تبلیغات
چوب و هنر E F فارست E رومانته
لوکس سنتر

نمونه کار از شرکت : لوکس سنتر

امتیاز: 0.6 0 نظر | ثبت نظر

16 مرداد 1398

خرید لوستر مناسب، فاکتور های کلیدی در انتخاب خوب کدامند؟

شما از چیدانه پرسیدید:


  • برای سقفی با ارتفاع3.70 لوستر آویز با ارتفاع 82-70سانتی متر مناسب است؟ چه نوع لوستری پیشنهاد می دهید؟

چیدانه به شما پاسخ می دهد:


  • لوسترها، عناصر کاربردی و در عین حال، دکوراتیو و روشنایی بخش فضای زندگی ما هستند. لوستر های مختلف، متناسب با مکان های مختلف، و از متریال های متنوع نظیر چوب، شیشه، فلز و گاهی هم به صورت ترکیبی از چند متریال متفاوت، طراحی می شوند. اگر می خواهید دکوراسیون تان را زیباتر جلوه دهید، باید فاکتور های کلیدی انتخاب لوستر را همواره مدنظر قرار داده  و تناسب میان رنگ و طرح لوستر انتخابی‌تان را با سایر اجزای دکوراسیون رعایت کنید.

مطلب پیشنهادی : 5 سوالی که در مورد نورپردازی باید از خود بپرسید

رعایت تناسب لوستر با سبک فضا

همچنین بهتر است سبک و ابعاد لوستر، متناسب با فضای مورد نظر انتخاب شود.
لوسترهای ساده، کم جزئیات و مینیمال، با سبک مدرن، و لوستر های ساخته شده از آلیاژ هایی همچون نقره، برنج و برنز، با سبک دکوراسیون کلاسیک همخوانی دارند. لوستر هایی با بدنه‎ی شید پارچه ای، به محفل های خودمانی تر و همچنین اتاق های خواب، نور لایت و روشنایی ملایمی می‌بخشند، و لوستر های کریستالی، با انعکاس های متعدد پرتوهای نوری، فضا را روشن و لاکچری و آن را برای یک چیدمان سلطنتی آماده می‌کنند.

اگر چیدمان شلوغ و پر از اثاثیه ای دارید، پیشنهاد می کنم لوستر ساده انتخاب کنید. شاید یک لوستر پر زرق و برق، چشم تان را گرفته باشد اما باور کنید زرق و برقش در میان شلوغی ها کاملاً گم شده و حتی ممکن است باعث سلب آرامش فضا شود.

مطلب پیشنهادی: 11نکته کلیدی در خرید لوستر!

انتخاب لوستر با توجه به رنگ دیوارها

دیوارهای با رنگ روشن، تأثیر قابل توجهی در میزان بازتاب ها و جهش های نوری منتشر شده از منبع نوری در اتاق دارند و فضا را روشن تر می کنند، پس میزان نیاز به تامین نور را، به حداقل می رسانند.در صورتی که دیوارها و اثاثیه ی تیره رنگ، به علت جذب نور ساطع شده، نیاز به تامین نور بیشتری برای روشن شدن فضا دارند.

برای روشن کردن بهینه ی فضا، به علت مزایای فراوان، پیشنهاد می کنم از لامپ های SMD –LEDو COBاستفاده کنید؛ مزایایی همچون طول عمر بیشتر، شدت نوری بالاتر( ۱۰ برابر لامپ های معمولی) ، پخشایش یکنواخت نور، کاهش مصرف انرژی، کاهش حرارت تولیدی و ...

مطلب پیشنهادی: 10 نورپردازی افسون کننده با ریسه های نوری LED

بنابراین بسته به کاربرد و اهمیت فضای اتاقتان، می توانید لوستر متناسب با آن را، از میان هزاران مورد متنوع انتخاب کنید. اما همانطور که گفتم، ابعاد اتاق شما، در انتخاب لوستر آن حائز اهمیت است.

رعایت ابعاد لوستر

یک لوستر، هر چقدر هم زیبا و چشم نواز باشد، اما اگر تناسب آن بسیار بزرگتر یا بسیار کوچک تر از فضا باشد، نه تنها جذابیتی نخواهد داشت، بلکه به عنوان یک عنصر بیگانه در دکوراسیون شما تلقی می شود. برای نزدیک شدن به سایز استاندارد، می‌توانید ابعاد طول و عرض اتاق را( بر حسب foot ) با یکدیگر جمع کرده و قطر لوستر مناسب برای اتاق را (بر حسب inch) به دست آورید. 
(1متر تقریبا معادل ft 3.28 و 1 اینچ حدوداً  cm۲.۵۴ است).

از آنجا که در ایران معمولاً با واحد متر و سانتی متر، بیشتر از سایر واحد ها سر و کار داریم، مسیر محاسبات را برایتان کوتاه می‌کنم! برای خلاصی از تبدیل واحدها، می توانید مجموع طول و عرض اتاق را( بر حسب متر) ، در عدد ۸.۳۳ ضرب کنید و قطر لوستر را (بر حسب سانتی متر) ، به دست آورید... به همین راحتی!


ارتفاع مناسب برای آویز لوستر

در فضاهایی نظیر نشیمن، پذیرایی، اتاق خواب و غیره به طور معمول، با ارتفاع ۲.۵ متر به بالا برای اتاق، رو به رو هستیم. لوستر های بلند و آویز، برای سقف های با ارتفاع زیاد مناسبند. بهترین گزینه برای سقف ۳.۷۰ که به آن اشاره شد، لوسترهای آویز هستند و به هیچ عنوان مدل های سقفی را به شما توصیه نمی کنم؛ چرا که به علت ارتفاع زیاد، شار نوری بیشتری مورد نیاز است و لازم است منبع نوری، با سقف فاصله داشته، تا بتواند نور مناسب و روشنایی یکنواختی به فضا بدهد.

اگر این فضا، از مساحت نسبتاً بزرگی برخوردار است و خصوصاً اگر پلانی به صورت مجتمع و مرکزی( مثلاً به شکل مربع) دارد، می توانید از لوسترهای شاخه ای بزرگ، که دارای لامپ های متعدد هستند یا لوسترهای آویز چند شعله، که حباب ها در ارتفاع های مختلف قرار گرفته اند، به منظور ایجاد تناسب و روشنایی بیشتر کمک بگیرید. البته بهتر است چند نور کمکی، نظیر آباژورها را هم جهت متعادل سازی نور محیط به کار ببرید.

مطلب پیشنهادی: ساخت لوستر در خانه، هنر سارا با چوب ونخ!

ارتفاع مناسب و ایده آل، جهت نصب لوستر، به طور معمول در بازه ی 25-20 درصد فوقانی اتاق قرار دارد. به عنوان مثال برای اتاق مذکور با ارتفاع سقف ۳.۷۰، این عدد در بازه 92-74سانتی متری بالای اتاق قرار می گیرد، اما اگر به هر علت، ارتفاع اتاق کمتر از ۲.۵ متر بود، پیشنهاد می کنم از لوسترهای آویز استفاده نکنید؛ چرا که باعث کوتاه تر دیده شدن ارتفاع سقف شده، و وسعت دید عمودی در اتاق را به چالش خواهد کشید.بهترین گزینه برای فضاهای با سقف کوتاه، لوسترهای سقفی هستند.

لوستر را در هر فضایی که می خواهید نصب کنید، باید دقت کنید از پایین ترین سطح آن تا کف تمام شده، چیزی بین 96-84 اینچ(2.43-2.13 متر) فاصله رعایت شود. این فاصله باید به گونه‌ای باشد که حدود ۳۰ سانت بالاتر از قد انسان باشد تا اصطلاحاً سرگیر نشده و مزاحم رفت و آمد نباشد.
همچنین به گونه ای نصب شود که ۱۵ سانتی متر بالاتر از درب اتاق قرار گیرد.

لوستر مناسب اتاق غذاخوری

اگر لوستر قرار است در اتاق غذاخوری و بالای میز نصب شود، حتماً به تناسب میان لوستر و میز غذاخوری توجه کنید. لوستر اتاق غذاخوری نباید زیاد بزرگ باشد و بهتر است که قطر آن از 2/3تا1/2 عرض میز ناهارخوری، فراتر نرود؛ چراکه ناخوداگاه موجب اغتشاش تعادل بصری و در نتیجه ناهماهنگی فضا خواهد شد.

همچنین بهتر است لوستر این فضا حدوداً ۳۰ تا ۳۶ اینچ( 92-76 سانتی متر) بالاتر از میز غذاخوری قرار گیرد تا علاوه بر روشنایی همه قسمتهای میز، تناسبات بصری هم رعایت شود.این فاصله در مورد چراغ های آویز بالای کانتر و جزیره آشپزخانه هم صادق است.

انتخاب لوستر مناسب
این اعداد برای سقف 2.4 متری کفایت می کنند، اما برای سقف های بلندتر به ازای هر ۳۰ سانتی متر افزایش ارتفاع سقف، ۳ اینچ( حدود 7.5 سانتیمتر) ارتفاع لوستر افزایش می یابد.

مطالب پیشنهادی:

درخشش دکوراسیون داخلی منزل با نورپردازی اصولی

لوستر پذیرایی، 20مدل لوکس و زیبا

روشنایی و جذابیت دکوراسیون با چراغ های دکوراتیو

لوستر پذیرایی جدید، خانه با نور زنده می شود

 

سوالات خود را در زمینه ی دکوراسیون از طریق اینستاگرام چیدانه، از متخصصین ما بپرسید و بهترین پاسخ ها را از ما دریافت کنید!

تبلیغات

نویسنده: نجمه مهران پور

آرشیتکت.. طراحی معماری و دکوراسیون داخلی.. مشاور دکوراسیون و کارشناس محتوا در چیدانه

نشان کردن
  • 1523 بازدید

  • |
  • 0 نظر

  • |
  • 16 مرداد 1398

کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
 دکورز decorose  دکورز decorose
3 نمونه کار

تلفن: 02632541301
طراحان دکور هنرمند طراحان دکور هنرمند
40 نمونه کار

تلفن: 09121450125
شیشه خم اطلس شیشه خم اطلس
7 نمونه کار

تلفن: 02645310112
گروه معماری فرسان گروه معماری فرسان
18 نمونه کار

تلفن: 02144306764
وودو هوم وودو هوم
16 نمونه کار

تلفن: ٠٢١٢٢٢٢١٩۵٠
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173