معرفی لوکوربوزیه و آثارش؛ کسی که معادلات معماری مدرن را تغییر داد

معرفی لوکوربوزیه و آثارش؛ کسی که معادلات معماری مدرن را تغییر داد

یکی چهره‌های مشهور در بین جامعه معماران و شهرسازان، لوکوربوزیه است. همه کسانی که با معماری و شهرسازی آشنایی دارند، لوکوربوزیه را می‌شناسند. آثار لوکوربوزیه شهرت جهانی دارند و تاثیر زیادی در شکل‌گیری ساختمان‌ها و شهرهای کنونی داشته است. در این مطلب با این معمار مشهور آشنا شوید.

فرش ذوالانواری

درباره لوکوربوزیه؛ مشهورترین معمار مدرن

نام اصلی او شارل ادوارد ژانره است. لوکوربوزیه، معمار، شهرساز، طراح، نویسنده و نقاش سوئیسی بود که در سال‌های 1887 تا 1965 زندگی کرد. او از پیشگامان معماری مدرن بود و پایه اصلی طراحی ساختمان‌هایی که امروزه ما در آنها زندگی می‌کنیم توسط لوکوربوزیه بنیان گذاشته شد. اولین خانه‌های طراحی و اجرا شده توسط لوکوربوزیه؛ ویلا شوآب، ویلا ژان نرت و ویلا فالت متعلق به خود او و خانواده‌اش بود. او در 32 سالگی، نام پدربزرگش لوکوربوزیه را به عنوان اسم مستعار خودش انتخاب کرد. او در آثارش استفاده از بتن در معماری ساختمان را به نهایت خود رساند و معماران دیگر هم پس از او از این مصالح استفاده زیادی کردند.

نگاه لوکوربوزیه به معماری و شهرسازی

او یکی از اولین کسانی بود که در زمان خود تأثیر ماشین را، انباشتگی انسان‌ها بیان کرد! او این مطلب را چنین توضیح می‌داد که در آینده، شهرها حاوی آپارتمان‌ها و ساختمان‌های بزرگی خواهند شد که هر کدام به‌طور مجزا، گویی در کنار بقیه پارک شده‌اند. و شهرها و معماری امروزی شهرهای مدرن تقریبا چنین ساختار و فرمی به خود گرفته‌اند. لوکوربوزیه از ترکیب‌های بزرگ منظم در شهرها همواره با عبارت‌های خسته‌کننده و ناهماهنگ با افراد پیاده در شهر، یاد می‌کرد. او پنج اصل را در ساختمان‌های مدرن مطرح کرد که عبارتند از: وجود ستون که ساختمان را بالاتر از زمین نگه می‌دارد، بام مسطح و وجود باغ روی بام، پلان آزاد، پنجره‌های بزرگ و سرتاسری، نمای آزاد و طراحی کف و دیوارها به شکل کنسول

 

چند اثر معروف لوکوربوزیه

برخی از اثار معروف لوکوربوزیه در ادامه معرفی شده است.

ویلا شواب

یکی از آثار معروف لوکوربوزیه که قبل از معروف شدنش آن را ساخت، ویلا شواب است که لوکوربوزیه سال‌ها بعد از ساخت به آن می‌بالید. این ویلا در سال 1912 الی 1916 برای صاحب کارخانه ساعت سازی ساخته شد. او این بنا را به سبک آسیای شرقی ساخت. دوطرف این ساختمان شکلی نیم‌دایره‌ای دارد که فضای نهارخوری و فضای بازی کودکان را تشکیل می‌دهد. طبقه سوم آن کمی عقب‌رفتگی دارد و باعث ایجاد یک تراس شده است.

 

ویلا ساوا

ویلایی مدرن که توسط لوکوربوزیه ساخته شد. این اثر یکی از شاخص‌ترین آثار او برای معرفی سبک معماری لوکوربوزیه است. ویلا ساوا در شهر پوآسی فرانسه و خارج از شهر، ساخته شده است. این خانه توسط لوکوربوزیه و پیر ژانرت در سال‌های 1928 الی 1931 برای یک خانواده ساووی طراحی شد. شکل بیرونی آن مانند یک جعبه سفید رنگ با پنجره‌های افقی و کشیده است.

 

ویلا دومینو

این ساختمان در سال 1914 ساخته شد. نام آن از کلمه دوموس (خانه) و تکه‌های بازی دومینو گرفته شده است. این خانه از دو طبقه بتنی ساخته شده است که با استفاده از ستون‌های بتنی نازکی به هم متصل شده‌اند. این طبقات با استفاده از پله به هم دوخته شده‌اند. طرح ویلا دومینو پایه‌ی شکل‌گیری خانه‌های آپارتمانی امروزی است.

 

کلیسای نوتردام دوئو

این عبادتگاه در رونشان فرانسه قرار دارد. در سال 1953 الی 1955 ساخته شد. این بنا در بالای تپه‌ای که قبلا هم کلیسایی قرار داشته بنا شده است. کلیسای قبلی در جنگ جهانی دوم تخریب شده است. بنای کلیسا نسبتا کوچک و با دیوارهای ضخیم  و سفید رنگ است. در دیواره آن پنجره‌هایی نامتقارن برای ورود نور به فضای داخلی تعبیه شده است.

 

ویلا شودان

این ویلا در سال 1956 در احمد آباد هند ساخته شد. لوکوربوزیه برای طراحی این ساختمان اقلیم و فرهنگ و همچنین ترکیب سنت و مدرنیسم را مورد توجه قرار داد. پلان، نمای آزاد و استفاده از پیلوت در این اثر مدرن به وضوح دیده می‌شود.

مطلب پیشنهادی: ساختمان‌های معروف جهان، 20 ساختمان از مشهورترین ها


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه