طراحی قنادی 16 متری در محله‌ی تاریخی

طراحی قنادی 16 متری در محله‌ی تاریخی

به قلم: سمانه زارعی

پیونی، یک بوتیک کیک و شیرینی در محله‌ای سنتی در اصفهان است. طراحی این مغازه به گونه‌ای انجام شده است که توجه عابران را به خود جلب می‌کند. مهم‌ترین دغدغه صاحبان این قنادی، دیده‌شدن این مغازه کوچک در بین ساختمان‌های بلند همسایه است. معمار برای طراحی این پروژه از فرم منحنی و رنگی روشن استفاده کرده است. طراحان پروژه از فضا نهایت استفاده را کرده‌اند. در ادامه تصاویری از این پروژه را ببینید.

تابلو فرش ریحان

مشخصات پروژه:

حسین سوداوی، مریم سوداوی
شرکت مشاور: استودیو تجربه
تیم طراحی: عارفه علی اکبری
گرافیست: عسل خوروش
مدیر اجرایی: مریم سوداوی
ناظر : مریم سوداوی
تاسیسات مکانیکی: علیرضا نادر تهرانی
کارفرما : شیلا نوریانی
عکاس: استودیو کومو
مساحت سایت : ۱۶  مترمربع
موقعیت پروژه: ایران، اصفهان، خیابان خاقانی
نوع: تجاری
وضعیت: ساخته شده
سال طراحی: ۱۴۰۰
سال اتمام ساخت: ۱۴۰۱

 

بافت پویا و تاریخی اطراف؛ در طراحی به سمت داخل کشیده شده، به گونه‌ای که وارد شدن به پیونی در امتداد قدم زدن در کوچه چهارسوقی‌های جلفا واقع شده است.

پروژه از نظر عملکردی دارای دو قسمت مختلف است یکی قسمت ارائه و فروش، و دیگر ی قسمت ذخیره و سرو یس‌دهی . در فضای داخل مغازه این دو قسمت با تناسبات یک به دو از یکدیگر به صورت بصری جدا شده‌اند و نمای بیرون هم معرف این تقسیم فضا ی داخلی هست. قسمت مربوط به خدمات با رنگ تیره‌تر نشان داده شده و کمترین ارتباط با بیرون در قسمت شمالی پروژه قرار دارد و تنها راه ارتباطی بام که فضایی برای خلوت صاحبان پیونی است در ا ین قسمت قرار گرفته است. قسمت ارائه به گونه‌ای طراحی شده که انگار کف پیاده‌رو به دا خل حرکت کرده و تا دیوار روبرو و سقف به صورت پیوسته ادامه یافته است و مرز این قسمت با پیاده‌رو بیرون به صورت نامحسوس و شفاف محدود شده است.

جبهه جنوبی ، دیواری صلب و محدود است که از نظر قوانین شهرداری امکان تغییر در آن وجود نداشته. این دیوار با شعاری که بیانگر حس و حال پیونی است منقوش شده و با بافت و رنگ ویژه، خودرا از خارج به داخل کشانده است.

منبع: معمار رسانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه