دکوراسیون پذیرایی بدون مبل؛ با این ترفندهای جذاب

دکوراسیون پذیرایی بدون مبل؛ با این ترفندهای جذاب

به قلم: سمانه زارعی

تا چند دهه قبل، خانه‌های ایرانی بدون مبلمان متداول بودند. ولی این روزها خانه‌های کمی هستند که بدون مبلمان باشند. اگر به شما پیشنهاد طراحی دکوراسیون پذیرایی بدون مبل بدهند می‌پذیرید؟ شاید تصور داشتن یک پذیرایی بدون مبل در ابتدا کمی عجیب باشد، ولی این روزها با کوچک شدن خانه‌ها بعضی از افراد به این سبک فکر می‌کنند. وقتی با ترفندها و ایده‌های مختلفی از این دکوراسیون آشنا شوید، شاید شما هم از این شیوه خوشتان بیاید.

تابلو فرش ریحان

دکوراسیون پذیرایی بدون مبل، شما می‌پسندید؟

مبلمان مورد استفاده در خانه‌ها مزایایی دارد که مهم‌ترین آن‌ها طرز نشستن افراد و حفظ سلامتی است. ولی مبلمان پذیرایی در عین زیبایی که دارند، فضای زیادی اشغال می‌کنند. وقتی صحبت از پذیرایی بدون مبل می‌شود ممکن است اتاقی خالی و بدون هیچ وسیله نشیمن به نظرتان برسد. اما می‌توان با چند ترفند و خلاقیت، فضاهای نشیمن جالبی ایجاد کرد. در ادامه چند ایده برای دکوراسیون پذیرایی بدون مبل بیان کرده‌ایم که می‌توانید از آنها ایده بگیرید.

 

چیدمان خانه عروس بدون مبل

چیدمان خانه عروس بدون مبل ممکن است چند دلیل داشته باشد؛ بعضی از جوان‌های با ذوق دلشان می‌خواهد کمی هنجارشکنی کنند و آنطور که دوست دارند خانه‌شان را بچینند. همچنین کوچک بودن آپارتمان‌ها آن هم در کلانشهرها دلیل منطقی دیگری برای حذف مبلمان است. از طرفی زوج‌های جوان برای تهیه وسایل خانه و مخارج شروع زندگی نیاز به هزینه‌های زیادی دارند، در نتیجه کم شدن مبل از لیست خرید هزینه‌های آنها را کم می‌کند. به هر صورت، چیدمان خانه عروس هم بدون مبلمان هم ایده جالبی است.

 

1. پشتی در دکوراسیون پذیرایی بدون مبل

پشتی از وسایلی است که اغلب خانواده‌های ایرانی حتی با وجود مبلمان هم در قسمتی از خانه از آن استفاده می‌کنند. شما می‌توانید در پذیرایی بدون مبل از پشتی برای راحت‌تر نشستن و تکیه دادن استفاده کنید. تزیین خانه با پشتی ما را یاد خانه‌های مادربزرگ‌های قدیمی می‌اندازد.

 

2. دکور پذیرایی با تشک و پشتی خلیجی

از گذشته تا به امروز در فرهنگ عربی و در برخی از شهرهای جنوبی کشور، تشک و پشتی عربی و یا خلیجی مورد استفاده قرار می‌گرفت. اگر این سبک با سلیقه شما هماهنگ است، این نوع پشتی و تشک را می‌توانید در یک قسمتی از پذیرایی به کار ببرید.

3. دکوراسیون پذیرایی بدون مبل با رختخواب

یکی دیگر از ایده‌های ارزان در خانه ساده بدون مبل، استفاده از رختخواب‌های اضافی برای ایجاد فضای نشیمن است. می‌توانید روکشی با رنگ مناسب با دکوراسیون، برای تشک‌های اضافی تهیه کنید و در بخشی از خانه آنها را بگذارید تا جایی نرم و زیبا برای نشستن داشته باشید.

4. تزئین دکوراسیون پذیرایی بدون مبل با پالت چوبی

درست است که تصمیم گرفته‌اید یک دست مبلمان نخرید، ولی با هزینه کمتر می‌توانید جایی شبیه به مبل برای نشستن تهیه کنید. پالت‌های چوبی سطحی بالاتر از زمین برای نشستن ایجاد می‌کنند. کافی است دو پالت چوبی را روی زمین بگذارید و روی آنها را با تشک بپوشانید.

 

5. خانه بدون مبل، ایجاد سکوهایی برای نشستن

ممکن است در گوشه‌هایی از خانه سکو داشته باشید. و یا اگر در حال تعمیر و بازسازی خانه هستید، ایده‌ای برای سکوهای دائمی در خانه پیشنهاد بدهید. این سکوها با وجود چند تشک زیبا و کوسن، جای مناسبی برای نشستن و استراحت و حتی پذیرایی از مهمان هستند.

6. چیدمان سنتی بدون مبل، یک پذیرایی ایرانی!

کمی متفاوت عمل کنید و از یک تخت چوبی سنتی در پذیرایی استفاده کنید. وجود این تخت حسی از خانه‌های قدیمی ایرانی را به پذیرایی شما می‌آورند. بقیه قسمتهای پذیرایی هم می‌توانید با پشتی و یا ترفندهای دیگری که بیان شد پر کنید.

7. دکوراسیون پذیرایی بدون مبل، فقط یک کاناپه!

پذیرایی خانه را بدون ست مبلمان طراحی کنید، و یک کاناپه خاص و زیبا برای آن در نظر بگیرید. این کاناپه مانند یک نقطه عطف در دکوراسیون خواهد بود. در این حالت هم فضایی برای نشستن روی زمین دارید و هم یک کاناپه برای زمانی که دوست دارید روی مبل بنشینید و یا برای مهمانانی که نمی‌توانند روی زمین بنشینند ایده‌ی خوبی است.

 

8. کوسن و بالش؛ جایی برای نشستن در پذیرایی بدون مبل

می‌توانید از کوسن و بالش‌های بزرگ برای ایجاد نشیمن‌هایی نرم و راحت استفاده کنید. در این حالت میزهای کوچک جلومبلی برای قرار دادن وسایل پذیرایی به شما کمک خواهد کرد.

 

در انتخاب فرش برای پذیرایی بدون مبلمان حساس باشید.

وقتی پذیرایی خانه، مبلمان ندارد، آنچه که بیشتر به چشم می‌آید فرش است. شکل و رنگ فرش تاثیر زیادی در دکوراسیون پذیرایی بدون فرش دارد. اگر قرار باشد افراد روی فرش بنشینند جنس الیاف و نرمی آنها اهمیت زیادی دارد.

 

کلام آخر:

ایده‌هایی که در این مطلب برای دکوراسیون پذیرایی بدون مبل بیان شد، فکر شما را برای داشتن خانه بدون مبل بازتر می‌کند. نگران خالی ماندن فضای خانه نباشید و با توجه به شرایط فضای خانه و میزان بودجه و.. بهترین طراحی دکوراسیون بدون مبل را انجام دهید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه