معایب روف گاردن، 4 موردی که شاید ندانید!

معایب روف گاردن، 4 موردی که شاید ندانید!

به قلم: سمانه زارعی

هر نوع طرح و پروژه‌ای در کنار همه مزایا، معایبی هم دارد. آگاهی از معایب روف‌گاردن، شما را در گرفتن تصمیم مناسب کمک می‌کند. البته این ویژگی‌ها باعث نمی‌شود شما از طراحی و اجرای روف گاردن در ساختمان خود منصرف شوید. چرا که مزیت‌های روف گاردن بیشتر از معایب آن است. در ادامه با 4 مورد از معایب روف‌گاردن آشنا شوید.

بالسا

 

روف گاردن معایب هم دارد؟

اغلب از مزیت‌های طراحی و اجرای روف‌گاردن گفته‌ایم. وجود بام سبز جزو امکاناتی از ساختمان است که وجود آن باعث افزایش قیمت ساختمان و ایجاد فضایی برای اوقات فراغت می‌شود. ولی با این حال بعضی از ویژگی‌ها و شرایطی که با وجود روف‌گاردن به وجود می‌آید، جزو معایب روف‌گاردن محسوب می‌شود. روف گاردن معایب زیادی ندارد و در صورت اجرای صحیح و اصولی، می‌تواند ایجاد مشکلات احتمالی و معایب را به حداقل برساند.

 

1. قیمت بالا، از معایب اصلی روف‌گاردن

خیلی از افراد وقتی به فضای روف‌گاردن می‌روند ، به این فکر می‌افتند که کاش می‌توانستند چنین فضایی در ساختمان خود داشته باشند. به جز اینکه شرایط ساختمان و علاقه و ذوق ساکنان در اجرای روف‌گاردن اهمیت دارد، قیمت و هزینه‌ اجرای بام‌سبز یکی از موانع اجرای روف‌گاردن است که جزو معایب روف‌گاردن محسوب می‌شود. ولی نباید فراموش کنیم که این مسئله با مزیت‌هایی که روف‌گاردن دارد، می‌تواند موضوعی حل شده باشد.

 

2. افزایش وزن روی بام ساختمان یکی از معایب بام سبز

هرچقدر هم نحوه‌ی اجرای روف گاردن طوری باشد که وزن زیادی به سازه وارد نشود، ولی به هر حال هر بام سبز وزنی به بام ساختمان اضافه می‌کند. در صورتی که استحکام و ساختار بنا مناسب روف گاردن نباشد ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. روف گاردن در ساختمان‌های مستحکم و استاندارد مشکلی ایجاد نمی‌کند. این مسئله بیشتر برای بام سبز گسترده مطرح می‌شود.

 

3. معایب روف گاردن، نیاز به نگهداری و رسیدگی

یگی دیگر از ویژگی‌های بام سبز که ممکن است برای افراد پرمشغله از معایب روف‌گاردن به حساب بیاید، نیاز به نگهداری از گیاهان آن است. یکی از ویژگی‌های گیاهان مناسب روف‌گاردن این است که نیاز به نگهداری زیادی ندارند، ولی در هر حال، گیاهان موجوداتی زنده هستند که نیاز به رسیدگی دارند.

 

4. افزایش مصرف آب ساختمان

افزایش مصرف آب با وجود روف‌گاردن بستگی به مساحت و مدل اجرای آن دارد. ولی به هر حال گیاهانی که در روف گاردن استفاده می‌شوند، نیاز به آبیاری دارند. و همینطور فضای روف‌گاردن نیاز به تمیز کردن دارد. در نتیجه می‌توانیم افزایش مصرف آب در ساختمان را یکی از معایب روف‌گاردن بدانیم. البته این روزها بحث استفاده از آب خاکستری در ساختمان‌ها مطرح شده است که می‌تواند وجود روف‌گاردن را به یک فرصت تبدیل کند.

 

کلام آخر:

بهتر است قبل از اجرای روف‌گاردن راجع به همه ابعاد آن اطلاعاتی کسب کنیم. برخی از ویژگی‌های روف‌گاردن جزو معایب آن است که در صورتی که روند طراحی و اجرای آن به شکلی اصولی باشد، می‌توان راهکارهایی برای آن‌ها پیدا کرد. به طور کلی مزایایی روفگاردن بیشتر از معایب آن است.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه