انواع روش‌های نورپردازی روف گاردن

انواع روش‌های نورپردازی روف گاردن

به قلم: سمانه زارعی

روف گاردن جایی برای فراغت و استراحت و لذت کنار هم بودن است. اگر شب‌ها بخواهید از روف‌گاردن استفاده کنید، لازم است برای نورپردازی روف گاردن فکری کنید. در این مطلب روش‌های مختلف نورپردازی روف گاردن توضیح داده شده است.

تابلو فرش ریحان

 

نورپردازی روف‌گاردن، شبهای دور هم بودن

بامی سبز و زیبا، جایی عالی برای دورهمی‌ شبهای تابستان است. نور کافی در بام سبز، فضای بام را زیباتر و برای رفت و آمد امنیت ایجاد می‌کند. نورپردازی جزوی از برنامه‌های طراحی روف گاردن است. نوع نورپردازی به جانمایی فضاها، کاربری فضای بام، مساحت بام سبز و… بستگی دارد. نورپردازی روف‌گاردن بخشی از هزینه‌های طراحی و اجرای بام سبز را شامل می‌شود. به جز مساحت و نوع چراغ‌های به کار رفته در بام سبز، هرچه تنوع در نورپردازی بیشتر باشد، هزینه‌های نورپردازی بیشتر خواهد بود.

 

انواع نورپردازی روف گاردن

احتمالا در تصاویر روف گاردن‌ها، انواع متنوعی از روشنایی‌های طراحی شده برای بام سبز را دیده‌اید. بعضی‌هایشان روی دیوار بام هستند، گاهی بین گیاهان روشن شده و یا ممکن از امتداد پله‌ها پرنور باشد. نورپردازی گاهی به فضا عمق می‌بخشد ویا گاهی یک عنصر را واضح و شاخص‌تر می‌کند. یکی از مهم‌ترین دلایل نورپردازی، ایجاد راحتی و امنیت در رفت و آمد است. مخصوصا این موضوع برای خانواده‌هایی که کودک دارند اهمیت دارد. در ادامه انواع نورپردازی برای هر بخش از روف گاردن را ببینید.

 

انواع روشنایی برای نورپردازی روف گاردن

انواع مختلفی از روشنایی‌ها برای نورپردازی روف‌گاردن وجود دارد:

  • انواع چراغ‌های ال‌ای‌دی دیواری و کف
  • چراغ‌های سنسور‌دار دیواری و کف
  • انواع چراغ و لامپ دیواری
  • ریسه‌های نور
  • چراغ‌های دفنی یا زمینی
  • چراغ‌های پایه‌دار بلند و کوتاه
  • چراغ‌های زیرپله

نورپردازی روف گاردن در هر بخش چگونه باشد؟

هر یک از فضاها بر اساس فرم و کاربری که دارد، بهتر است نورپردازی ویژه مدل خود را داشته باشد. اگر روف گاردن کوچکی دارید، لازم نیست نور فضای بام سبز بسیار زیاد باشد. ولی اگر روف گاردن بزرگ باشد، نور کافی در هر قسمت ضروری است.

 

 نورپردازی آلاچیق و محل نشستن

لازم است آلاچیق، فضای نشستن و یا کنار مبلمان، نور کافی داشته باشند. نورهای ملایم، نورافکن‌ها و چراغ‌های سقف آلاچیق برای روشن کردن این فضاها مناسب هستند. نورپردازی فضاهای نشیمن باید طوری طراحی شود که مستقیما به چشم افراد نخورد. پس نورهای ملایم در این مورد مفیدتر هستند. بعضی از انواع چتر روف گاردن چراغ‌هایی دارند که باعث روشنایی محل نشستن افراد می‌شوند.

 

نورپردازی پشت بام، راه‌هایی برای روشن شدن پله‌ها

در نورپردازی روف گاردن حواستان به بخش‌هایی که اختلاف سطح دارند باشد. برای روشن کردن فضای پله‌ها می‌توانید از سه روش استفاده کنید:

  • چراغ‌های دفنی
  • چراغ خطی زیرپله‌ها
  • چراغ‌های ایستاده در حاشیه پله

 

 نورپردازی روف گاردن، روشن کردن فضا

اگر قرار است بخشی از فضای روف گاردن روشن باشد، لازم است چراغ‌های با فاصله از کف زمین قرار داشته باشند تا شعاع پخش نور باعث روشن شدن فضای روف گاردن شود. در این حالت از چراغ‌های ایستاده بلند و یا ریسه‌هایی در فاصله چند متری از کف روف گاردن قرار بگیرند.

نورپردازی باغچه‌ها در روف گاردن

نوعی از نورپردازی روف‌گاردن که جلوه‌ی خاصی به فضا می‌دهند و باعث لوکس شدن آن می‌شوند؛ نور باغچه‌های روف گاردن است. نوری که در کنار گیاهان قرار می‌گیرد، از نظر زیبایی بام سبز هم اهمیت زیادی دارند. چراغ‌هی دفنی و یا چراغ‌های پایه کوتاه برای نورپردازی باغچه‌ها کاربرد زیادی دارند.

 

کلام آخر:

وجود نور کافی در روف گاردن، علاوه بر زیبایی و جذابیت به ایجاد امنیت برای رفت و آمد افراد و استفاده از بام در شبها کمک می‌کند.  ولی فراموش نکنید که قرار نیست فضای روف گاردن را خیلی روشن کنید، در این حالت از زیبایی آن کاسته خواهد شد.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه