سنترال پارک
مسیرهای پیاده‌روی در سنترال پارک

 

نمایی از پل زیبایی در سنترال پارک
نمایی از پل زیبایی در سنترال پارک

کلام آخر:

در این مطلب به معرفی سنترال پارک نیویورک پرداختیم. پارکی به مساحت یک دهکده که 150 سال قدمت دارد. هر سال گردشگران زیادی برای دیدن این پارک به نیویورک می‌روند. اگر می‌خواهید گشتی در این پارک بزنید؛ از طریق گوگل ارث این کار را انجام دهید و امکانات آن را از نزدیک ببینید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه