اتاق کار محمدرضا شجریان خسرو آواز ایران در “دل‌آواز”

اتاق کار محمدرضا شجریان خسرو آواز ایران در “دل‌آواز”

به قلم: نرگس مهردادیان

اتاق کار محمدرضا شجریان خسرو آواز ایران

نوژا دیزاین

محمدرضا شجریان در ۱ مهر ۱۳۱۹ در مشهد متولد شد و در ۱۷ مهر ۱۳۹۹ از بین ما رفت. ایشان موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز، خواننده موسیقی سنتی ایرانی و خوشنویس ایرانی و نامزد ۲ جایزه گرمی بود. استاد شجریان در بین دوستدارانش با عنوان “خسرو آواز ایران" شناخته می‌شود. بسیاری او را مهم‌ترین چهره موسیقی ایرانی و یکی از نمادهای مهم فرهنگ و موسیقی ایران‌ می‌دانند. سایت انجمن آسیا وی را پرآوازه‌ترین هنرمند موسیقی اصیل ایرانی، روزنامه ونکوورسان یکی از مهم‌ترین هنرمندان موسیقی جهان و رادیوی عمومی ملی (NPR) در سال ۲۰۱۰، یکی از ۵۰ صدای برتر جهان معرفی کرده‌ است. محمدرضا شجریان رئیس شورای عالی خانه موسیقی ایران، بنیان‌گذار گروه شهناز و مبدع چند ساز موسیقی بود. تصویری از اتاق کار محمدرضا شجریان در موسسه “دل‌آواز" که سال‌ها در آن فعالیت داشته، منتشر شده است.

سرویس خواب بالسا

در این مطلب تصاویری از اتاق کار خاص و زیبای محمدرضا شجریان مشاهده کرده. با دکوراسیون این اتاق و ساختمان موسسه دل‌آواز که فضای کار خسرو آواز ایران بوده، آشنا خواهید شد. پس در ادامه با چیدانه همراه باشید.

اتاق کار خاص و زیبای محمدرضا شجریان

انتشار تصویر اتاق کار محمدرضا شجریان

از درگذشت محمدرضا شجریان 3 سال می‌گذرد و جای خالی او در عرصه موسیقی ایران، به‌شدت حس می‌شود. کانال تلگرامی خانه شجریان، عکسی از اتاق کار استاد آواز ایرانی در موسسه دل‌آواز منتشر کرده که مشاهده می‌کنید. این‌ مکان، محل اصلی فعالیت‌های استاد شجریان، مانند تمرین، آموزش و غیره بود و روزگاری قلب تپنده‌ موسیقی ایرانی محسوب می‌شد که این روزها در سکوت تلخی به‌سر می‌برد.

مطلب پیشنهادی: تصاویری از خانه‌ چشم‌نواز میرزا کوچک خان جنگلی

انتشار تصویر اتاق کار محمدرضا شجریان

دکوراسیون اتاق کار محمدرضا شجریان، خسرو آواز ایران

دکوراسیون اتاق کار استاد محمدرضا شجریان نیز مانند شخصیت خسرو آواز ایران خاص و منحصر به فرد و به شکلی گرم و صمیمی دکور شده است. پرده‌های حصیری با متریال طبیعی و پارکت چوبی تیره در کف اتاق باعث ایجاد حس گرما و صمیمیت در محیط شده‌اند. در کنار این‌ها مبلمان کلاسیک چوبی زیبا با رنگ خاص و منحصر به فرد بژ روی چوب مبلمان و روکش رنگ روشن مخمل که به‌نسبت مبلمان سلطنتی کم‌کارتر و ساده‌تر است، حس کلاسیک فضا را بیشتر کرده است. این دکور کلاسیک ساده با دیسیپلین و شخصیت استاد نیز هم‌خوانی دارد. قاب زیبایی از استاد در گوشه این اتاق خودنمایی می‌کند که با قابی سفید و ساده، بر سادگی این فضای دلنشین می‌افزاید.

دکوراسیون اتاق کار محمدرضا شجریان، خسرو آواز ایران

ساختمان دل‌آواز، محل کار استاد محمدرضا شجریان

ساختمان “دل آواز" در محدوده شریعتی و بهار، خیابان شریعتی، خیابان شهید سودمند واقع شده است. محمدرضا شجریان این مؤسسه‌ را در سال 1356 بنیان‌گذاری کرد. ساختمانی 3 طبقه و قدیمی که سالیان سال محمل موسیقی ایرانی بود. ساختمانی با دیواره‌هایی از شیشه و سنگ که گویی مدتی است خاموش مانده است. رفت و آمد بزرگان هنر ایران، تمرینات کنسرت شجریان، دفتر نشر آثارش، کلاس‌هایش، دفتر فروش بلیت‌های کنسرتش و نشست‌های خبری او، همه و همه آن‌جا برگزار می‌شد.

مرکز و موسسه‌ای که تا همین چند سال پیش محفل و مامنی برای دوست‌داران، شاگردان و همکاران محمدرضا شجریان، آوای اسطوره‌ای ایران زمین، بود. ساختمان دل‌آواز علاوه بر قدمت تاریخی دارای وجهه فرهنگی، هنری است و البته مکان نگهداری بخش یزرگی از یادگاری‌ها، جوایز، نشان‌ها و همچنین آثار هنری متعدد استاد است.

مطلب پیشنهادی: ویدئویی از دکوراسیون شاهانه خانه شاهرخ خان

ساختمان دل‌آواز، محل کار استاد محمدرضا شجریان

طرح تبدیل دل‌آواز به بنیاد فرهنگی

این کوچه و خانه زمانی که محمدرضا شجریان سفر نبود، شاهد رفت و آمد جمعیت زیادی از علاقمندان برای دیدن این هنرمند بی‌نظیر بود. بسیاری از علاقمندان او از شهرهای مختلف بدون هیچ هماهنگی ساعت‌ها جلوی در منتظر بودند تا شاید شجریان را زمان سوار شدن بر اتومبیل ببینند. اما چند سالی است این کوچه و خیابان رونق سابق را ندارد. نه عصرهای یکشنبه شاگردان به “دل آواز" می‌آیند، نه هنرمندان برای تمرین کنسرت! در محله شایعه شده که قرار است، ساختمان را بفروشند. لابد می‌کوبند و چند طبقه می‌سازند! کاش اینجا به یاد استاد بماند. تبدیل “دل‌آواز" به بنیاد فرهنگی می‌تواند گام مهمی برای حفظ میراث معنوی آواز ایرانی باشد.

طرح تبدیل دل‌آواز به بنیاد فرهنگی

و در آخر

تصاویری از اتاق کار محمدرضا شجریان در موسسه دل‌آواز که استاد روزگاری طولانی در آن به آموزش و تمرین موسیقی و آواز ایرانی می‌پرداخت، را مشاهده کردید. همچنین با ساختمان دل‌آواز و دکوراسیون اتاق کار خسرو آواز ایران آشنا شدید. ساختمانی 3 ‌طبقه در خیابان شریعتی تهران که محل موسسه دل‌آواز و محل کار استاد بوده است. متاسفانه این ساختمان امروز در حال فراموشی است.

برای آشنایی با محل کار دیگر افراد مشهور ایرانی مطلب دکوراسیون جذاب کافه بهرام رادان در منطقه لاکچری نشین تهران را از دست ندهید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
وحید ابراهیمی خاک پای خسرو خوبان در تاریخ 13 خرداد 1403
در وفای عشق استاد مشهور خوبان م چو شمع شب نشین کوی سربازان ورندانم چوشمع
امیر انصاری در تاریخ 14 خرداد 1403
جای استادالاساتید شجریان بزرو دیگر هرگز در موسیقی سنتی پر نخواهد شد
M. R. Ardakani در تاریخ 17 خرداد 1403
صبر بسیار بباید پدر پیر فلک را تا دگر مادر گیتی چو تو فرزند بزاید روحت شاد و راهت جاودانه باد فرزند مهر خسرو آواز ایران
H. K در تاریخ 20 خرداد 1403
بوته ای که عمرش جواب گوی فرایند تکمیل بذر خود باشد در حیات طبیعت جاودان است.

ثبت دیدگاه