“مناطق خوب و ارزان تهران” برای اجاره کدام اند؟

“مناطق خوب و ارزان تهران” برای اجاره کدام اند؟

به قلم: سمانه زارعی

  

اگر آگهی‌های ثبت شده در وبسایت های تخصصی املاک مانند وبسایت آقای املاک را مشاهده کنید، متوجه خواهید شد که محله‌های در شهر تهران وجود دارند که قیمت اجاره خانه در آن‌ها ارزان‌تر از سایر نقاط تهران است. قاعدتا این مناطق در قسمت‌های شمالی شهر تهران نخواهند بود. باید به سمت محله های مناطق مرکزی مانند (نظام آباد،شبیری، مولوی) محله های مناطق جنوبی مانند (شوش،شهرک ابوذر،زمزم)، محله های مناطق شرقی مانند (سرخه حصار،وحیدیه) یا برخی از محدوده‌های غرب تهران مانند (وردآورد، حصارک، شهرک دانشگاه شریف) بروید. چرا که امکان پیدا کردن خانه های ارزان قیمت در این مناطق بیشتر خواهد بود.

قالیشویی ادیب

هنگامی که مبحث اجاره خانه به میان می‌آید طبیعتا یک بودجه مشخصی را برای خود مشخص خواهید کرد، با تعیین بودجه آگاه خواهید شد که جستجوی خود را در کدام مناطق محدود کنید. به عنوان مثال اگر قصد  اجاره آپارتمان در محمودیه تهران را دارید طبیعتا باید پول زیادی در کنار بگذارید.اگر بودجه نسبتا بالایی در اختیار دارید تنها انتخاب منطقه موردنظر و اجاره خانه می ماند! اما برخی از افراد بودجه پایینی برای اجاره خانه در اختیار دارند و از طرفی به سکونت در حاشیه شهر تهران علاقه ای ندارند چرا که ماندن در محدوده شهر و استفاده از امکانات داخلی شهر تهران برای آنها در اولویت قرار دارد.

در مناطق مرکزی پایتخت نیز خانه های ارزان بسیار زیاد است. مناطق مرکزی شهر تهران به لحاظ دسترسی به تمام نقاط و بزرگراه‌ها در وضعیت بسیار مطلوبی قرار دارند. همچنین از نظر مراکز اقتصادی، درمانی، فرهنگی و آموزشی نیز چیزی کم ندارد.

 

 

 ارزان ترین خانه در تهران ۱۴۰۲

جالب این است که شهر تهران با تمام مشکلاتی که در اختیار دارد مانند؛ آلودگی هوا، جمعیت زیاد، ترافیک سرسام آور و گرانی مسکن و …، شهر محبوب و انتخاب اول اکثر فراد برای سرمایه گذاری و سکونت است. به همین دلیل، قیمت رهن و اجاره تعدادی از ارزان ترین محله های تهران را با آمار معتبر قیمت گذاری در آبان ماه 1402 برای شما عزیران جمع آوری کرده ایم.

 قیمت اجاره مسکن در محله‌های مناطق مرکزی تهران

 • مختاری در منطقه 11 ( سال ساخت 1385، 45 متر، یک خواب ) (رهن: 100 میلیون، اجاره: 7 میلیون تومان(
 • مولوی در منطقه 12 ( سال ساخت 1393، 60 متر، یک خواب ) (رهن: 350 میلیون، اجاره: توافقی(
 • شبیری در منطقه 10 ( سال ساخت 1398، 52 متر، یک خواب ) (رهن: 300 میلیون، اجاره: 500 هزار تومان(
 • نظام آباد در منطقه 7 ( سال ساخت 1402، 93 متر، دو خواب ) (رهن: 800 میلیون، اجاره: 100 هزار تومان | قابل تبدیل = رهن :600 میلیون تومان ، اجاره 6 میلیون تومان(

قیمت اجاره مسکن در مناطق شرقی تهران

 • سرخه حصار در منطقه 13 ( سال ساخت 1385، 70 متر، یک خواب ) (رهن: 2 میلیون، اجاره: 15 میلیون تومان(
 • شمیران نو در منطقه 4 ( سال ساخت 1397، 75 متر، یک خواب ) (رهن: 350 میلیون، اجاره: 3 میلیون تومان(
 • وحیدیه در منطقه 8 ( سال ساخت 1380، 70 متر، دو خواب ) (رهن: 200 میلیون، اجاره: 6 میلیون و 500 هزار تومان(

قیمت اجاره مسکن در مناطق غربی تهران

 • وردآورد در منطقه 21 ( سال ساخت 1395، 85 متر، دو خواب ) (رهن: 200 میلیون، اجاره: 6 میلیون و 500 هزار تومان(
 • حصارک در منطقه 5 ( سال ساخت 1385، 65 متر، یک خواب ) (رهن: 150 میلیون، اجاره: 6 میلیون و 500 هزار تومان(
 • شهرک دانشگاه شریف در منطقه 22 ( سال ساخت 1385، 65 متر، یک خواب ) (رهن: 150 میلیون، اجاره: 6 میلیون و 500 هزار تومان(
 • چیتگر در منطقه 22 ( سال ساخت 1402، 110 متر، دو خواب ) (رهن: 600 میلیون، اجاره: 12 میلیون تومان(

قیمت اجاره مسکن در  مناطق جنوبی تهران

 • کریم آباد در منطقه 20 ( سال ساخت 1401، 85 متر، دو خواب ) (رهن: 130 میلیون، اجاره: 5 میلیون تومان(
 • شهرک ابوذر در منطقه 19 ( سال ساخت 1402، 110 متر، دو خواب ) (رهن: 350 میلیون، اجاره: 5 میلیون تومان(
 • شوش در منطقه 15 ( سال ساخت 1395، 70 متر، یک خواب ) (رهن: 320 میلیون، اجاره: دو میلیون تومان(
 • زمزم در منطقه 17 ( سال ساخت 1400، 92 متر، دو خواب ) (رهن: 150 میلیون، اجاره: 8 میلیون و 500 هزار تومان(

اقتصاد نیوز در اردیبهشت ماه سال 1402 در رابطه با ارزانترین قیمت رهن آپارتمان در منطقه تهران اینگونه نوشت که: هر چند از زمستان سال گذشته، بانک مرکزی به دلایل نامعلوم و نامشخص انتشار آمارهای ماهانه مربوط به تحولات بازار مسکن شهر تهران را متوقف کرده است اما آمارهای قبلی و همچنین مشخصات فایل‌‌‌هایی که هم‌‌‌اکنون به بازار مسکن منطقه ۱۸ شهر تهران چه در حوزه خرید و چه در بخش معاملات اجاره معرفی شده است نشان می‌‌‌دهد به طور میانگین این منطقه کماکان ارزان‌‌‌ترین منطقه پایتخت به لحاظ قیمت و اجاره‌‌‌بهای واحدهای مسکونی به شمار می رود.

این سایت خبری در ادامه نوشت: بررسی مشخصات فایل‌‌‌های عرضه شده به بازار مسکن این منطقه نشان می‌‌‌دهد هم‌‌‌اکنون متوسط رهن کامل هر مترمربع واحد مسکونی معمولی و مناسب برای سکونت در آن حول و حوش ۴ تا ۵ میلیون تومان است. واحدهای مسکونی با عمربنای بیش از ۱۰ سال متوسط رهن کامل ۴ میلیون تومانی و واحدهای مسکونی با عمربنای کمتر از ۱۰ سال با امکانات سکونتی مکفی مانند پارکینگ، انباری، آسانسور و … متوسط رهن کامل ۵ میلیون تومانی به ازای هر مترمربع دارند. به عنوان مثال یک واحد مسکونی ۷۰ مترمربعی با عمربنای ۶ سال در محله شادآباد واقع در منطقه ۱۸ با رهن کامل ۳۵۰ میلیون تومان اردیبهشت امسال به بازار معاملات مسکن این منطقه عرضه شده است. از آنجا که منطقه ۱۸ همواره در آمارهای مسکن ارزان‌‌‌ترین منطقه شهر تهران بوده است می‌‌‌توان گفت در حال حاضر کف رهن کامل هر متر مربع آپارتمان در تهران به محدوده ۴ تا ۵ میلیون تومانی رسیده است.

 

عوامل موثر در تعیین قیمت اجاره

مرکز شهر تهران به شلوغی، ترافیک و آلودگی هوا معروف است همین امر یکی از علت هایی است تا مسکن در محله‌های مرکز شهر، با وجود مزایای زیاد، ارزان شود. عامل اصلی دیگر نیز بافت شهری فرسوده و ساختمان‌های قدیمی برخی محله ها و خیابان های مناطق جنوبی و مرکزی شهر تهران است.

با توجه به موارد ذکر شده شما می‌توانید خانه‌هایی با متراژهای مختلف در مناطق مرکز، جنوب، جنوب غرب و جنوب شرقی تهران پیدا کنید که به لحاظ قیمت در شرایط ایده‌آلی قرار دارند.

برای یافتن مناطق خوب و ارزان تهران برای اجاره ، می‌توانید از آمارهای مربوط به قیمت مسکن و عوامل مختلفی که بر روی قیمت ملک تأثیر می‌گذارند، بهره مند شوید. به عنوان مثال یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت مسکن، زمین است. منطقه هایی که زمین‌های ارزان‌تری دارند، معمولاً قیمت مسکن پاین تری نیز خواهند داشت.

عوامل دیگری که بر قیمت یک ملک تأثیر می‌گذارند، سن ساختمان و متراژ آن است. هر چه متراژ ساختمان کمتر و سن بنا بیشتر باشد، قیمت ملک در منطقه نسبت به سایر ملک‌ها ارزان‌تر خواهد بود؛بنابراین در هنگام جستجوی خانه‌های ارزان قیمت، می‌توانید تمرکز خود را بر روی خانه‌های متراژ پایین با سن بنای بیشتر بگذارید.

همچنین، عوامل دیگری مانند لوکیشن، امکانات رفاهی مانند مرتکز تفریحی، آموزشی، مراکز خرید و مراکز حمل‌ونقل عمومی نیز می‌توانند تأثیرگذار باشند. بررسی این عوامل نیز می‌تواند به شما در پیداکردن خانه‌های ارزان‌تر کمک زیادی کند.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه