آثار فاخر نورمن فاستر؛ پیشرو در معماری مدرنیسم انگلستان

آثار فاخر نورمن فاستر؛ پیشرو در معماری مدرنیسم انگلستان

آثار نورمن فاستر

نوژا دیزاین

نورمن فاستر با نام کامل Norman Robert Foster متولد 1 ژوئن سال 1935 استوک پورت انگلستان و موسس شرکت معماری foster + Partner در سال 1967 است. فاستر معمار مطرح انگلیسی است که پیشرو در صنعت مدرنیسم انگلستان بوده است و جوایز بسیاری را در این زمینه در کارنامه کاری خود ثبت کرده است. از مجموعه جوایز او می‌توان به چند مورد زیر اشاره کرد.

سرویس خواب بالسا

نورمن فاستر معمار انگلیسی

 • جایزه بین‌المللی معماران Pritzker در سال 1999
 • Stirling Prize، جایزه موسسه سلطنتی معماران بریتانیایی
 • جایزه Minerva medal، جایزه طراحان حرفه‌ای
 • Prince of Asturias Award در سال 2009
 • HonFREng
 • AIA Gold Medal در سال 1994

عقاید و دیدگاه نورمن فاستر در معماری

Norman foster, the architect

نورمن فاستر یکی از معمارانی است که بناهای نمادین بسیاری را در اقصی نقاط دنیا طراحی کرده است که هر کدام جلوه جدیدی به شهر بخشیده‌اند و با طراحی هر یک بر موفقیت‌ و هوش فاستر صحه گذاشتند.

سیتی هال لندن، اثر دیگری ز نورمن فاستر

 او یکی از افرادی است که در توسعه معماری های تک (High Tech) تلاش بسیاری کرده است. معماری های تک که به معماری اکسپرسیونیم ساختاری نیز معروف است در دهه 1970 مطرح شد که سعی می‌کند تکنولوژی روز را به خدمت معماری در آورد.

بیشتر بدانید: معمارانی که با آثار هنری خود چهره جهان را تغییر دادند

جزیره کریستالی در موسکو اثر نورمن فاستر

نورمن فاستر با تاسیس بنیاد نورمن فاستر و ریاست آن تصمیم گرفت، برای ترویج پژوهش‌های میان رشته‌ای فرصتی را در اختیار معماران، طراحان و شهرسازان نسل جدید قرار دهد تا بتوانند آینده‌ای زیبا را برای دنیا رقم بزنند. این بنیاد در سال 2017 افتتاح شد که دفتر آن در مادرید اسپانیا مستقر است و در سطح جهانی فعالیت می‌کند. از مجموعه آثار او سعی می‌کنیم به چند مورد اشاره کنیم.

ساختمان الهام گرفته از طبیعت The Gerkin

 • ساختمان The Gerkin به عنوان بنایی با الهام از طبیعت
 • ساختمان Reichtag Building در برلین آلمان
 • سیتی هال لندن
 • برج Hearst Tower در نیویورک
 • ساختمان اصلی HSBC در هنگ کنگ
 • جزیره کریستالی در موسکو روسیه
 • موزه Great Court of British Museum در انگلستان
 • فرودگاه بین‌المللی بیجینگ چین
 • ایستگاه Canary Wharf Tube Station در انگلستان

ساختمان McLaren Technology Center اثر نورمن فاستر

مرکز تکنولوژی مک لارن در انگلیس

گروه مک لارن به عنوان مجموعه‌ای از شرکت‌هایی با فناوری پیشرفته است که در طراحی و توسعه خودروهای فرمول یک، خودروهای جاده‌ای پیشرفته، سیستم‌های الکترونیکی فعالیت دارد. این شرکت برای توسعه بخش تکنولوژی ساختمانی را در حومه لندن با طراحی نورمن فاستر پایه گذاری کرد که ساخت آن تا 2011 به طول انجامید.

بیشتر بدانید: خرید خانه در تهران یا جزیره شخصی در امریکا؟

طراحی ساختمان مک لارن

طرحی که برای این بنا در نظر گرفته شده است، سعی کرده است ماهیت مک لارن را در نمای ظاهری خود به بهترین شکل نشان دهد. بنا شامل استودیو طراحی، آزمایشگاه، امکانات تست و تولید خودروهای فرمول یک و ماشین‌های ورزشی با عملکرد بالا است و در زمینی به وسعت 34500 مترمربع بنا شده است.

تحلیلی بر ساختمان McLaren Technology Center اثر نورمن فاستر

ساختمان McLaren Technology Center اثر نورمن فاستر

اگر به پلان کار نگاه کنید، ساختمان مرکز تکنولوژی به شکل یک نیم دایره است که نیم دیگر آن با یک دریاچه کامل می‌شود. این دریاچه در واقع حکم سیستم خنک کننده را برای مرکز تکنولوژی مک لارن ایفا می‌کند که توسط سقفی متحرک روی دریاچه سایه ایجاد می‌کند.

نمای شیشه ای ساختمان تکنوولژی مک لارن

نمای بیرونی به سمت دریاچه نیز از دیواری شیشه‌ای منحنی شکل تشکیل شده است که از تکنولوژی موجود در خود مک لارن به کار گرفته شده است. در قسمت داخل نیز گردش ساختمان حول محوری خطی و با ارتفاع دوبرابر سازماندهی شده‌اند.

بخش تولید فرمول یک مک لارن

بخش‌های تولیدی و انبار در طبقات پایینی و استودیو طراحی، دفاتر و اتاق جلسات در قسمت بالایی ساختمان طراحی شده‌اند. پشت دیوارهای شیشه‌ای نیز فضایی برای خوشامدگویی قرار دارد که شبیه به اتاق انتظار است و از آنجا مهمانان را به بخش‌های مورد نظر هدایت می‌کنند. به علاوه این فضا منتهی به رستوران کارمندان مجموعه نیز می‌شود که هر دو مشرف به فضای دریاچه هستند.

بیشتر بدانید: معماران چگونه از طبیعت برای طراحی الهام می‌گیرند؟

بخش داخلی مرکز تکنولوژی مک لارن با طراحی نورمن فاستر

در این فضا، استخر و مرکز تناسب اندام نیز وجود دارد تا کارکنان و اعضا بتوانند از این فضا استفاده کنند. مرکز تولیدی جدید که دقیقا در قسمت جنوب غربی مرکز تکنولوژی واقع شده است، فضایی برای تولید بیشتر محصولات مک لارن فراهم کرده است. که ابعادی به اندازه 32000 مترمربع داشته و ساختمانی دو طبقه است. اما، طوری ساخته شده است که از بیرون دو طبقه به نظر نمی‌رسد؛ چرا که در زمین مدفون شده است.

نمای داخلی بخش تکنولوژی مک لارن

این دو بخش از طریق مسیری زیرزمینی به هم متصل هستند. به علاوه در بخش ورودی ساختمان، مرکزی آموزشی برای بازدیدکننده‌ها تعبیه شده است. نورمن فاستر در سال 2005 برای طراحی این بنا جوایز متعددی را دریافت کرده است.

ساختمان کتابخانه British Library of Political and Economic Science

ساختمان کتابخانه دانشگاه اقتصاد انگلیس

کتابخانه دانشگاه علوم اقتصاد و علوم نظامی انگلستان ساختمانی قدیمی داشت که با طرح و بازسازی توسط نورمن فاستر شکلی جدید و کاملا زیبا به خود گرفت. این کتابخانه به‌طور اختصار به صورت LSE صدا زده می‌شود که یکی از بزرگترین کتابخانه‌های جهان است که به اقتصاد و علوم اجتماعی اختصاص دارد.

کتابخانه British Library of Political and Economic Science

روزانه حدود 5000 نفر اعم از دانشجویان و کارمندان کتابخانه از آن بازدید می‌کنند که به نسبت گنجایش زیادی دارد. این کتابخانه یک مجموعه تحقیقاتی بین‌المللی را فراهم کرده است که به بیش از 12000 کاربر خارجی خدمات ارائه می‌دهد.

تحلیلی بر ساختمان کتابخانه British Library of Political and Economic Science

کتابخانه British Library of Political and Economic Science

کتابخانه در محوطه دانشگاه اقتصاد لندن واقع شده است که در سال 2000 توسعه داده شد و در سال 2001 افتتاح شد تا علاقه‌مندان به کتابخوانی بتوانند از آن استفاده کنند. مساحت کتابخانه چیزی حدود 20،000 متر مربع است که شامل 450 کامپیوترهای شخصی، 226 لپ تاپ، سطح شیب داری مارپیچ است که تا سقف امتداد یافته است تا بتواند میزان نور مورد نیاز داخل کتابخانه را به این طریق تامین کند.

سقف کتابخانه دانشکده اقتصاد انگلستان

وجود صفحه بازتابنده نور روی سقف نیز نور خورشید را به طبقات زیرین هدایت می‌کند و پنجره‌ها طوری تعبیه شده‌اند که به صورت خودکار متناسب با دمای ساختمان فعال می‌شوند و این به معنی به کارگیری یک تهویه طبیعی است.

کلام آخر

نورمن فاستر یکی از معماران مطح جهان است که در کشورهای مختلف آثار برجسته‌ای از خود به جای گذاشته است. از انگلیس، سرزمین مادری خود تا اسپانیا، روسیه، هنگ کنگ و بسیاری مکان دیگر سعی کرده است، سبک مدرنیسم را با الهام از طبیعت در آثار خود رعایت کند. او معماری است که سعی می‌کند آثارش را به همراه تکنولوژی روز طراحی کند تا از همه لحاظ مطرح و برجسته باشد. نحوه تفکر و ایده‌های او می‌تواند برای طراحان و معماران ما در ایران الگوی بارزی باشد.


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه