معماری باشکوه‌ترین کاخ‌های ریاست جمهوری جهان + عکس

معماری باشکوه‌ترین کاخ‌های ریاست جمهوری جهان + عکس

همه کاخ‌های ریاست جمهوری جهان، زیبایی و ابهت خاصی دارند که آنها را در لیست مکان‌هایی که مسافران باید از آن بازدید کنند، قرار می‌دهند. از Rashtrapati Bhavan در هند گرفته تا کاخ Bellevue در آلمان و کاخ الیزه در فرانسه، برخی از این شگفتی‌های معماری برای سران کشورها و خانواده‌های آنها ساخته شده‌، در حالی که برخی دیگر قرن‌ها پیش محل اقامت شاهان بوده است. این ساختمان‌ها، ترکیبی عالی از سلطنت، فرهنگ، معماری کلاسیک و تاریخ هستند. در این مطلب با زیباترین کاخ‌های ریاست جمهوری جهان آشنا شوید.

فیلم نت

1. راشتراپاتی باوهان، هند

Rashtrapati Bhavan در حدود 133.5 هکتار زمین قرار دارد و به عنوان اقامتگاه رئیس‌جمهور هند عمل می‌کند. مجتمع ریاست جمهوری H شکل که در پایتخت شهر دهلی واقع شده، زاییده فکر معماران سر ادوین لوتینز و هربرت بیکر در زمان استعمار انگلیس بود. ساختمان با ابهت 2.02 هکتاری آن در سال 1929 تکمیل شد و به عنوان خانه نایب السلطنه‌های هند – آخرین آنها لرد مونت باتن – در دوران حکومت بریتانیا بود. Rashtrapati Bhavan با داشتن 2.5 کیلومتر راهرو، شامل 340 اتاق در چهار طبقه و حدود 76.8 هکتار محوطه باغ است که شامل باغ مغول، باغ گیاهی، باغ معنوی و باغ موسیقی است. کاخ ریاست جمهوری، باغ ها و موزه موجود در این ملک در سال 2012 برای عموم افتتاح شد.

 

2. ایستانا سنگاپور

ایستانا در زبان مالایی به معنای “کاخ" است. ساخت این اقامتگاه ریاست جمهوری در سال 1867 آغاز شد. برای اینکه اقامتگاه رسمی ریاست جمهوری همتراز با دوران مدرن باشد، این کاخ در دهه 1990 مورد بازسازی اساسی قرار گرفت و شش اتاق دیگر برای اهداف کاربردی اضافه شد. وسعت بیش از 40 هکتار از کاخ ریاست جمهوری شامل انواع گیاهان و جانوران، همراه با باغ ژاپنی، باغ ادویه و حوض قو، از جمله مکان‌های زیبا است و برای رویدادها استفاده می‌شود. این کاخ از سال 1960 برای عموم باز بوده است.

 

3. کاخ سفید آمریکا

یکی از زیباترین و معروف‌ترین کاخ‌های ریاست جمهوری، کاخ سفید است. مکان کاخ سفید در سال 1791 توسط اولین رئیس جمهور آمریکا، جورج واشنگتن انتخاب شد. ساخت این مجموعه ریاست جمهوری با شهرت جهانی یک سال بعد آغاز شد و توسط معمار جیمز هوبان طراحی شد. پس از هشت سال طولانی، رئیس جمهور جان آدامز به همراه همسرش به مجتمع نقل مکان کرد، در حالی که ساخت و ساز هنوز ادامه داشت. با این حال، خانه رئیس جمهور در طول جنگ 1812 توسط بریتانیا به آتش کشیده شد. بعداً، هوبان دوباره برای بازسازی آن مأمور شد.

محل سکونت و دفتر رئیس‌جمهور ایالات متحده در این ساختمان واقع شده است که در حدود 55000 فوت مربع پردیس وسیع قرار دارد. همچنین شامل شش طبقه با 132 اتاق، 35 حمام و یک آشپزخانه بزرگ است که می‌تواند شام را برای 140 مهمان در یک زمان و برای بیش از 1000 نفر مهمان سرو کند.

 

4. کاخ آلوورادا برزیل

این کاخ توسط معمار برزیلی اسکار نیمایر طراحی شده است که نشان‌دهنده مدرنیسم معماری است و در سال 1958 افتتاح شد. زیرزمین ساختمان ریاست جمهوری شامل یک تالار با ظرفیت 30 نفر، یک اتاق بازی و یک آشپزخانه و سایر واحدهای کاربردی است. رئیس‌جمهور فعلی از سالن‌های طبقه همکف برای اهداف رسمی استفاده می‌کند، در حالی که طبقه اول شامل چهار سوئیت و اتاق است که به عنوان بخش مسکونی Palacio da Alvorada عمل می‌کند.

 

5. کاخ بلوو آلمان

کاخ Bellevue که بین سال‌های 1785 و 1787 ساخته شده است، مانند دیگر اقامتگاه‌های ریاست جمهوری در این فهرست، تاریخ جذابی دارد. معمار مایکل فیلیپ بومان به سفارش شاهزاده آگوست فردیناند پروس، عناصر باروک و نئوکلاسیک را به خوبی ترکیب کرد. یکی دیگر از ویژگی‌های برجسته این اقامتگاه سلطنتی زیبا، پارک اطراف آن است که نام کاخ Bellevue به معنای منظره زیبا از آن گرفته شده است.

در سال 1928 بود که مالکیت کاخ ریاست جمهوری به ایالت پروس منتقل شد و ساختمان اصلی به محل برگزاری نمایشگاه بزرگ هنر برلین تبدیل شد. بعداً این کاخ به موزه تبدیل شد و برای مدت کوتاهی به عنوان مهمان خانه نیز خدمت کرد.

6. کاخ الیزه، پاریس، فرانسه

کاخ الیزه به عنوان اقامتگاه رسمی رئیس جمهور فرانسه عمل می‌کند. معمار آن آرمان کلود مولت، از سبک کلاسیک برای طراحی این کاخ استفاده کرده است. ساخت این مجموعه از سال 1718 آغاز شد و تا سال 1722 ادامه یافت. در سال 1874، این کاخ به اقامتگاه اصلی رئیس جمهور فرانسه تبدیل شد و اولین رهبر که در آن نقل مکان کرد، رئیس جمهور پاتریس دو مک ماهون بود. این ملک خیره‌کننده دارای سالن‌های رقص بزرگ و باغ‌های وسیع است.

 

7. کاخ هافبورگ، وین، اتریش

معماری، سیاست، هنر و فرهنگ، تاریخچه‌ی کاخ هافبورگ را تشکیل می‌دهند که بیش از 700 سال پابرجا بوده و در حال حاضر به عنوان اقامتگاه رسمی رئیس‌جمهور اتریش عمل می‌کند. کاخ هافبورگ که در قرن سیزدهم ساخته شده و در ابتدا خانه سلطنت بوده است. تا سال 1981، کاخ زیر نظر هر پادشاه تحت بازسازی و توسعه بود و نتیجه آن یک مجموعه نامتقارن به مساحت 240000 متر مربع با 18 بال و 19 حیاط بود. تالار تشریفات این کاخ زیبا، گنجایش 500 نفر و سالن جشنواره، گنجایش 1210 مهمان را دارد. کتابخانه ملی اتریش این کاخ قرار دارد.

 

8. کاخ رئیس‌جمهور ترکیه

کاخ رئیس جمهور ترکیه که در پایتخت آنکارا واقع شده است، به سبک سلجوقیان طراحی شده است (سلجوقیان بین قرن‌های 11 و 13 بر بخش‌هایی از خاورمیانه حکومت می‌کردند). این کاخ در مجموع مساحتی معادل 3.2 میلیون فوت مربع را در بر می‌گیرد.

 

9. کاخ کرملین، روسیه

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه خانه های زیادی دارد، اما کاخ کرملین محل اقامت رسمی اوست. کرملین که در سال 1156 در تپه بوروویتسکی در کنار رودخانه مسکو ساخته شده است، در طول سال‌ها دستخوش بازسازی و گسترش زیادی شده است، از جمله دیوارهای سنگی سفید نمادین که در سال های 1367-1368 ساخته شده است. بسیاری از بخش‌های ساختمان، از جمله موزه‌ها و کلیساهای جامع آن، به روی عموم باز شده است و کرملین را به یکی از پربازدیدترین نقاط مسکو تبدیل کرده است.

 

10. قلعه پراگ، جمهوری چک

بر اساس منابع مستند، کاخ پراگ در سال 880 ساخته شده است. در قرن چهاردهم، تحت سلطنت چارلز چهارم، قلعه به طور گسترده بازسازی شد. با گذشت قرن‌ها آمدن و رفتن پادشاهان، آنها تغییراتی در قلعه ایجاد کردند و باغ‌های عظیم و مکان‌های تفریحی را در کنار دیگر بازسازی‌ها اضافه کردند. با این حال، در سال 1920 بود که معمار اسلوونیایی Josip Plecnik مجبور شد تغییرات لازم را در زمانی که رئیس دولت جمهوری مستقل چکسلواکی در کاخ زندگی می‌کرد، انجام دهد.


دیدگاه کاربران
جمال اسدی در تاریخ 31 خرداد 1403
به نظرم در ایران هم باید یه کاخ در شکل و نمای جمکران با این ایده ساخت

ثبت دیدگاه