طراحی ایستگاه راه‌آهن، نمایش حرکت و پویایی در معماری

طراحی ایستگاه راه‌آهن، نمایش حرکت و پویایی در معماری

به قلم: سمانه زارعی

به دلیل اینکه ایستگاه‌های راه آهن و فرودگاه‌ها بخش مهمی از هر شهر را می‌سازند، معماری این فضاها اهمیت زیادی دارد. جذابتر شدن طراحی فضاهای فرودگاه و راه آهن باعث جذب مسافران و گردشگران بیشتری به شهر و کشور می‌شود. در این مطلب تصاویری از طراحی ایستگاه راه آهن مدیوپادانا را ببینید و از معماری جذاب این شهر کوچک حیرت زده شوید.

سرویس خواب بالسا

 

ایستگاه راه آهن مدیوپادانا کجاست؟

ایستگاه Mediopadana، یک ایستگاه قطار سریع السیر جدید در ایتالیا بین میلان و بولونیا است که توسط معمار اسپانیایی سانتیاگو کالاتراوا طراحی شده است. رجیو نل امیلیا، مرکز استان امیلیا رومانیا، امروز شهری مترقی و مرفه است که در دشت هموار شمالی ایتالیا به نام «پادانا» واقع شده است. ایستگاه جدید Mediopadana که در چهار کیلومتری شمال مرکز شهر قرار دارد، تنها ایستگاه راه آهن سریع السیر میلانو-بولونیا خواهد بود. به عنوان قطب شهری شهر برای حمل و نقل عمومی محلی و منطقه ای مختلف، ایستگاه جدید یک مرکز حمل و نقل واقعی خواهد بود که شهر را با سایر نقاط جهان متصل می کند. در سال 2002، شهر رجیو امیلیا با کالاتراوا قرارداد بست تا دروازه جدیدی به رجیو امیلیا از شمال ایجاد کند. تکمیل این پروژه تا سال 2014 طول کشیده است.

مطلب پیشنهادی: چند قاب بهشتی از بهترین و خیره کننده‌ترین فرودگاه جهان

 

معماری ایستگاه راه‌آهن مدیوپادانا

ایستگاه راه‌آهن مدیوپادانا که توسط معمار سانتیاگو کالاتراوا طراحی شده است، یک ساختار سقفی شیشه‌ای و فولادی سفید است که بر روی مسیرهای خط راه‌آهن پرسرعت قرار دارد. طول ایستگاه راه آهن 483 متر و عرض متوسط آن 20 متر است. شکل موج سینوسی آن با متوالی پورتال‌های بسته از نظر هندسی متفاوت ایجاد شده است. در داخل ایستگاه دو طبقه وجود دارد. طبقه همکف با ورودی و خیابان ارتباط مستقیم دارد و دفتر فروش بلیط و سایر خدمات ایستگاه را در خود جای داده است. پله برقی‌ها تا سطح بالایی بالا می‌روند، جایی که ریل قطار و سکوها در آن قرار دارند و پویایی و حس حرکت سازه واضح است و نور پراکنده‌ای که در کل فضا را فرا گرفته است.

 

امکانات در ایستگاه راه آهن مدیوپادانا

این ایستگاه در امتداد راهرو در دو مسیر توسعه یافته است. ریل‌های راه‌آهن و سکوهای قطار در سطح بالا و دسترسی به ایستگاه در سطح پایین، که دارای خدمات مختلف برای مسافران؛ با دفاتر فروش بلیط، پیشخوان اطلاعات، مبادلات خطوط قطار و اتوبوس منطقه‌ای، ایستگاه‌های تاکسی و واحدهای خرده‌فروشی است. فضایی برای گسترش آینده ورودی اصلی ایستگاه با یک سایبان برجسته مشخص شده است. اطراف ایستگاه همچنین شامل یک میدان محوطه سازی شده، 300 فضای پارکینگ و یک منطقه حمل و نقل “بوس و سواری" واقع در جلوی ایستگاه است.

مطلب پیشنهادی: 15 تا از زیباترین ایستگاه‌های مترو در دنیا

کلام آخر:

تصاویری از پروژه راه آهن مدیوپادانا در کشور ایتالیا را دیدیم. معماری این راه آهن حرکت و پویایی را نمایش می‌دهد. برای دیدن پروژه‌های بیشتر به قسمت پروژه‌های برجسته سر بزنید.

منبع مطلب و تصاویر: parametric-architecture

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه