نمای ساختمان ارزان، این 4 متریال هزینه‌ها را کم می‌کند!

نمای ساختمان ارزان، این 4 متریال هزینه‌ها را کم می‌کند!

به قلم: سمانه زارعی

نمای ساختمان تاثیر زیادی در زیبایی ظاهر ساختمان دارد. مثل پوشیدن یک لباس زیبا به تن ساختمان است. میزان هزینه لازم برای اجرای نما، دغدغه‌‌ای برای افرادی است که به دنبال طراحی و اجرای نمای ساختمان هستند. به همین دلیل ممکن است دنبال نمای ساختمان ارزان قیمت باشند. اگر شما هم به دنبال طرای و اجرای نمای ساختمان ارزان هستید، این مطلب از چیدانه را بخوانید.

تابلو فرش ریحان

 

چه عواملی در قیمت نمای ساختمان ارزان، موثرند؟

شاید در بیان قیمت نمای ساختمان، مهم‌ترین مسئله مصالح به کار رفته در آن باشد. ولی اگر بخواهیم دقیقتر بدانیم و برایش حساب و کتاب کنیم، عوامل مختلفی در قیمت نمای ساختمان ارزان موثر هستند:

  • نوع مصالح به کار رفته : قیمت هر مترمربع سنگ طبیعی با آجر، سیمان و یا چوب متفاوت است و هریک قیمت‌های خودشان را دارند.
  • تعداد طبقات ساختمان: مترمربع اجرای نمای ساختمان یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در قیمت نمای ساختمان است. مطمئنا اجرای نمای ساختمان یک طبقه ارزانتر از ساختمان چهار طبقه است.
  • کیفیت مصالح: ممکن است آجری با کیفیت بالا، قیمت بالاتری نسبت به سنگ با کیفیت پایین داشته باشد. پس کیفیت مصالح به کار رفته هم در قیمت تاثیر دارد.
  • سبک طراحی نمای ساختمان: به طور کلی، نماهای کلاسیک که در آنها از تزئینات و نقوش مختلف استفاده شده است قیمت بالاتری نسبت به نمای ساختمان مدرن و ساده دارند.
  • پیچیدگی طراحی و شکل و فرم نمای ساختمان: شکل و فرم ساختمان در قیمت اجرای نمای ساختمان تاثیر می‌گذارد. ساختمانی با فرم منحنی و برآمدگی و تورفتگی‌های زیاد، اجرای سخت‌تر و پرهزینه‌تری نسبت به ساختمانی صاف و یکدست دارد.
  • نوع نصب مصالح نمای ساختمان: بعضی از مصالح ساختمانی نیاز به زیرسازی دارند. تخریب نمای قبلی و زیرسازی مناسب برای مصاح نمای جدید در اجرای نمای ساختمان ارزان تاثیر می‌گذارد.

 

انواع نمای ساختمان ارزان

با اینکه عوامل مختلفی در قیمت نمای ساختمان تاثیر دارد. ولی به طور کلی می‌توانیم بگوییم که بعضی از مصالح و نوع اجرای آنها، هزینه کمتری برای نمای ساختمان دارند. نمای آجری، نمای استرچ متال، نمای سیمانی و چوب پلاست جزو انواع نمای ساختمان ارزان هستند. در ادامه در مورد هریک از این نوع نماها توضیح داده‌ایم.

 

1. نمای آجری، جذابترین نمای ساختمان ارزان

آجر یکی از مصالح اصیل و زیبای ساختمان‌های کشور ماست که هنوز هم طرفداران خودش را دارد. نمای آجری حس گرما و اصالت را به بیننده القا می‌کند. انواع آجر نما، کیفیت و قیمت‌های مختلفی دارند، در نتیجه نمای آجری هم می‌تواند طیفی از قیمت ارزان تا گران داشته باشد. ولی به طور کلی در مقایسه با سنگ مرمر و گرانیت و یا ترموود، جزو نمای ساختمان ارزان قرار می‌گیرد. مهم‌ترین مزیت نمای آجری، به جز قیمت مناسب آن زیبایی و تنوع رنگی انواع آجرهای نما است.

مطلب پیشنهادی: نمای ساختمان با آجر سفید که چشم‌ها را خیره می‌کنند!

 

2. نمای ساختمان ارزان؛ نمای استرچ متال چطوره؟

یکی از انواع نماهای ساختمان که به تازگی خیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، نمای استرچ متال است. شاید نتوانیم بگوییم که این نوع نما در هر صورت جزو نماهای ساختمان ارزان است ولی بستگی دارد آن را با چه نمای ساختمان دیگری مقایسه کنید. و عوامل مختلفی بر قیمت آن تاثیر دارند. استرچ متال که به نام اکسپندد متال هم معروف است، نمایی است که از ورق‌های فلزی یا آلیاژ فلزاتی مانند؛ مس، آهن، آلومینیوم، برنج، استیل و.. ساخته می‌شود. ساختار این نوع نما دارای حفره‌هایی به شکل‌های مختلف است. برای اجرای نمای ساختمان ارزان با استفاده از استرچ متال بهتر است از پنل‌های ایرانی استفاده شود. این نوع پنل‌ها هزینه کمتری خواهند داشت. همچنین انواع نماهای استرچ متال که به عنوان پوششی روی نمای اصلی ساختمان به کار می‌روند، کارکرد محافظت در برابر رطوبت را ندارند در نتیجه قیمت کمتری نسبت به نمای اصلی ساختمان که باید کاملا عایق باشند را خواهد داشت.

 

3. نمای سیمانی؛ گزینه‌ای مناسب برای نمای ساختمان ارزان

یکی از انواع نماهای ساختمان که با اطمینان می‌توانیم آن را نمای ساختمان ارزان بدانیم، نمای سیمانی است. انواع نمای سیمانی شسته و رنگی از جمله نماهای ارزان ساختمان هستند. این نوع نما برای ساختمان‌های یک طبقه، ویلایی و مسکونی کاربرد دارند. جالب است بدانید که نمای سیمانی را حتی می‌توان در نمای کلاسیک ساختمان‌ها هم به کار برد، نمای سیمان سفید کلاسیک یکی از انواع نماهایی است که ظاهر ساختمان را جذاب و لاکچری می‌کند. نمای سیمانی در انواع مختلف: نمای سیمان رنگی، طرح دار، نمای تگرگی یا ماهوتی و نمای سیمان شسته و.. اجرا می‌شوند.

 

4. نمای میکروسمنت ساختمان، نمای ارزان به جای سنگ!

نمای میکروسمنت از نظر ظاهری، نمایی جزو خانواده‌ی سیمان و بتن است ولی ترکیبات آن با سیمان تفاوت دارد. میکروسمنت ترکیبی از سیمان، مواد رزینی و مواد کامپوزیتی است. در نتیجه قیمتی بالاتر از سیمان معمولی خواهد داشت. میکروسمنت اغلب به عنوان پوشش دکوراتیو در دیوارها و کف ساختمان در دکوراسیون داخلی کاربرد دارد. ولی برای طراحی نمای ساختمان خاص و مدرن، این متریال بسیار مناسب است. اگر می‌خواهید نمایی مدرن و جذاب ولی اقتصادی‌تر از نمای سنگ و چوب داشته باشید، نمای میکروسمنت انتخاب خوبی است.

کلام آخر:

در این مطلب راجع به نمای ساختمان ارزان صحبت کردیم. قیمت انواع نماهای ساختمان نسبت به همدیگر سنجیده می‌شوند، در نتیجه ارزان بودن نمای ساختمان بستگی زیادی به میزان بودجه شما دارد.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه