visibility 28917 today 1400/11/5

چیدمان پذیرایی مربع: 7 نکته طلایی همراه عکس

وقتی به برنامه ­ریزی برای مدل چیدمان منزل فکر می­ کنیم، مواردی مانند اندازه و فرم فضا برایمان اهمیت زیادی پیدا می­ کند. خصوصا اگر به خانه جدیدی اسباب­ کشی کرده ­اید؛ باید به این مسئله که چطور می­ توانید مبلمانتان را در فضای پذیرایی مربع و یا مستطیل شکل بچینید فکر کنید. آگاهی از اصول چیدمان صحیح به زیبایی دکوراسیون پذیرایی کمک می­ کند. پس برای اینکه چیدمان پذیرایی مربع خود را بهترین نحو انجام دهید این مطلب از چیدانه را بخوانید.

blog post

دکوراسیون داخلی منزل مسکونی در ولنجک

دکوراسیون پذیرایی مربع، همه این موارد مهم هستند!

برای چیدمان پذیرایی مربع شکل، ایده ­های مختلفی وجود دارد. همه­ی وسایل و مبلمانی که در دکوراسیون پذیرایی استفاده می­ شوند بخشی از هویت پذیرایی هستند. وجود تناسب و پیوستگی در طرح و رنگ وسایل به علاوه چیدمان صحیح، این انسجام را در پذیرایی ایجاد می­ کند. در طراحی دکوراسیون مربع شکل به موارد زیر و تناسب آنها با همدیگر توجه کافی داشته باشید:

 • ابعاد و اندازه فضا
 • ابعاد و اندازه و تعداد مبلمان
 • سبک طراحی مبلمان
 • نورپردازی فضای پذیرایی
 • پرده و فرش متناسب با فضا
 • انتخاب تنالیته رنگی در پذیرایی مربع
 • رنگ و طرح دیوارهای پذیرایی
دکوراسیون پذیرایی مربع

طراحی دکوراسیون پذیرایی مربع

چیدمان فضای پذیرایی مربع با توجه به ورودی

چیدمان فضای پذیرایی مربع با توجه به ورودی

1. دیزاین پذیرایی مربع، اول فضای ورود و خروج را بررسی کنید!

قبل از هر چیزی باید با دقت فضای پذیرایی و نشیمن خانه را بررسی کنید. ببینید چند فضای ورود و خروج به فضای پذیرایی خانه شما محدود می­ شود و این دریچه ­ها در چه موقعیتی قرار دارند. ممکن است فضای پذیرایی از یک طرف به نشیمن منتهی شود و از طرف دیگر دیوار پنجره داری باشد. و یا ممکن است راهروی فضا خصوصی خانه (اتاق­ خواب­ ها) در یک بخش آن باشند. در هر صورت مسیر عبور افراد بسیار اهمیت دارد. پس وسایل را طوری بچینید که افراد به راحتی بتوانند حرکت کنند. همچنین با چیدمان صحیح مبلمان، جلوی نور طبیعی که از پنجره می­ رسد را نگیرید.

blog post

دکوراسیون داخلی کلاسیک نشیمن

blog post

خانه امیرحسین مدرس و بهار بهاردوست

مبلمان کلاسیک در پذیرایی مربع

2. چیدمان پذیرایی مربع، حالا نوبت چیدمان مبلمان است!

شما می­توانید هم از مبلمان مدرن و هم از مبلمان کلاسیک در چیدمان پذیرایی مربع شکل، استفاده کنید. روش چیدمان مبلمان در پذیرایی مربع شکل می­ تواند به صورت قرینه و یا زاویه ­دار باشد. این موضوع به سبک طراحی مبلمان هم بستگی دارد. استفاده از چیدمان مبل ال در پذیرایی مربع هم پیشنهاد می­ شود. ترکیب مبلمان می­ تواند متفاوت باشد، مثلا دو مبلمان دو و سه نفره و یک مبل تکی، یا اینکه یک کاناپه خاص با دو مبل تکی و یا دو کاناپه راحتی دونفره می ­توانند انتخاب شما باشند. در این موضوع هم به ابعاد فضا و تعداد مبلمان مورد نیازتان توجه کنید. نقش تلویزیون، پنجره و شومینه را به عنوان نقاط عطف دست کم نگیرید.

blog post

منزل مسکونی

چیدمان پذیرایی مربع کوچک

3. چیدمان پذیرایی مربع کوچک

در دیزاین پذیرایی کوچک ناچار به انتخاب مبلمانی جمع و جور هستید. پس اصلا به مبلمان کلاسیک و بزرگ فکر نکنید. همینطور به خرید وسایل اضافی مانند بوفه و یا هر وسیله­ ی صرفا دکوری که جاگیر باشد. شاید در کنار مبلمان کوچک یک کنسول جمع و جور بتواند جذابیت فضا را برایتان به ارمغان بیاورد. چیدمان مبل در پذیرایی مربع کوچک با محدودیت بیشتری همراه خواهد بود، به طور مثال شاید نتوانید چیدمان زاویه ­دار مبلمان را انتخاب کنید و مجبور باشید مبلمان را به دیوار بچسبانید.

 

blog post

بازسازی خانه محمودیه-مسکونی

4. چیدمان پذیرایی مربع بدون پنجره

همه ما دوست داریم یک پذیرایی پر نور و پنجره ­دار داشته باشیم، ولی ممکن است منزلی که در آن ساکن هستیم همه ویژگی­ های مطلوب را نداشته باشد. در نتیجه باید دست به دامان راهکارهای خلاقانه برای تامین نور کافی و دلباز شدن فضای پذیرایی بدون پنجره باشیم. برخی از ایده­ هایی که می ­توانیم برای چیدمان این نوع از فضاها به کار ببریم عبارتند از:

 • نورپردازی مناسب و کافی در فضای پذیرایی
 • استفاده از مبلمان رنگ­ های روشن
 • طراحی خلوت فضای پذیرایی
 • استفاده از رنگ ­های خنثی و روشن دیوارهای پذیرایی
 • به کار بردن سطوح شیشه ­ای و آینه دیواری مدرن
 • نصب پرده­ های سرتاسری برای القای حس پنجره
 • استفاده از نورهای تاکیدی و چراغ­ های پایه ­دار

blog post

دکوراسیون منزل مسکونی به سبک نئوکلاسیک

چیدمان دو دست مبل متفاوت

5. چیدمان دو دست مبل متفاوت، کجا بذارمشون؟

باید یک پذیرایی متوسط و یا نسبتا بزرگ داشته باشید تا بتوانید به  چیدمان دو دست مبلمان در پذیرایی فکر کنید. مطمئنا چیدمان سالن پذیرایی 40 متری با یک پذیرایی 15 متری، زمین تا آسمان متفاوت خواهد بود. اگر فضای پذیرایی مربع منزلتان بزرگ است، با کمی خلاقیت، توجه به اصول چیدمان پذیرایی مربع و چند بار جابه­ جایی به یک چیدمان عالی خواهید رسید. انگار در یک پذیرایی مستطیل شکل چیدمان دو دست مبلمان راحت ­تر است، ولی برای رسیدن به یک ترکیب جذاب  به چیدمان مبل و میز ناهارخوری مدرن در پذیرایی مربع فکر کنید در این صورت اگر دکوراسیون پذیرایی تکراری شود، می ­توانید برای سال جدید آن را تغییر دهید.

یک ایده برای استفاده از دو دست مبلمان این است که؛ یکی از آنها را برای نشیمن منزل و در کنار تلویزیون قرار دهید تا فضایی برای دورهمی خانوادگی باشد و یک دست مبلمان دیگر که به نظرتان برای مهمان مناسب­تر است را در قسمت دیگری برای پذیرایی قرار دهید.

blog post

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی مدرن منزل مسکونی بر اساس اصول فنگ‌شویی

چیدمان پذیرایی مربع ایرانی

6. چیدمان پذیرایی مربع شکل بزرگ ایرانی

یک پذیرایی بزرگ فضایی ایده­آل برای خانواده ­های ایرانی است. شما می­ توانید برای چیدمان پذیرایی مربع شکل بزرگ ایرانی از دو دست مبلمان استفاده کنید. یک دست مبلمان راحتی برای فضای نشیمن که در کنار تلویزیون قرار بگیرد و یک دست مبلمان کلاسیک و یا مدرن که برای پذیرایی از مهمان در نظر بگیرید. وجود یک کنسول چوبی مدرن و کشودار، می­ تواند یادآوری از کمدهای قدیمی که داخل آنها ظرف­های پذیرایی قرار می­ گرفت باشد. یک فرش دستباف ایرانی و جذاب، دکوراسیون پذیرایی ایرانی منزل را کامل خواهد کرد.

blog post

طراحی و اجرا دکوراسیون منزل مسکونی

blog post

دکوراسیون داخلی منزل مسکونی در ولنجک

7. پذیرایی مربع بهتره یا مستطیل

در پاسخ به این سوال که پذیرایی مربع بهتر است یا مستطیل، نمی­توان جواب قطعی بیان کرد. چرا که به عوامل مختلفی مانند نورگیری؛ ابعاد مبلمان، طول و عرض فضای پذیرایی بستگی دارد. برای چیدمان دو دست مبلمان در یک پذیرایی مستطیل که اندازه ­ی متوسطی دارد، دست شما باز است. از طرفی هم پذیرایی کوچک مربع شکل، فرم مشخصی برای قرار گرفتن یک دست مبلمان دارد. همچنین پذیرایی مربع شکل برای چیدمان مبلمان روبروی همدیگر به طوری که افراد به راحتی همدیگر را ببینند و گفتگو کنند فضای بهتری فراهم می­ کند. اگر یک پذیرایی مستطیل شکل دارید، با در نظر گرفتن یک تقسیم ­بندی فرضی فضای نشیمن و پذیرایی را جدا کنید. با این توضیحات متوجه شدیم که هر یک از پذیرایی مربع و مستطیل شکل می­ تواند مزیت­ هایی داشته باشد.

blog post

بازسازی مدرن منزل بر اساس اصول فنگ شویی

پذیرایی مربع

دکوراسیون پذیرایی مربع

کلام آخر:

طراحی و چیدمان پذیرایی مربع می­تواند بسیار آسان باشد، اگر به اصول چیدمان توجه کنید و با کمی خلاقیت وسایل منزل را انتخاب کنید. اگر به دنبال طراحی یک پذیرایی خاص و جذاب هستید از متخصصین در زمینه معماری و طراحی داخلی کمک بگیرید. طراحان داخلی نکته­ ها و مواردی را می­بینند که ممکن است از نظر شما پنهان مانده باشد.

سوالات متداول در زمینه چیدمان پذیرایی مربع:

بهترین چیدمان مبل در پذیرایی مربع چگونه است؟

روش چیدمان مبلمان در پذیرایی مربع شکل می­ تواند به صورت قرینه و یا زاویه ­دار باشد. این موضوع به سبک طراحی مبلمان، ابعاد فضا و تعداد مبلمان مورد نیازتان بستگی دارد. استفاده از چیدمان مبل ال در پذیرایی مربع هم پیشنهاد می­‌شود. ترکیب مبلمان می­ تواند متفاوت باشد، مثلا دو مبلمان دو و سه نفره و یک مبل تکی، یا اینکه یک کاناپه خاص با دو مبل تکی و یا 2 کاناپه راحتی دونفره می ­توانند انتخاب شما باشند.

پذیرایی مربع کوچک را چگونه چیدمان کنیم؟

در دیزاین پذیرایی کوچک ناچار به انتخاب مبلمانی جمع و جور هستید و شاید نتوانید چیدمان زاویه ­دار مبلمان را انتخاب کنید و مجبور باشید مبلمان را به دیوار بچسبانید. بهتر است برای چیدمان پذیرایی مربع کوچک به خرید وسایل اضافی مانند بوفه و یا هر وسیله­ ی صرفا دکوری که جاگیر باشد نیز فکر نکنید. 

سمیه زارعی
نویسنده: سمیه زارعی

عضو تحریریه وب سایت چیدانه مهندس فضای سبز و طراح محیط و منظر

more_horiz
مطالب پیشنهادی
دکوراسیون پذیرایی شیک و مدرن: اصول مهم طراحی 2022 + عکس

دکوراسیون پذیرایی شیک و مدرن: اصول مهم طراحی 2022 + عکس

1400/12/29 ادامه مطلب
چیدمان پذیرایی مستطیل، جای این وسیله ها کجاست؟

چیدمان پذیرایی مستطیل، جای این وسیله ها کجاست؟

کاغذ دیواری آینه‌ای: با این 33 مدل خانه‌ای لوکس بسازید!

کاغذ دیواری آینه‌ای: با این 33 مدل خانه‌ای لوکس بسازید!

1400/12/24 ادامه مطلب
کسب و کارها پیشنهادی
مروالند certificate
مروالند

مروالند

گروه تولیدی زرباف certificate
گروه تولیدی زرباف

گروه تولیدی زرباف

قالیشویی بانو certificate
قالیشویی بانو

قالیشویی بانو

نظرات (1)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

27 دی 1400

سلام، چطور میشه با خانم سمیه زارعی ارتباط برقرار کرد؟ جهت تولید محتوای متنی

ارسال پاسخ reply

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent