visibility 28107 today 1400/11/3

دکوراسیون پذیرایی کوچک، 20 ایده برای خانه های نقلی ایرانی!

در مطالب قبلی به ابعاد مختلفی از طراحی دکوراسیون پذیرایی پرداختیم. یک نکته مهم در طراحی دکوراسیون که همیشه به اهمیت آن اشاره کرده­ ایم ابعاد و اندازه ­ی فضای پذیرایی است. یک پذیرایی کوچک را می­ توان به روش ­های مختلفی دکور کرد. ولی موضوع این است که در طراحی هم باید به زیبایی توجه کرد و هم کاربردی بودن فضا! بعد از پراختن به موضوع دکوراسیون داخلی شیک و مدرن، حالا قرار است راجع به دکوراسیون پذیرایی کوچک صحبت کنیم.

 

دکوراسیون داخلی پذیرایی کوچک

دکوراسیون داخلی پذیرایی کوچک

دکوراسیون داخلی پذیرایی کوچک

وقتی مساحت یک فضا کوچک باشد، جزئیات هم اهمیت بیشتری پیدا می­ کنند. در نتیجه برای طراحی دکوراسیون پذیرایی کوچک هر یک از وسایل و عناصری که در پذیرایی نقش دارند باید به خوبی جای خود را پیدا کنند. در ادامه مطلب به برخی از عوامل موثر در طراحی دکوراسیون پذیرایی کوچک اشاره کرد­ه ­ایم.

 

طرح ها و الگوها در پذیرایی کوچک

طرح و الگوها در پذیرایی کوچک، مقیاس مهم است! 

نقش و نگاری که بر روی وسایل و یا مبلمان وجود دارد، بر روی فضای پذیرایی تاثیرگذار است. مثلا یک کاغذ دیواری با طرح ­های برجسته و یا نقوش بزرگ نمی ­تواند برای دکوراسیون پذیرایی مناسب باشد. چرا که مقیاس فضا باید با ابعاد نقش­ ها در تناسب و هماهنگی باشد. به طور کلی در دکوراسیون پذیرایی کوچک بهتر است سادگی و مینیمال بودن را مدنظر قرار دهید.

 

کاناپه در پذیرایی کوچک

انتخاب کاناپه زیبا برای پذیرایی

یک کاناپه خاص در پذیرایی، هماهنگ با فضا!

اگر فضای پذیرایی منزلتان آنقدر کوچک است که به جای یک ست مبلمان ترجیح می ­دهید از ایده مدل کاناپه تکی استفاده کنید، هماهنگی رنک و طرح کاناپه با فضا را در نظر بگیرید. یک کاناپه خاص و راحت به رنگ خنثی حس جاگیری کمتری خواهد داشت.

 

وسایل چند منظوره در پذیرایی

میز جلومبلی کمجا در پذیرایی

وسایل چند منظوره، مخصوص پذیرایی کوچک!

وسایل چند منظوره و یا کمجا از نیازهای ضروری خانه­ های نقلی هستند. اگر خانه کوچکی دارید که نمی ­توانید اتاق مهمان جداگانه ­ای در آن در نظر بگیرید؛ انتخاب مبلمان تختخواب شو می­ تواند نیاز شما به تخت اضافی برای مهمان را رفع کنند. یا مثلا یک میز جلومبلی که مانند یک کشوری جادار عمل می­کد و می­ توانید وسایل دم دستی را داخل آن قرار دهید.

 

مبل ال در پذیرایی کوچک

مبل ال در پذیرایی کوچک

مبلمان ال شکل، نهایت استفاده از گوشه­ پذیرایی!

مبلمان ال شکل، یکی از ایده ­های نهایت استفاده از فضا، مخصوصا در پذیرایی­ های کوچک است. به دلیل فرم و شکل این نوع مبلمان، فضای گوشه پذیرایی پر می ­شود. برخی از انواع مبل ال پذیرایی، طوری طراحی شده ­اند که می ­توانید بخش ­های مختلف آن را به هم متصل یا از همدیگر جدا کنید در نتیجه اگر به فکر تغییر دکوراسیون هستید دست­تان باز است. اگر در تهیه مبل ال برای پذیرایی تردید دارید، به مطلب مبل ال یا راحتی، کدام یک برای خانه شما مناسب­تر است؟ سر بزنید.

 

اکسسوری در پذیرایی کوچک

اکسسوری کوچک در پذیرایی کوچک

جای اکسسوری­ ها کجاست؟

یکی از ایده ­های نهایت استفاده از فضای پذیرایی کوچک، بهره بردن از فضای عمودی آن؛ یعنی دیوار است. شما می­ توانید با استفاده از شلف و قفسه­ هایی که روی دیوار نصب کرده ­اید؛ جایی برای اکسسوری ­های پذیرایی ایجاد کنید. تعادل را حفظ کنید و در نصب قفسه زیاده­ روی نکنید، زیرا ممکن است باعث بسته و دلگیر شدن پذیرایی شود.

 

مبل تکی در پذیرایی کوچک

مبل تکی در پذیرایی

یک مبل تکی، نقطه عطف پذیرایی کوچک شماست!

برای اینکه همه­ چیز در دکوراسیون پذیرایی کوچک منزل، به شکل خیلی ساده و خنثی در نیاید، یک مبل تکی که رنگی کمی تیره­ و یا خاص ­تر دارد می­تواند مانند یک نقطه عطف در پذیرایی باشد. این مبل تکی کمی هیجان را به فضا اضافه می ­کند. نمونه­ هایی از مبل تکی را در مطلب مبل تک نفره گرد، حتما می ­پسندید! ببینید.

 

پنجره در دکوراسیون پذیرایی

پنجره در دکوراسیون پذیرایی

قدر پنجره را در سالن های پذیرایی کوچک بدانید!

نور فضا را بزرگ و دلباز می ­کند. پس از هر امکانی برای ورود نور به داخل پذیرایی کوچکتان استفاده کنید. اگر در پذیرایی پنجره دارید، قدر آن را بدانید و با انتخاب یک پرده زیبا و با ضخامت مناسب، نور را مهمان پذیرایی کنید. برای شب هم به فکر نورپردازی مناسبی باشید. از چراغ رومیزی گرفته تا یک لوستر مینیمال پذیرایی می ­توانند علاوه بر روشن کردن، فضایی شیک برای دکوراسیون پذیرایی ایجاد کنند.

 

رنگ دیوار در پذیرایی کوچک

دیوار به عنوان نقطه عطف

یکی از دیوارها را رنگ کنید! اما نه هر رنگی

یک نگاه کلی به پذیرایی بیندازید، فکر نمی­ کنید همه ­چیز یکدست و کمی بی روح به نظر می ­آید؟ با یک راهکار ساده، کمی تنوع  وارد فضا کنید. پیشنهاد من این است که ببینید کدام دیوار بیشتر دیده می­ شود؛ به فکر رنگ مناسب برای آن باشید. رنگ های تیره برای دکوراسیون پذیرایی کوچک اغلب انتخاب جالبی نیستند. باید به تناسب رنگی بین دیوارها دقت کنید و یک رنگ مناسب برای دکوراسیون پذیرایی کوچک انتخاب کنید. همچنین وسایلی مانند مبلمان پذیرایی و فرش و پرده می ­توانند برای انتخاب رنگ دیوار راهنمایتان باشند. برای ایده­ های بیشتر برای دیوار پذیرایی به مطلب تزیین دیوار پذیرایی سر بزنید.

 

آینه در پذیرایی

آینه در پذیرایی کوچک

آینه به کمک شما می ­آید

هرجا که فضا تنگ و کوچک باشد، طراحان به فکر یک راهکار برای بزرگتر و دلباز شدن فضا هستند. اینجاست که آینه­ ها به داد ما می­ رسند. با استفاد از آینه در پذیرایی، فضا را کمی بزرگتر از آنچه هست نشان دهید. می ­توانید در یک قسمت از پذیرایی آینه ­کاری مدرن داشته باشید.

 

پذیرایی کوچک

پذیرایی کوچک

پذیرایی کوچک، حتما باید مبل داشته باشه؟

با اینکه وجود مبلمان استاندارد برای سلامتی افراد لازم است، ولی شما می­ توانید به طراحی بخشی از خانه بدون مبلمان هم فکر کنید. در مطلب دکوراسیون پذیرایی کوچک بدون مبل، ایده ­هایی برای طراحی پذیرایی کوچک بیان شده است که شاید با دیدن آنها این ایده را بپسندید. مخصوصا افرادی که خانه­ ی اجاره ­ای دارند و اسباب کشی برایشان کاری سخت و وقت گیر است این روش می­ تواند موثر باشد.

 

فرش و پرده در دکوراسیون پذیرایی کوچک

فرش و پرده، پس زمینه ­های دکوراسیون پذیرایی!

از کجا بفهمیم که فرش و پرده مناسب پذیرایی کوچک ما کدام است؟ مانند دیوارها که نقش زیادی در دکور پذیرایی دارند و پس زمینه­ ای از پذیرایی هستند، پرده و فرش هم می­ توانند موثر باشند. اگر مبلمان پذیرایی طرح­ دار هستند، بهتر است پرده را ساده انتخاب کنید. اگر به فکر طراحی یک دکوراسیون هال کوچک ایرانی هستید، پس فرش ایرانی را فراموش نکنید. 

 

پذیرایی کوچک مربع

دکور پذیرایی کوچک مربع شکل

پذیرایی کوچک ما مربع شکل است!

چیدمان پذیرایی کوچک مربع، در نگاه اول آسان­تر از یک پذیرایی مستطیل شکل به نظر می­ رسد، ولی هر فرم از فضا نکته­ های خودش را دارد. مواردی مانند فرم و شکل مبلمان و نورگیری فضا در چیدمان پذیرایی مربع شکل موثرند. ممکن است یک فضای مستطیل شکل بسیار مناسب مبلمان شما باشد، ولی فرشی که دارید را نمی­ توانید در پذیرایی مستطیل استفاده کنید. در پذیرایی مربع شکل هم می ­توانید از مبلمان کلاسیک و هم از مبلمان مدرن استفاده کنید. همچنین می ­توانید در یک سمت پذیرایی مبل ال بگذارید.

 

blog post

خانه صمیمی فایزه شعرباف

دکوراسیون پذیرایی شیک، در خانه­ های ایرانی!

خانه ­های ایرانی بر اساس فرهنگ ایرانی چیدمان می­ شوند، در نتیجه اگر به فکر دکوراسیون پذیرایی کوچک ایرانی هستید، دیدن عکس ­های مختلف به شما کمک خواهد کرد. در ادامه نمونه­ هایی از تصاویر دکوراسیون پذیرایی را ببینید.

 

blog post

عکاسی از منزل مونا و علی در قزوین

رنگ روشن مبلمان و دیوارها در کنار نورگیری مناسب فضا، باعث ایجاد فضایی دلباز شده است.

 

blog post

منزل پُر رنگُ انرژی فاطمه و فرهاد

رنگ متفاوت یکی از دیوارها باعث خاص شدن فضای پذیرایی شده است.

 

blog post

منزل خانم سونا سمیع پور

بین رنگ دیوارها و مبلمان تناسب و هماهنگی لطیفی وجود دارد که باعث ایجاد پیوستگی فضایی در این پذیرایی مربع شکل شده است.

 

blog post

دکوراسیون خانه 60 متری

انتخاب مبل ال برای پذیرایی کوچکی که قرار است میز ناهارخوری هم در آن جابگیرد، انتخاب درستی است.

 

blog post

خانه خانم مریم ابطحی

وجود یک پنجره بزرگ در این پذیرایی، آن را دلباز و پرنور کرده است.

 

blog post

خانه بازسازی شده خانم دلیران

یک شزلون زرد رنگ، مانند نقطه عطف در این فضا عمل می­ کند. 

 

کلام آخر:

برای طراحی دکوراسیون پذیرایی کوچک، اصول مختلفی که در متن بیان شد را رعایت کنید. اگر به دنبال یک پذیرایی شیک و جذاب هستید از متخصصین طراحی دکوراسیون کمک بگیرید. 

اهالی فن چیدانه در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی

سوالات متداول در زمینه دکوراسیون پذیرایی کوچک

چطور پذیرایی کوچک منزل مان را دکوراسیون کنیم؟

برای دکوراسیون پذیرایی کوچک باید وسایل را هوشمندانه و بر اساس نیاز انتخاب کنید. اگر یک کاناپه تکی برای‌تان کافی است فضا را با مبلمان اضافی پر نکنید. سعی کنید رنگ های روشن را انتخاب کنید و از بینظمی بپرهیزید.

چه اکسسوری هایی برای دکوراسیون پذیرایی کوچک مناسب هستند؟

برای دکوراسیون پذیرایی کوچک بد نیست از اکسسوری های دیواری مثل دیوار کوب‌، آینه یا چراغ های دیواری به جای آباژورهای زمینی استفاده کنید. همچنین می‌توانید با نصب شلف و قفسه­ روی دیوار جایی برای سایر اکسسوری‌ها ایجاد کنید. اما در نصب قفسه زیاده­ روی نکنید تا فضا بسته و دلگیر نشود.

 

سمیه زارعی
نویسنده: سمیه زارعی

عضو تحریریه وب سایت چیدانه مهندس فضای سبز و طراح محیط و منظر

more_horiz
مطالب پیشنهادی
چیدمان پذیرایی مستطیل، جای این وسیله ها کجاست؟

چیدمان پذیرایی مستطیل، جای این وسیله ها کجاست؟

50 ایده ناب دکوراسیون پنجره پذیرایی + عکس

50 ایده ناب دکوراسیون پنجره پذیرایی + عکس

دکوراسیون اتاق خواب 6 متری: این اتاق از خانه چیزی کم ندارد!

دکوراسیون اتاق خواب 6 متری: این اتاق از خانه چیزی کم ندارد!

کسب و کارها پیشنهادی
گالری فرش کیمیا certificate
گالری فرش کیمیا

گالری فرش کیمیا

شرکت فنی و مهندسی تیده آ certificate
شرکت فنی و مهندسی تیده آ

شرکت فنی و مهندسی تیده آ

جکوزی ایران certificate
جکوزی ایران

جکوزی ایران

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent