روف گاردن کوچک؛ حتی در این بام فسقلی

روف گاردن کوچک؛ حتی در این بام فسقلی

به قلم: سمانه زارعی

بام ساختمان، جایی مناسب برای ایجاد فضای سبز و دنج است. تصور اینکه برای داشتن یک روف‌گاردن زیبا و جذاب حتما لازم است که فضایی بزرگ داشته باشید درست نیست. یک بام کوچک هم می‌تواند جایی برای دورهمی و صرف یک عصرانه عالی با خانواده باشد. در این مطلب راجع به ایده‌هایی که به شما کمک می‌کند به طراحی یک روف‌گاردن کوچک در بام کوچکتان فکر کنید بیان کرده‌ایم. با این مطلب از چیدانه همراه باشید.

 

کارانا دکور

1. انتخاب گیاهان برای بام ‌سبز کوچک

با توجه به مساحت بام و فضایی که دارید، می‌توانید گیاهان گلدانی، درختچه و گلهای فصلی به کار ببرید. حواستان باشد که فضا را با گیاهان بسیار متنوع و زیاد، شلوغ نکنید. برای جلوگیری از دیدِ همسایه‌ها می‌توانید درختچه‌های گلدانی بلند به کار ببرید. چند باغچه جمع و جور که در آن گیاهان فصلی و یا درختچه کاشته شود برای روف گاردن کوچک مناسب است.

 

2. چیدمان مبلمان در روف‌گاردن کوچک

بهتر است برای بام کوچک خود؛ طراحی روف‌گاردن مدرن را مدنظر قرار دهید و مبلمانی جمع و جور و زیبا برای بام تهیه کنید. نیمکت‌های نشیمن، میز پذیرایی کوچک، صندلی‌های تاشو و یا اگر فضای اضافی داشتید؛ یک صندلی تابی زیبا می‌توانند جایی برای نشستن دوستان و دورهمی خانوادگی باشد.

 

3. روف‌گاردن کوچک، آبنما هم بذاریم؟

آبنما یکی دیگر از امکانات روف‌گاردن است. برای انتخاب آبنما، به مساحت روف‌گاردن و شرایط فضا برای نصب آبنما توجه کنید. برخی از انواع آبنماهای کوچک قابل جابه‌جایی می‌تواند برای روف‌گاردن ساده و کوچک شما مناسب باشد. قبلا در مطلب آبنمای روف‌گاردن راجع به انواع آبنما در بام سبز صحبت کرده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را بخوانید.

 

4. نورپردازی فراموش نشه

نور کافی برای فضای کوچک اهمیت زیادی دارد. اگر می‌خواهید از روف‌گاردن کوچک ساختمان خود شب‌ها هم استفاده کنید؛ نورپردازی کافی و اصولی را فراموش نکنید. نورپردازی مخفی و نور کف، به جذابیت و زیبایی فضا کمک می‌کند.

 

5. رنگ‌ها در روف‌گاردن کوچک

تنوع زیاد رنگ در روف‌گاردن کوچک باعث آشفتگی و شلوغی فضا می‌شود. اینکه از چه رنگ‌هایی استفاده کنید بستگی زیادی به سلیقه شما دارد. ولی به طور کلی بهتر است از یک رنگ خنثی به عنوان پس زمینه استفاده کنید و یک یا دو رنگ شاخص به آن اضافه کنید.

 

6. نهایت استفاده از فضا در روف گاردن کوچک

از همه‌ی فضاهای بام برای ایجاد محیطی دلچسب استفاده کنید. به طور مثال اگر در بام یک سکو دارید، آن را نادیده نگیرید، با قرار دادن چند تشک زیبا و نرم روی آن، می‌توانید یک فضای نشیمن جالب بسازید. می‌توانید  از دیواره‌ها برای نصب چند اکسسوری مقاوم به هوای آزاد و یا ساخت دیوار سبز طبیعی استفاده کنید. نهایت استفاده از فضا و امکانات یکی از اصول طراحی روف‌گاردن ارزان است.

 

کلام آخر:

در این مطلب 6 نکته اصلی برای طراحی و اجرای روف‌گاردن کوچک را بیان کردیم. اگر به دنبال طراحی یک روف‌گاردن لاکچری در بام کوچک ساختمان هستید، حتما با یک طراح مشورت کنید تا بهترین ایده‌ها را به شما بدهد.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه