آبنمای روف گاردن؛ صدای آرامش در بام سبز

آبنمای روف گاردن؛ صدای آرامش در بام سبز

به قلم: سمانه زارعی

شاید تا چند دهه‌ی قبل، وجود یک باغ در بام ساختمان را فقط در فیلم‌ها می‌دیدیم؛ ولی این روزها اغلب آپارتمان‌ها و خانه‌های مجلل روف‌گاردن دارند و هر روز به امکانات و تجهیزات انواع بام سبز اضافه می‌شود. بام سبز اجزای مختلفی دارد که یکی از آنها آبنمای روف‌گاردن است. در این مطلب راجع به آبنمای روف‌گاردن صحبت خواهیم کرد.

 

قالیشویی ادیب

تاثیر آب در بام سبز

وجود آب در هر فضایی حس انرژی و سرزندگی می‌آورد. صدای ریزش آب آرامش را در فضای سبز کامل می‌کند. تصور کنید به دور از هیاهوی شهر، در بام سبز و باصفای ساختمان نشسته‌اید و در این بین صدای آب هم به آن اضافه می‌شود. دلچسب نیست؟

انواع آبنمای روف گاردن

طراحان بام سبز بر اساس؛ شرایط بام، درخواست کارفرما و سبک طراحی می‌توانند آبنما در روف گاردن طراحی و اجرا کنند. برخی از انواع آبنمای روف گاردن عبارتند از:

  • آبنمای دیواری
  • آبنمای بارانی یا ریزشی
  • آبنمای برکه‌ای
  • آبنمای شیشه‌ای
  • آبنمای فواره‌ای و کلاسیک

 

1. آبنمای دیواری روف‌گاردن

به انواع آبنماهایی که روی دیوار طراحی می‌شوند و آب از داخل دیوار به بیرون می‌ریزد؛ آبنمای دیواری گفته می‌شود. جریان آب در طرح آبنما دیواری به شکل‌های مختلف؛ آبشاری، نی‌ریزی و پرده‌ای است. زیر خروجی آب در آبنمای دیواری یک حوضچه لازم است تا آب داخل آن بریزد.

2. آبنمای بارانی یا ریزشی

همانطور که از اسمش مشخص است؛ آب در آن به صورت بارش جریان می‌یابد. این نوع آبشارها کاربرد زیادی در روف گاردن دارند. آبشار ریزشی می‌تواند به صورت پرتابل طراحی شود.

 

3. آبنمای برکه‌ای

ایده‌ای دیگر برای حضور آب در روف گاردن؛ ساخت برکه در بام سبز است. ولی این روش، کمتر در روف گاردن استفاده می‌شود؛ زیرا ایجاد برکه نیاز به سطح عمیقی دارد و این موضوع در بام با محدودیت بیشتری روبروست.

 

4. آبنمای شیشه‌ای

انواعی از آبنمای روف‌گاردن هستند که آب روی سطح شیشه جریان می‌یابد. این نوع آبنما، بیشتر بر حس مثبت بصری آب تاکید دارد و از انواع آبنماهای شیک روفگاردن به شمار می‌روند. برخی از انواع این نوع آبنماها موزیکال هستند. این نوع آبنماها در فضاهای داخلی ساختمان‌ها هم کاربرد دارند.

 

5. آبنمای فواره‌ای یا کلاسیک

آبنماهای بزرگ کاسه‌ای که داخل آنها فواره قرار دارد، از دیگر آبنماهایی هستند که در محوطه سازی کاربرد دارند. نمونه کوچکی از این نوع آبنما را می‌توان در بام سبز استفاده کرد.

 

ساخت آبنما در پشت بام

طراحی و اجرای روف گاردن اصول خاص خودش را دارد. مخصوصا در مورد آبنما، که با بحث رطوبت در ارتباط است؛ اجرای صحیح آن بسیار اهمیت دارد. مراحل اجرای آبنما در محوطه و بام سبز عبارتند از:

  • عایق‌بندی و ایزولاسیون: مهم‌ترین مرحله ساخت آبنما؛ عایق‌بندی و ایزولاسیون کف آبنماست. عایق‌بندی برای جلوگیری از تخریب سازه انجام می‌شود.
  • لوله‌کشی: اغلب از لوله‌های پلی اتیلن برای هدایت جریان آن استفاده می‌شود.
  • نورپردازی: نور از ویژگی‌هایی است که آبنما را خاص‌تر می‌کند و جلوه خاصی در شب به آن می‌دهد.
  • سنگ کاری: برای ساخت آبنماهای روف گاردن از انواع سنگ استفاده می‌شود.

کلام آخر:

آبنما یکی از امکانات روف‌گاردن است که فضای بام را دلنشین و آرام بخش می‌کند. اگر به دنبال طراحی روف‌گاردن و یا آبنمای روف‌گاردن هستید؛ حتما لازم است که با افراد متخصص مشورت کنید.

 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه