گیاهان مناسب روف گاردن، با این نکته‌ها بام خانه را سبز نگه دارید

گیاهان مناسب روف گاردن، با این نکته‌ها بام خانه را سبز نگه دارید

به قلم: سمانه زارعی

شاید بتوانیم بگوییم مهم‌ترین ویژگی روف‌گاردن، گیاهان آن هستند. بام اغلب ساختمان‌ها به دلیل باز بودن فضا و جریان باد شرایطی متفاوت با محوطه و حیاط دارند، در نتیجه انتخاب گیاهانی که بتوانند در بام دوام بیاورد بسیار اهمیت دارد. در این مطلب درباره گیاهان مناسب روف گاردن صحبت خواهیم کرد.

پیرامون گاردن
diamond+پیرامون گاردن

چه گیاهانی برای روف‌گاردن مناسب هستند؟

اگر به فکر طراحی یک روف‌گاردن سبز و سرزنده هستید؛ لازم است گیاهان مناسب با آن را انتخاب کنید. حالا سوالی که ایجاد می‌شود این است که منظور از گیاه مناسب چیست؟ در ادامه عوامل موثر در انتخاب گیاه مناسب روف‌گاردن را بیان کرده‌ایم:

طراحی فضای سبز و روف گاردن رستاک
diamondطراحی فضای سبز و روف گاردن رستاک
بالسا
 • حجم گیاهان
 • نوع گیاهان
 • گیاهان مناسب با شرایط آب‌وهوایی
 • مقاومت گیاهان
 • نوع رشد ریشه گیاهان

1. چه حجمی از گیاه را در بام سبز بکاریم؟

اولین مسئله در طراحی روف گاردن برای هر ساختمانی؛ میزان وزن وارد بر سقف است. استحکام و ساختار سقف بنا در این مورد بسیار اهمیت دارد. این موضوع برای محاسبه وزنی که قرار است کاشت گیاهان به بام وارد کنند مطرح می‌شود. در این صورت شما راحت‌تر تصمیم می‌گیرید که چه نوع درختانی؛ درخت، درختچه و یا گل‌های فصلی و بوته‌ای برای بام انتخاب کنید. در هر صورت حجم گیاهان به کار رفته در بام، نمی‌تواند مانند محوطه و یا حیاط باشد.

شرکت چوب پلاست چوپکس
شرکت چوب پلاست چوپکس

2. انتخاب نوع گیاه؛ درخت؟ درختچه؟ یا گیاه بوته‌ای؟

گیاهان انتخابی برای روف‌گاردن می‌تواند؛ درخت، درختچه و یا بوته‌ای و گل‌های فصلی باشند. اگر مشکلی در استحکام بنا وجود نداشته باشد؛ محدودیت کمتری در انتخاب نوع گیاه از نظر درخت و درختچه و بوته‌ای بودن آنها خواهید داشت. مطمئنا یک درخت وزن بیشتری نسبت به گیاه بوته‌ای به ساختمان وارد می‌کند. در انتهای مطلب تعدادی از انواع گیاهان مناسب برای روف‌گاردن معرفی شده‌اند.

پیرامون گاردن
diamond+پیرامون گاردن

3. گیاهان سازگار با شرایط آب و هوایی

از بین این همه گیاه مناسب روف‌گاردن، تعدادی از آنها با شرایط آب‌ و هوایی منطقه شما سازگار خواهند بود. قبل از انتخاب گیاه، به ویژگی‌ها و نیازهای آنها مانند؛ نیاز آبی، رطوبت، نیاز به هرس و خاک مناسب برای گیاهان را مورد توجه قرار دهید.

طراحی فضای سبز و روف گاردن رستاک
diamondطراحی فضای سبز و روف گاردن رستاک

4. مقاومت گیاهان بام سبز

به جز نیازهای اصلی گیاهان مناسب روف‌گاردن، برخی از ویژگی‌های گیاهان، آنها را برای کاشت در بام مناسب می‌کند. و یا ممکن است وجود حساسیت در یک گیاه آن را از لیست گیاهان مناسب حذف کند. مقاومت در برابر جریان باد، مقاومت به خشکی و گرما، مقاوم در برابر نور مستقیم خورشید، عدم نیاز به هرس و رسیدگی زیاد، عدم تولید گل‌های با بوی بد و… از جمله ویژگی‌هایی هستند که بهتر است گیاهان بام سبز آنها را داشته باشند. گیاهانی که به باد شدید، نور مستقیم خورشید حساس هستند نمی‌توانند انتخاب خوبی برای بام سبز باشند.

گلپیرا پارس
diamondگلپیرا پارس

5. نوع رشد ریشه‌های گیاه

یکی از ویژگی‌های مهم در کاشت گیاهان در روفگاردن؛ توجه به نوع ریشه‌دوانی آنهاست. مطمئنا کاشت گیاهانی با ریشه‌های عمیق در بام مشکل‌ساز خواهد شد. این مسئله در بام سبز گسترده اهمیت بیشتری دارد. زیرا در این سیستم، بستر کاشت گیاه، به جای گلدان و فلاورباکس سطح بام است.

های پلنت
goldهای پلنت
گلپیرا پارس
diamondگلپیرا پارس

گیاهان مناسب برای روف گاردن

همانطور که در ابتدا گفتیم؛ تناسب بین شرایط آب و هوایی بام و نیازها و مقاومت‌های گیاهان در انتخاب آنها بسیار اهمیت دارد. در ادامه انواعی از گیاهان برای روف‌گاردن را نام برده‌ایم ولی قبل از انتخاب هریک، لازم است شرایط رشد و زنده ماندن آنها را با دقت مطالعه کنید. مطمئنا متخصصان فضای سبز در این مورد می‌توانند به شما کمک کنند.

 • درختان: برخی از درختانی که می‌توانند گزینه‌ای در انتخاب برای کاشت در بام سبز باشند عبارتند از: انواع کاج و سرو مانند؛ لاوسون، سرو نقره‌ای، کاج سدروس، درخت افرای چینی، نی خیزران، ماهونیا، ماگنولیا، انواع نخل، درختان میوه مانند؛ آلبالو، گیلاس، به ژاپنی و..
 • درختچه و بوته‌ها: این گیاهان ارتفاع زیادی ندارند و در شرایط ایده‌آل تا ارتفاع 2 متر رشد می‌کنند. یاس هلندی، پیراکانتا، لگستروم پیوندی، میخک هندی، بربریس، پیتسفورم، ژونی پروس، اطلس نقره‌ای، کامس پاریس، کاملیا و…
 • گیاهان رونده: امین الدوله، گلیسین، کلماتیس، اناری، ساناز رونده، آبشار طلایی، عشقه، موچسب و.. از گیاهان رونده زیبایی هستند که برای کاشت در روف‌گاردن باید به نیازهای آنها توجه کنید تا زیبایی را به بام شما بیاورند.
 • گیاهان خزنده و ریزشی: گیاهانی مانند ناز رونده، لیزوماکیا، فرانکینیا، شیرخشت از انواع گیاهان خزنده برای روف‌گاردن هستند
 • گل‌ها و گیاهان بوته‌ای: رزماری، اسطوخدوس، ابری نقره‌ای، ساناز، نسترن سفید، مریم گلی و.. گیاهانی هستد که به شکل بوته‌ای رشد می‌کنند.
 • گل‌های فصلی: اگر دوست دارید بام سبزتان در هر فصل حال و هوای متفاوتی بگیرد، بخشی از روف گاردن را برای گل‌های فصلی در نظر بگیرید. اطلسی، گازانیا، جعفری، آهار، رودبکیا، کوکب، شمعدانی، رعنا زیبا و تاج خروس انواع گل‌های فصلی مناسب بام سبز هستند.

کلام آخر:

برای انتخاب گیاهان مناسب روف گاردن توجه به شرایط محیطی، آب و هوایی و نیازهای گیاهان بسیار مهم است. برای اینکه بهترین طرح کاشت را برای روف گاردن داشته باشید بهتر است از یک طراح روف گاردن کمک بگیرید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه