معروف‌ترین آثار آقای خاص معماری ایران زمین

معروف‌ترین آثار آقای خاص معماری ایران زمین

به قلم: سمانه زارعی
هادی تهرانی
هادی تهرانی

ایران، مهد پرورش معماران و هنرمندان زیادی است. در مطالب قبلی راجع به چهره‌های شاخص معماری ایران مانند؛ فرشید موسوی و یا حسین امانت  و آثار آنها صحبت کرده‌ایم. در این مطلب از چیدانه در مورد یکی دیگر از معماران ایرانی و آثار معروف او خواهیم گفت. برای اینکه با هادی تهرانی و برخی از آثار او آشنا شوید؛ این مطلب را بخوانید.

آرویج

 

هادی تهرانی کیست؟

هادی تهرانی در سال 1954 در تهران متولد شد و پس از شش سال زندگی در ایران، در سال 1960 به همراه خانواده به آلمان رفت. او تحصیلات مدرسه‌ای خود را در هامبورگ گذراند و از سال 1977 تا 1984 به ادامه تحصیل در رشته معماری در دانشگاه صنعتی براونشوایگ پرداخت. پس از فارغ‌التحصیلی او وارد حیطه آموزش شد و از سال 1989 به مدت دو سال در دانشگاه فنی آخن تدریس کرد. او قبل از شروع به عنوان یک معمار حرفه‌ای فعالیت خود را به عنوان یک طراح مد در شهر کلن آغاز کرد. در سال 1991 همراه با دو تن از معماران خبره آلمانی به نام ینز بوت و کای ریشتر دفتر معماری BRT را در شهر هامبورگ تاسیس کردند و در سال 2003 شرکتی به نام هادی تهرانی ای جی برای طراحی و ایده‌هایش تاسیس کرد.

او از سال 1999 عضو آکادمی هنر هامبورگ است. هادی تهرانی همچنین شعب دفاتر خود را در مسکو، دبی و ابوظبی اداره می‌کند.

 

برج چرخش آلمان
برج چرخش آلمان

معرفی آثار هادی تهرانی

برخی از آثار معروف هادی تهرانی در ادامه معرفی شده است.

1. برج چرخش آلمان (Spin Tower, Frankfurt)

برج چرخش آلمان 128 متر ارتفاع دارد. این برج شامل بخش اداری، هتل، رستوران، سالن کنفرانس است. هادی تهرانی فرم برج را طوری طراحی کرده است که می‌توانیم آن را معماری پویا بدانیم. ساختار و ارتفاع این برج؛ باعث شده است این ساختمان جزو برج‌های شاخص فرانکفورت باشد.

 

ساختمان اداری Mercator One
ساختمان اداری Mercator One

2. ساختمان اداری Mercator One

یکی از آثار شاخص هادی تهرانی، ساختمان اداری Mercator One در دیسبورگ آلمان است. این ساختمان اداری است. همه‌ی فضاهای داخلی آن متناسب با کاربری اداری طراحی شده است. در طبقات اول آن رستوران و فروشگاه‌ قرار دارد. در پشت بام این ساختمان، فضای بزرگی جهت تفریح افرادی که در این ساختمان کار می‌کنند وجود دارد.

 

برج های رقصان اثر هادی تهرانی
برج های رقصان اثر هادی تهرانی

3. برج‌های رقصان ، آلمان (Dancing Towers, Hamburg)

یکی از آثار هادی تهرانی در هامبورگ آلمان، برج‌های رقصان است. اجرای این ساختمان در سال 2012 تکمیل شد. برج‌های رقصان، دو ساختمان 75 و 85 متری در کنار هم هستند. این طرح نتیجه‌ی یک رقابت معماری است. دوساختمان نشان دهنده‌ی یک زوج در کنار همدیگرند که در حال رقص هستند.

 

ساختمان مسکونی Fiftynine
ساختمان مسکونی Fiftynine

4. مجتمع مسکونی Fiftynine

این مجتمع در محله‌ی مسکونی اسکله ساحل و در منطقه بندری هافن‌سیتی هامبورگ قرار دارد. هادی تهرانی ساختمان مسکونی 15 طبقه‌ای را در کنار سه ساختمان مسکونی دیگر طراحی و اجرا کرده است. این چهار ساختمان در هماهنگی باهمدیگر قرار دارند. دو ساختمان کوتاه‌تر در کنار دو ساختمان بلندتر چیدمان شده‌اند و نوعی پویایی ایجاد کرده‌اند.

کلام آخر:

با تعدادی از آثار هادی تهرانی، معمار ایرانی آشنا شدیم. دیدن نمونه کارهای معماران معروف، به طراحان و معماران ایده می‌دهد. برای آشنایی با چهره‌های برجسته دیگر مطالب بخش چهره‌ها را بخوانید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه