معبد داش کسن یا معبد اژدها کجاست؟ + فیلم

معبد داش کسن یا معبد اژدها کجاست؟ + فیلم

به قلم: سمانه زارعی

داش کسن معبد داش کسن زنجان ، معبد اژدهای سنگی

بناهای تاریخی یکی از مهم‌ترین مقصدهای گردشکری در ایران هستند. معبد داش کسن یا اژدها یکی از بناهای دیدنی در استان زنجان است. در این مطلب در مورد معبد داش کسن بخوانید.

تابلو فرش ریحان

معبد داش کسن کجاست؟

معبد داش‌کسن (به معنی سنگ تراشیده یا بریده سنگ) که به نام معبد اژدها هم معروف است در 13 کیلومتری شهر سلطانیه زنجان و در نزدیکی روستای ویر قرار دارد. نقوش اژدهای سنگبری شده در دوطرف این معبد شاخصه‌ی مهم آن است. گفته می‌شود از سنگ‌های این معبد برای ساخت، ارگ حکومتی سلطانیه استفاده شده است.

معبد داش کسن از سوی شمال به دشت زیبای سلطانیه و آرامگاه سلطان محمد خدا بنده اشراف دارد. این معبد به همراه شهر قدیم سلطانیه، آرامگاه چلپی اوغلو و آرامگاه ملا حسن کاشی، بخشی از هویت فرهنگی تاریخی شهر سلطانیه را تشکیل می‌دهد.

 

%D8%AF%D8%A7%D8%B4 %DA%A9%D8%B3%D9%865 معبد داش کسن زنجان ، معبد اژدهای سنگی

تاریخچه معبد اژدها

این معبد متعلق به دوران ایلخانی است. ساخت آن پس از مرگ ارغون شاه مغول، به همت و پشتکار الجای خاتون، خواهر سلطان محمد خدا بنده آغاز شد اما متاسفانه تکمیل نشده باقی ماند. البته برخی از باستان‌شناسان معتقد هستند که این معبد در اصل در زمان ساسانیان ساخته شده و پرستشگاه پیروان آئین مهرپرستی بوده است.

داش کسن7 معبد داش کسن زنجان ، معبد اژدهای سنگی

تزئینات معبد داش کسن

اصلی‌ترین ویژگی معماری این معبد نقوش برجسته دو اژدها است. این نقوش مربوط به دوره ایلخانی است. در دوطرف نقش اژدها محرابه‌های زیبایی منقوش به طرح‌های اسلیمی، گل و بوته و مقرنس‌های سنگی مربوط به دوره اسلامی حجاری شده‌اند.

 

 داش کسن10 معبد داش کسن زنجان ، معبد اژدهای سنگی

منبع تصاویر: سیرایران

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه