نکات مهم برای طراحی فضای اداری باز

نکات مهم برای طراحی فضای اداری باز

به قلم: سمانه زارعی

نظر شما درباره طراحی دکوراسیون اداری با مبلمان و میز گروهی مناسب چیست؟ چه ایده‌هایی برای ساختن یک محیط سازمانی شیک با چیدمانی کاربردی دارید؟ سازگاری با محیط اداری باز کمی سخت به‌نظر می‌رسد. فقدان یک حریم شخصی، هیاهوی افراد و جنب‌وجوش‌هایی که تمرکز را از ذهن‌تان می‌ربایند، در طول کار همواره با شماست.

 

دستگیره کابینت

اما دراین‌زمینه، راهکارهایی وجود دارد که در تلفیق با محیط کاری، سازگاری کارکنان را با فضا تسهیل می‌کند. این راهکارها، در گرو داشتن چیدمانی سازنده است که قدرت تمرکز و بهره‌وری کارمندان را افزایش می‌دهد. ما در این مقاله فرصتی را برایتان ایجاد کردیم که ایده‌های ناب چیدمان محیط اداری باز را بشناسید.

مفهوم به کارگیری طراحی باز در چیدمان محیط اداری

در محیط‌های کاری باز، دیوارهای داخلی وجود ندارند و شما نمی‌توانید اتاق‌های متعددی که به‌نوعی حریم شخصی کارمند تلقی می‌شوند، ببینید. هدف از این طراحی، قدرت‌بخشی به ارتباط کارمندان با یکدیگر، افزایش خلاقیت‌های ذهنی، تمرین حفظ تمرکز و رواج‌ کار گروهی است. همچنین این طراحی، سبک جدیدی شمرده می‌شود و زیبایی خاصی را به نگاه مراجعه‌کنندگان می‌دهد.

با مفهوم طراحی باز در محیط اداری موافقید؟

اگرچه در مدت اخیر، فعالیت کارمندان بر سر یک میز گروهی مورد انتقاد قرار گرفت، اما بی‌انصافی می‌شود اگر از نقاط قوت آن برایتان نگوییم. با اینکه خیلی‌ها معتقدند این‌ سبک طراحی راندمان کاری را کاهش می‌دهد ولی ما این فرضیه را اشتباه می‌دانیم چراکه خیلی از مسائل و مشکلات از راه‌اندازی ناآگاهانه این چیدمان و استفاده نادرست اثاثیه نشأت می‌گیرند.

در حقیقت، شما باید نگاهی صادقانه به ماهیت و فرهنگ شرکت، نوع تجارت و رفتار مشتری داشته باشید و سپس از تاکتیک‌های جدید برای طراحی باز فضا استفاده کنید. ما توصیه‌هایی برای بهینه‌سازی فضا و افزایش راندمان کاری کارمندان داریم که با پایبندی به آن‌ها، دیگر کسی نمی‌تواند محیط کاری‌تان را مورد سوال قرار دهد.

استفاده هوشمندانه از مبلمان اداری باز در فضای اداری باز

مهم‌ترین اقدام شما برای سازمان‌دهی فضا، استفاده از مبلمانی است تا با هدف ایجاد محیطی منعطف، به کارکنان اجازه دهند که بدون محدودیت جسمی حرکت کنند و با هم ارتباط داشته باشند. مبلمان اداری، شامل میز گروهی، صندلی، پارتیشن‌ها، قفسه کتابخانه، صندلی‌های کاری و راحتی است.

این تجهیزات، از تکنولوژی و طراحی‌های نوآورانه‌ای بهره می‌برند و این زمینه را ایجاد می‌کنند که افراد در طول فرایندهای کاری، با یکدیگر تعامل داشته باشند و مشارکت‌شان را حفظ کنند. مبلمان مناسب، ضمن ایجاد فضایی واحد و هماهنگ و پاسخ به نیازمندی‌های فردی، در هزینه‌هایتان هم صرفه‌جویی می‌کند. به‌هرحال خرید این تجهیزات، اقتصادی‌تر از ایجاد فضای کاری تکی بسته است. این‌طور نیست؟

 

میز گروهی، عضو ثابت و مهم مبلمان اداری فضای باز

شرکت‌هایی که اهداف حداکثری برای بهره‌برداری از فضا را دارند، به‌سراغ طراحی‌های باز و خریدن تجهیزاتی که متناسب با این چیدمان باشند، می‌روند. حالا یکی از مهم‌ترین وسایلی که ماهیت دکوراسیون یک شرکت را نشان می‌دهد، میز کار گروهی است. به‌نظر شما تاثیر این تجهیزات بر روند کاری یک شرکت چیست؟ آیا خرید یک میز کار گروهی برای بهره‌وری مجموعه ضروری است؟

شاید تصور خوبی از اینکه مجبور باشید با هم‌تیمی‌های خود بر سر یک میز مشترک بنشینید، نداشته باشید چون فکر می‌کنید دسترسی شما محدود می‌شود و فضای کافی در اختیار ندارید ولی این‌طور نیست. درحال‌حاضر، با گستردگی طراحی‌های باز دفاتر کاری، میزهای گروهی، یک رویکرد نوآورانه به‌شمار می‌روند که نه‌تنها شما را محدود نمی‌کنند، بلکه به‌نوعی راحتی شما را در حیطه کاری‌تان فراهم می‌آورند. اما چگونه؟

مزیت وجود میز گروهی در طراحی باز دفاتر کاری

میزهای گروهی، اگر در جایی درست و نوع درستی استفاده شوند، مزایای فراوانی برای هر کسب‌وکار به‌دنبال خواهند داشت. صرفه‌جویی در فضا، یکی از این مزایاست؛ بدین صورت که تعداد بیشتری از کارکنان در فضایی کوچک‌تر، به‌شکلی بهینه مشغول فعالیت هستند.

همه امور اداری و سازمانی با فکرکردن و فعالیت در تنهایی حل نمی‌شوند. در حقیقت، خیلی از مشاغل زمانی پیشرفت‌های خود را ارتقا می‌دهند که فضایی ایجاد شود تا کارکنان، تعامل و ارتباط‌شان را با یکدیگر افزایش دهند و بتوانند حریم خود را با هم به اشتراک بگذارند. بنابراین، می‌توان گفت که میز گروهی، کنترل بیشتری روی فضا دارد و این امکان را فراهم می‌کند تا سرپرستان، کارمندان و مدیران، مشارکتی دوستانه داشته باشند.

مزیت دیگری که استفاده از میز اداری گروهی دارد، نظارت آسان رئیس مجموعه بر فعالیت کارکنان است. همچنین آن‌ها به‌واسطه این تجهیزات، از تعداد جلسه‌ها می‌کاهند و مسائل و ابهامات درون‌سازمانی را در لحظه، با مشورت و هم‌فکری گروه‌های مختلف کاری رفع می‌کنند.

مشخصه ای که یک میز گروهی را استاندارد می کند

هیچ محصولی بی‌عیب‌ونقص نیست! میزهای کار گروهی هم اگر با سنجش دقیق ويژگی‌های سازمان خریداری نشوند، قطعا مشکل‌آفرین خواهند بود. ازجمله معایب این تجهیزات، می‌توان به همهمه و کاهش تمرکز کارکنان اشاره کرد. به‌خصوص در مواقعی که افراد نیاز به تمرکز بالا داشته باشند.

در این شرایط، گفته می‌شود که میزهای گروهی دارای دیوایدر، بهترین گزینه برای استفاده در طراحی باز دفتر کاری هستند چون با هدف کاهش حواس‌پرتی پرسنل و همچنین پیشگیری از منزوی‌کردن آن‌ها استفاده می‌شوند.

بااین‌اوصاف، اگر سازمان شما به‌صورت تیمی کار می‌کند، برای اینکه کارمندان سرعت‌عمل و آزادی بیشتری در کار داشته باشند، در قدم اول، برایشان میزی تهیه کنید که هم تعامل آن‌ها را با سایر کارمندان حفظ کند و هم با قابلیت‌ها و امکانات خود، کم‌ترین فضا با بیشترین کارایی را در اختیارشان قرار دهد.

کدام مجموعه‌ها، به طراحی فضای باز و میز گروهی احتیاج دارند؟

طراحی فضای باز و انتخاب مبلمان اداری گروهی، مناسب تیم‌هایی است که نیاز به برقراری ارتباط و تبادل‌نظر فراوان دارند تا بتوانند در چنین محیط‌هایی به‌خوبی رشد کنند. به‌طور کلی، شرکت‌هایی مانند بورس، IT و بانک، استارتاپ‌های جوانی که قصد شروع فعالیت دارند، مراکز تماس و پشتیبانی اداره خدمات مشتریان و محیط‌هایی که حجم رایانه و تجهیزاتی مانند کابل و سیم در آن‌ها زیاد است، از سبک باز پیروی می‌کنند.

 

جمع‌بندی

استفاده از سبک طراحی باز در محیط کاری و به‌کارگیری عناصری مانند میز گروهی، یک ایده جالب برای سازمان‌هایی است که برای ارتقای رشد خود، تعامل و مشارکت فراوان کارکنان با یکدیگر را پیش‌بینی کرده‌اند. چنین ایده‌های نوآورانه‌ای که از هنجارهای سنتی رهایی یافته‌اند، می‌توانند فضا را متحول کنند و محیطی را بسازند که موفقیت‌ساز باشد.

اگر اهداف کاری شما هم با دکوراسیون باز مطابقت دارد و به‌دنبال تجهیزاتی هستید که ضمن داشتن یک جلوه بصری خوشایند، راحتی و بهره‌وری لازم را برای فعالیت کارمند به ارمغان بیاورند، از مجموعه مبلمان و پارتیشن اداری ژاویز کمک بگیرید. ژاویز، با تولیدات حرفه‌ای و مدرن خود، به شما کمک می‌کند که یک کانون مشارکتی عالی در محیط کارتان بسازید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه