روف گاردن ویلا، نکته‌هایی برای ساختمانی سبزتر!

روف گاردن ویلا، نکته‌هایی برای ساختمانی سبزتر!

به قلم: سمانه زارعی

روف گاردن ویلا، یکی از امکانات ویلاهای لوکس است. محوطه ویلاها اغلب به شکل طراحی شده هستند. ولی وجود امکاناتی مانند روف‌گاردن در ویلا فضاهای تفریحی آن را کامل می‌کند. همچنین باعث زیبایی و سبز بودن فضاهای ساختمان هم می‌شود. در این مطلب نمونه‌هایی از روف گاردن ویلا ببینید.

بالسا

روف گاردن در ساختمان‌های مسکونی

بام سبز در انواع ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری اجرا می‌شود. یکی از فضاهای رایج برای طراحی و اجرای روف‌گاردن ویلاها و ساختمان‌های مسکونی هستند. با اینکه کمبود فضای سبز و فراغت در مجتمع‌ها و ساختمان‌های آپارتمانی بیشتر حس می‌شود، ولی اجرای آن در خانه‌های حیاط‌دار و ویلایی هم انجام می‌شود.

طراحی روف گاردن ویلا مدرن

یکی از انواع روف‌گاردن ویلا، طراحی به سبک مدرن است. در این نوع طراحی، که روشی رایج برای طراحی شکل و فرم روف گاردن پشت بام است. استفاده از چوب، چمن مصنوعی، گیاهانی که به نگهداری کمی نیاز دارند و استفاده از آبنما و مبلمان مدرن از ویژگی‌های طراحی روفگاردن مدرن است.

روف گاردن ویلا، هماهنگی با شکل و فرم ساختمان

بام سبزی که در ویلا طراحی می‌شود می‌تواند امتدادی از فضای سبز و طراحی محوطه ویلا باشد. با اینکه فضای محوطه ویلا می‌تواند بسیار سبز و دلباز باشد، ولی روف گاردن ویلا، به دلیل مرتفع بودن، منظری زیبا از فضای اطراف می‌دهد. همچنین روف گاردن ویلا می‌تواند یک فضای نیمه خصوصی برای مهمان‌های خاص باشد. در این نوع روف گاردن می‌توان از جکوزی روف گاردن استفاده کرد.

 

امکانات در روف گاردن ویلا

همانطور که گفتیم فضای روف‌گاردن در ویلا می‌تواند فضایی خصوصی و یا نیمه خصوصی باشد. اگر قرار است برای طراحی محوطه و روف‌گاردن برنامه‌ریزی کنید، می‌توانید بخشی از فعالیت‌ها را در محوطه ویلا و بخشی هم در بام سبز اجرا کنید. به طور مثال می‌توانید یک استخر بزرگ در محوطه ویلا داشته باشید ولی اگر می‌خواهید عنصر آب را در روف گاردن هم داشته باشید، آبنمایی را در گوشه‌ای از روف‌گاردن قرار دهید. یه آلاچیق بزرگ در محوطه که دورهمی‌هایی با تعداد بیشتر داشته باشید و مبلمان و سایه‌بان چتری در روف گاردن قرار دهید. البته همه این موارد سلیقه‌ای هستند و یک طراح فضای سبز و منظر می‌تواند به خوبی راهنمای شما باشد.

گیاهان در روفگاردن ویلا

لازم است حساسیت و دقت در انتخاب گیاهان روفگاردن ویلا  کمی بیشتر باشد. پشت بام در معرض شرایط آب و هوایی شدیدتری مانند باد و نورخورشید مستقیم قرار دارد در نتیجه شاید نتوانید همه‌ی گیاهانی که در محوطه به کار می‌برید را در روف گاردن ویلا هم استفاده کنید. بهتر است نیاز آبی کم و مقاومت بالا در برابر باد از ویژگی‌های گیاهان بام سبز باشد.

 

کلام آخر:

روف گاردن ویلا راهی برای ایجاد فضایی سبز و دلباز برای خانه و ویلا است. در این مطلب نکته‌هایی در مورد روف گاردن ویلا بیان کردیم. برای طراحی بام سبز ویلا با طراحان فضای سبز و منظر مشورت کنید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه