5 رنگی که هرگز نباید در اتاق خواب استفاده شوند!

5 رنگی که هرگز نباید در اتاق خواب استفاده شوند!

اتاق خواب پناهگاه دنج ما است که در آن می‌خوابیم و استراحت می‌کنیم، اما اگر در خواب مشکل دارید یا از خواب بیدار می‌شوید، شاید رنگ‌ اتاق خواب باعث شده است. طبق نظریه روانشناسی رنگ‌ها، نقش رنگ‌ها می‌تواند بر احساسات، خلق و خو و حتی رفتار ما تأثیر بگذارد. و از آنجایی که رنگ نیز می‌تواند بر کیفیت خواب تأثیر بگذارد، مهم است که بدانید نباید از چه رنگ‌هایی در اتاق خواب استفاده کنید.

کی پلاس

انتخاب رنگ‌ها برای اتاق خواب

برخی از رنگ‌ها که در ادامه معرفی شده‌اند؛ با ویژگی‌هایی مانند اختلال در خواب، تحریک بیش از حد یا ایجاد حس بودن در فضایی تنگ و غیر دعوت‌کننده باعث به هم خوردن خواب شما خواهند شد، در حالی که این رنگ‌ها ممکن است جزو رنگ‌های مورد علاقه شما باشند، باید مراقب باشید که بیش از اندازه آنها را به کار نبرید.

مطلب پیشنهادی: رنگ اتاق خواب در فنگ‌شویی؛ کدام رنگ؟ چرا؟

1. رنگ قهوه‌ای تیره

کارشناسان توصیه می‌کنند از قهوه‎ای تیره استفاده نکنید. این رنگ می‌تواند فضایی را دلگیر، تاریک و افسرده کند و باعث ایجاد احساس اضطراب و انزوا می‌شود. که برای یک فضای آرامبخش و دلگرم کننده به خواب، ایده آل نیست. علاوه بر این، قهوه‌ای تیره می‌تواند اتاق را کوچکتر کند، در این صورت، باید بدانید که چگونه یک اتاق تاریک را روشن کنید تا بزرگتر به نظر برسد.

به جای رنگ قهوه‌ای تیره می‌توانید رنگ‌های کمرنگتر مانند بژ یا کرم را انتخاب کنید. اینها برای اتاق خواب خوب کار می‌کنند. با این حال، اگر رنگ‌های تند را ترجیح می‌دهید، کارشناسان توصیه می‌کنند برای افزودن رنگ عمیق به رنگ‌های آبی یا آبی تیره بچسبید.

 

2. رنگ خاکستری تیره

رنگ خاکستری زغالی ممکن است در حال حاضر در بسیاری از خانه‌ها رایج باشد، اما کارشناسان توصیه می‌کنند از استفاده از این رنگ‌ها در رنگ‌آمیزی اتاق خواب خودداری کنید. بر اساس مطالعه‌ای که توسط شورای مشاوره حرفه‌ای سلامت روان آمریکای شمالی انجام شد، رنگ‌های خاکستری تیره می‌توانند به افسردگی، تحریک احساس تنهایی و انزوا کمک کنند. علاوه بر این، رنگ‌های خاکستری تیره می‌توانند انرژی اتاق را از بین ببرند و از بیدار شدن با احساس انرژی و شادی جلوگیری کنند!

اگر می‌خواهید رنگ خاکستری تیره را در خانه خود بگنجانید، توصیه می‌شود سایه‌های ملایم‌تر و آرام‌بخش‌تر را انتخاب کنید و به سمت رنگ مات بروید. بسته به اینکه اتاق خواب اصلی شما رو به چه سمتی است، یک رنگ براق هر نور روشنی را که ممکن است خواب شما را در شب مختل کند، منعکس می‌کند.

 

3. رنگ بنفش

در حالی که رنگ‌های ملایم و پاستلی می‌توانند تسکین دهنده باشند، از سوی دیگر بنفش‌های پررنگ و صورتی سرخابی انرژی و خلاقیت را تحریک می‌کنند. در واقع، برخی از کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که رنگ بنفش می‌تواند رویاهای واضح یا بدتر از آن، کابوس‌ها را به همراه داشته باشد – که به طور اجتناب ناپذیری بر کیفیت خواب و رفاه کلی تأثیر می‌گذارد.

این رنگ‌های پر جنب و جوش به عنوان یک دیوار برجسته یا در بخش‌هایی از دکوراسیون اطراف اتاق خواب بهتر عمل می‌کنند. اگر به رنگ بنفش در خانه علاقه دارید، این رنگ نشاط‌آور برای محیط اداری خانه، اتاق‌های بازی شلوغ یا اتاق‌های سرگرمی مناسب‌تر است.

مطلب پیشنهادی: رنگ اتاق خواب، این 20 ترکیب را از دست ندهید!

 

4. رنگ قرمز

به هر قیمتی باید از رنگ قرمز در اتاق خواب اجتناب کنید. این رنگ یکی از پرانرژی‌ترین رنگ‌ها است و همچنین نشان‌دهنده قدرت، جنگ و خطر است. در نتیجه، قرمز اغلب می‌تواند خشم یا پرخاشگری را برانگیزد.

اگر می‌خواهید سایه‌های قرمز را در اتاق خواب خود بگنجانید، کارشناسان توصیه می‌کنند که رنگ قرمز مایل به صورتی را انتخاب کنید و آن را با رنگ‌های سفید، خنثی یا رنگ‌های دیگر ترکیب کنید. علاوه بر این، می‌توانید از رنگ‌های قرمز برای یک دیوار برجسته استفاده کنید، که باعث می‌شود فضا کمتر احساس شود.

 

5. رنگ زرد

این رنگ گرم ممکن است عامل شادی و احساس خوبی داشته باشد، اما بهتر است در اتاق خواب خود از آن استفاده نکنید. به گفته طراحان، رنگ زرد روشن و اشباع شده روی هر دیوار بیش از حد تحریک کننده است و می تواند احساس هیجان، عصبی یا مضطرب شدن را در شما ایجاد کند. در نتیجه، این مطمئناً کمکی به ایجاد یک محیط آرام برای خواب نخواهد کرد.

به طور کلی رنگ زرد در آشپزخانه‌های پر جنب و جوش، ناهارخوری‌ها و اتاق کودکان بهتر عمل می‌کند. اما اگر هنوز می‌خواهید رنگ زرد پررنگی را به اتاق خواب تزریق کنید، به جای آن به یک نقطه کانونی، دیوار برجسته یا وسایل نرم مانند فرش یا روکش کوسن بچسبید.

منبع مطلب: tomsguide


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه