visibility 23162 today 1400/4/9

پذیرایی مربع بهتره یا مستطیل، این 6 خونه ایرانی در چیدانه!

نقشه، اندازه و مساحت نشیمن و پذیرایی خانه ها تاثیر بسیاری در نوع چیدمان وسایل، جهت قرارگیری مبلمان و گردش فضا دارند و در صورت رعایت اصول و دکوراسیون و طراحی داخلی صحیح است که فضای مطلول و زیبا حاصل می شود. در صورتی که فضا تفکیک شده نباشد و با پلان مربع یا مستطیل شکلی روبرو شوید، انتخاب نحوه چیدمان مبلمان و همچنین میز ناهارخوری محدودیت پیدا می کند. در این مطلب علاوه بر ذکر برخی نکات مهم در مورد اینکه پذیرایی مربع بهتره یا مستطیل، می توانید نمونه هایی از دکوراسیون خانه های ایرانی از تورهای خانه گردی چیدانه را نیز مشاهده کنید که با توجه به فرم نشیمن و پذیرایی خود، چه نوع چیدمانی را انجام داده اند. 

blog post

خانه‌ای نقلی و دلنشین با وسایل چوبی دست ساز

خانه اول: پذیرایی مربع بهتره یا مستطیل؟

 • موقعیت شهر: تبریز/ محله: کوی ولی امر
 • متراژ فضا: 78 متر مربع
 • سبک دکوراسیون: تلفیقی
 • رنگ های غالب: سبز، نارنجی، قهوه ای و کرم
 • پذیرایی مستطیلی کوچک

ما به دلیل علاقه ای که به فصل پاییز داشتیم، این رنگ ها را برای دکوراسیون خانه انتخاب کردیم و در ترکیب رنگ ها سعی کردیم هارمونی مناسب بین آنها رعایت شود تا آرامشی که مد نظرمان بود را از آنها بگیریم. سبک خانه ما به نظرمان مدرن و تا حدودی مینیمال است ولی از فرش ایرانی هم کنار وسایل مدرن استفاده کرده ایم.

blog post

خانه‌ای نقلی و دلنشین با وسایل چوبی دست ساز

مطلب منتشر شده: دکوراسیون سبز و نارنجی، خانه 80 متری نسیم و حبیب در تبریز!

همانطور که در مطلب چیدمان زیبا برای نشیمن های مربع شکل آپارتمان های کوچک گفته شده است، قبل از هر چیزی باید با دقت فضای نشیمن خانه را بررسی کنید. ببینید چند فضای ورود و خروج به فضای نشیمن خانه شما محدود می شود و این دریچه ها در چه موقعیتی قرار دارند. در فضای داخلی ساختمان های معمول امروزی معمولا درب ورودی اصلی و مسیر راهروی فضاهای خصوصی (اتاق خواب ها) به فضای نشیمن خانه محدود می شود. البته بازشوی اپن آشپزخانه را نیز نباید فراموش کرد. بنابراین با دقت ببینید و در نظر بگیرید که مسیر رفت و آمد (سیرکللاسیون) به چه شکل صورت خواهد گرفت.

بعد از این مرحله، با توجه به ابعاد موجود در فضا تصمیم بگیرید. مثلا اگر فضا کوچک باشد، آیا قرار است میز ناهارخوری را هم در کنار مبلمان قرار دهید یا اینکه دکوراسیون غذاخوری فضای جداگانه و مخصوص به خودش را دارد؟ آیا قرار است یک دست مبل در این فضا قرار بگیرد یا در همین متراژ کم هم به دنبال تفکیک دکوراسیون نشیمن و پذیرایی هستید؟ پس با توجه به این سوالات و پاسخ هایی که خودتان باید آنها را مشخص کنید، گزینه های متعددی وجود دارند که در ادامه در موردشان صحبت می کنیم.

اگر فضا محدود و کوچک باشد، پذیرایی مربع بهتره یا مستطیل؟

در این مورد باید گفت که اگر نشیمن و ناهارخوری در این فضا قرار می گیرند، پلان مستطیل شکل بهتر است زیرا می توانید با یک خط فرضی دو فضای مربعی داشته باشید که این دو کاربری به راحتی از هم جدا می شوند. البته می توانید دو کاربری را به عنوان نشیمن و پذیرایی جداگانه هم تعریف کنید. در مطلب چیدمان مبلمان در پذیرایی مستطیل شکل آپارتمان گفته شد که در نشیمن های مستطیل شکل کوچک، بهتر است مبلمان را پشت به یکی از دیوارها بگذارید و از دیوار مقابل به عنوان دیوار پشت تلوزیون استفاده کنید. از مبلمانی با فرم باریک و کم جا استفاده کنید. در چنین حالتی یکی از انتخاب های شما می تواند مبل ال شکل باشد و بهتر است از گذاشتن وسایل و مبلمان اضافه پرهیز کنید تا بتوانید این نشیمن کوچک را بزرگتر جلوه دهید.

blog post

عکاسی خانه ی خیابان گرگان

خانه دوم: پذیرایی مربع بهتره یا مستطیل؟

 • موقعیت: تهران
 • متراژ فضا: 61 متر
 • رنگ های غالب: آبى سبز، طوسى و کرم
 • سبک دکوراسیون: کلاسیک
 • پذیرایی مستطیلی کوچک

به طور کلی باید بگوییم که خانه رویایی که همیشه در ذهنمان داشتیم کف لمینیت شده با توناژ گرم و دیوارهای نقاشی شده بود. به همین دلیل هم سعی کردیم که در خانه مان به سراغ همین ایده آل ها برویم و آنها را پیاده کنیم.

blog post

عکاسی خانه ی خیابان گرگان

برای انتخاب این نوع از مبلمان نیز باید بگوییم که بر خلاف ظاهر خود، از بسیاری از نمونه های مشابه مبل راحتی کم جا تر بود و در نتیجه می توانستیم راحت تر از آن در دکوراسیون منزل خود استفاده کنیم. علاوه بر این پایه مبلمان نیز در انتخابمان تاثیر بسیاری داشت، چرا که به راحتی می توان زیر آن را تمیز کرد و از این نظر بسیار مناسب و بی دردسر بود.

مطلب منتشر شده: طرح خانه 60 متری، انتخاب آرامش بخش شیدا و صالح

ولی اگر پلان مربعی باشد، کار کمی دشوارتر می شود و در صورت تفسیم، فضاها کمی از حالت معمول خارج می شوند. ولی اگر قصد دارید در یک فضای مربعی فقط یک دست مبل و نهایتا تلویزیون را قرار دهید، بهترین گزینه پیش رویتان قرار دارد، یعنی فضای مربع شکل. در مورد خانه های کوچک توصیه می شود پذیرایی مربع شکل خود را فقط به یک کاربری اختصاص دهند و در صورت امکان میز غذاخوری را به دکوراسیون آشپزخانه منتقل کنند. 

در این صورت گردش در فضا و رفت و آمد به راحتی صورت می گیرد و نیازی به محدودیت استفاده از وسایل هم به وجود نمی آید. حتما شما هم به خانه هایی رفته اید که صرفا برای آنکه همه وسایل را به زور کنار هم جا دهند، چقدر رفت و امد به سختی انجام می شود یا میز ناهارخوری به گوشه ای رانده شده است که حتی در صورت لزوم استفاده که از کنار دیوار برداشته می شود هم فضا بسیار تنگ و کوچک به نظر می رسد.

blog post

عکاسی خانه ی زوج هنرمند در تهران نو

خانه سوم: پذیرایی مربع بهتره یا مستطیل؟

 • موقعیت شهر: تهران/ محله: نارمک، مسیل جاجرود
 • متراژ فضا: 47 متر مربع
 • سبک دکوراسیون: تلفیقی، بوهو
 • رنگ های غالب : طوسی، زرد، قرمز و چوب
 • پذیرایی مربع کوچک

اغلب وسایل چوبی هستند تا گرمی و اصالت را به خانه بدهند و حس طبیعت را القا کنند. رنگ مبلمان قرمز، طوسی و زرد است که مانند تاچ ­هایی روی بوم خاکستری رنگ نشسته ­اند و با اکسسوری ­های خانه که مانند اجزای ریز تابلو هستند، تناسب پیدا کرده­ اند و گردش چشم را در خانه ایجاد می ­کنند و باعث شلوغی و گیج کننده کردن فضا نمی ­شوند. در واقع ما بیس چیدمان را بر اساس فرم، رنگ، تناسبات و گرمی قرار دادیم.

blog post

عکاسی خانه ی زوج هنرمند در تهران نو

برای گرم کردن فضا و ایجاد تناسب از رنگ ­های زرد، خاکستری و قرمز استفاده کردیم. همچنین رنگ چوب گرمی فضا را بیشتر و حس طبیعت را القا می کند. من سبک بوهو را بسیار دنبال می ­کردم زیرا دارای جزییات فراوان، اصالت و تلفیقی بودن فضا است و اغلب مثل گالری ­های نقاشی می ­ماند که ساعت ­ها می­توان در آنجا ماند و روی جزییاتش تمرکز و اندیشه کرد.

مطلب منتشر شده: دکوراسیون هنری، خانه 50 متری دوست داشتنی فتانه و مهران!

در متراژ بزرگ خانه، پذیرایی مربع بهتره یا مستطیل؟

فضاهای بزرگ محدودیت کمتری دارند و اصل قبلی تفکیک فضا به دو نیمه، یعنی خط فرضی راحت تر ترسیم می شود. تصور کنید که در یک فضای بزرگ که بخش اصلی خانه، فارغ از اتاق خواب ها و آشپزخانه مربع شکل است، حتی امکان تقسیم مربع به سه مستطیل یا چهار مربع کوچکتر نیز وجود دارد که هر کدام قرار است وظیفه یک کاربری به خصوص را بر عهده داشته باشند. پس در این صورت تفاوت چندانی ندارد که پلان موچود شما مربع باشد یا مستطیل.

blog post

منزل زیبای خانم منصوری فر

خانه چهارم: پذیرایی مربع بهتره یا مستطیل؟

 • موقعیت: ساری/ محله شاهزاده حسین
 • متراژ فضا: 120 متر
 • سبک دکوراسیون: تلفیقی
 • رنگ های غالب: طوسی و رنگ چوب
 • پذیرایی مربع نسبتا بزرگ

خب باید بگویم که ما عاشق خانه های اروپایی و کلاسیک هستیم. به علاوه اینکه به سبک مدرن هم علاقه داریم. به همین دلیل هم سعی کردیم که با کمک سبک تلفیقی به سراغ علاقه مان برویم و خانه مان را همان طور که دوست داریم چیدمان کنیم.

blog post

منزل زیبای خانم منصوری فر

باید بگویم که از نظر ما سادگی هیچوقت تکراری نمی شود. به همین دلیل هم همیشه سعی کردیم که با حفظ این سادگی به دنبال مکانی دنج باشیم، جایی که خلوت، خنک، سبز و پرنور باشد. از وقتی به یاد دارم ساده و خلوت بودن فضای منزل برایمان مهم‌ترین گزینه در طراحی دکوراسیون منزل بوده است. 

مطلب منتشر شده: خانه آپارتمانی شیک، سادگی خانه به سبک رویا و حمید در ساری

blog post

عکاسی خانه ی تارخ و ساغر در یوسف آباد

خانه پنجم: پذیرایی مربع بهتره یا مستطیل؟

 • موقعیت: تهران، یوسف آباد
 • متراژ فضا: 110 متر
 • سبک دکوراسیون: مدرن و مینیمال
 • رنگ های غالب: زرد و طوسی
 • پذیرایی مستطیل بزرگ

از آنجایی که هر دوی ما به فضاهای مینیمال علاقه داشتیم سعی کردیم که این حس و حال را در خانه خودمان نیز حفظ کنیم. ما فکر می کنیم که خلوت و راحت بودن دکوراسیون منزل ما یکی از ویژگی هایی است که به آن حس خانه بودن می دهد.

blog post

عکاسی خانه ی تارخ و ساغر در یوسف آباد

خوشبختانه من و همسرم در طراحی دکوراسیون داخلی خانه اختلاف سلیقه ای نداریم و به همین دلیل هم در نهایت توانستیم به خانه مورد علاقه هر جفتمان دست یابم. سعی کردیم که در حد امکان از وسایل کم حجم استفاده کنیم تا فضای خانه تنگ و کوچک تر به نظر نرسد. علاوه بر این نیز تا جای ممکن ار تهیه و نگهداری از وسایل غیر کاربردی و تزئینی اجتناب کردیم.

مطلب منتشر شده: خانه دوخوابه 110 متری، طراحی دکوراسیون به سبک ساغر و تارخ

blog post

عکاسی خانه ی ستاره و سیاوش در کرج

خانه ششم: پذیرایی مربع بهتره یا مستطیل؟

 • موقعیت شهر: کرج/ محله: مهرویلا
 • متراژ فضا: 138 متر مربع
 • سبک دکوراسیون: تلفیقی
 • رنگ های غالب: طوسی و سفید
 • پذیرایی مربع بزرگ

سبک چیدمان را با دیدن مدل های مختلف دکوراسیونی برگزیدیم. خرید وسایل حدود 6 ماه زمان برد، مدل ها را از پینترست انتخاب و مشابه آنها را در فروشگاه ها پیدا می کردیم. حتی تا 6 ماه بعد از اینکه ساکن خانه شدیم هم خرید وسایل ادامه داشت. برای ما مهم بود که همه وسایل با هم هماهنگی داشته باشند و سر حوصله آنها را خریدیم. 

blog post

عکاسی خانه ی ستاره و سیاوش در کرج

از آنجایی که رنگ طوسی، رنگ خنثی است، هر وقت که بخواهیم می توانیم با رنگ دیگر ترکیبش کنیم و این گونه برایمان تکراری و خسته کننده نمی شود. در دکوراسیون خانه ما سبک مدرن و کلاسیک تلفیق شده است و در بعضی قسمت ها از سبک وینتج هم استفاده کردیم چون از تنوع لذت می بریم. فضای روبروی تلویزیون به مقدار زیادی حس خانه بودن را به ما می دهد. چون معمولا زمان های آزادمان را آنجا می گذرانیم، با هم حرف می زنیم، سریال مورد علاقه مان را تماشا می کنیم و دورهمی های دوستانه مان را برگزار می‌کنیم.

مطلب منتشر شده: دکوراسیون جدید پذیرایی، خانه سه خوابه ستاره و سیاوش در کرج

برای اینکه بتوانید تصاویر بیشتری از این 6 خانه ایرانی مشاهده کنید، کافی است بر لینک مطلب منتشر شده هر کدام کلیک کنید. هر خانه می تواند نکته آموزنده و جذابی برای شما داشته باشد.

نویسنده:

کارشناسی ارشد طراحی محیط زیست- دانشگاه تهران معماری داخلی- پردیس هنرهای زیبا عضو تیم تحریریه چیدانه و مجله منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
مدل مبل استیل جدید، درخانه خود سلطنت کنید!

مدل مبل استیل جدید، درخانه خود سلطنت کنید!

چیدمان مبل در پذیرایی مربع، راحتی یا ال؟

چیدمان مبل در پذیرایی مربع، راحتی یا ال؟

1399/10/24 ادامه مطلب
پذیرایی مربع بهتره یا مستطیل، این 6 خونه ایرانی در چیدانه!

پذیرایی مربع بهتره یا مستطیل، این 6 خونه ایرانی در چیدانه!

کسب و کارها پیشنهادی
صنایع شیشه و آینه آگاهی certificate
صنایع شیشه و آینه آگاهی

صنایع شیشه و آینه آگاهی

خانه گل نیلوفر certificate
خانه گل نیلوفر

خانه گل نیلوفر

باغ گل فدک certificate
باغ گل فدک

باغ گل فدک

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent