احداث پتروشیمی؛ خطر بیخ گوش تالاب میانکاله

احداث پتروشیمی؛ خطر بیخ گوش تالاب میانکاله

به قلم: سمانه زارعی
تالاب میانکاله
تالاب میانکاله

کشور ما طبیعت بسیار متنوع و زیبایی دارد. مناطق حفاظت شده، یکی از زیستگاه‌های گونه‌های گیاهی و جانوری هستند. شناخت هر یک از مناطق حفاظت شده و باارزش کشور، باعث می‌شود تخریب کمتری در آن صورت ‌بگیرد. یکی از این مناطق زیبا و ارزشمند؛ تالاب میانکاله است. این روزها احداث پتروشیمی میانکاله در این منطقه، در تیتر خبرها بسیار دیده می‌شود. در این مطلب از چیدانه به معرفی تالاب میانکاله پرداخته‌ایم.

 

قالیشویی ادیب
موقعیت تالاب میانکاله
موقعیت تالاب میانکاله

تالاب میانکاله کجاست؟

تالاب میانکاله اولین تالاب بین‌المللی ثبت شده در فهرست تالاب‌های کنوانسیون رامسر است. این تالاب بخشی از منطقه‌ی میانکاله است. یکی از جاذبه‌های طبیعی بهشهر محسوب می‌شود و در 45 کیلومتری بهشهر در استان مازندران قرار دارد. تالاب میانکاله را به نام میان قلعه هم می‌شناسند. هر سال تعداد زیادی پرنده مهاجر به این تالاب می‌آیند. این تالاب در سال 1355 در فهرست ذخیره‌گاه‌های زیست کره یونسکو ثبت شده است.

 

پرندگان تالاب میانکاله
پرندگان تالاب میانکاله
فلامینگوها در تالاب
فلامینگوها در تالاب

گونه‌های گیاهی و جانوری در تالاب میانکاله

تالاب میانکاله به دلیل طبیعت بکر و دست نخورده، محل زندگی گونه‌های گیاهی و پرندگان متنوعی است. این منطقه حفاظت شده هر سال میزبان پرندگان مهاجر است. روباه، شغال، جوجه تیغی، گربه جنگلی، گراز، فک دریایی از جمله جانورانی هستند که در این منطقه زندگی می‌کنند. و همچنین این تالاب محل زندگی پرندگانی مانند؛ فلامینگو، شاهین، بحری و.. است. به همین دلیل این منطقه یکی از مناطق مهم از نظر کارشناسان و دوستداران محیط زیست است.

 

شروع پروژه احداث پتروشیمی
شروع پروژه احداث پتروشیمی

پتروشیمی میانکاله، خطری برای تالاب

احتمالا در خبرهای روز، در مورد احداث پتروشیمی میانکاله شنیده‌اید. تالابی که بخشی از ذخیره‌های طبیعی زیست کره است؛ در معرض خطر احداث این صنعت آلاینده و آسیب‌زننده قرار دارد. اولین بار احداث پتروشیمی در این منطقه در دهه‌ی 50 مطرح شد، ولی به دلیل مشکلات محیط زیستی متوقف شد. بعد از سال‌ها اجرای این پروژه در سال 1400 آغاز شد. از همان سال، مخالفت با این پروژه شروع شد و تا به امروز احداث این پتروشیمی با فراز و نشیب زیادی همراه بوده است. فعالان محیط زیست احداث این پتروشیمی را به دلیل پساب‌های صنعتی، آسیب رسان جدی به آب و خاک منطقه میانکاله و تالاب می‌دانند.

زیبایی های تالاب میانکاله
زیبایی های تالاب میانکاله

کلام آخر:

در این مطلب راجع به اهمیت تالاب میانکاله و اهمیت آن صحبت کردیم. این روزها احداث پتروشیمی میانکاله یکی از تهدیدهای جدی برای این تالاب است. مردم زیادی به همراه فعالان محیط زیست به دنبال متوقف کردن این پروژه هستند. زیرا با احداث این صنعت آلاینده، یکی از مهم‌ترین ذخیره‌گاه‌های طبیعی کشور را از دست خواهیم داد.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه