چراغ خورشیدی باغچه، چه مزایایی دارد؟

چراغ خورشیدی باغچه، چه مزایایی دارد؟

به قلم: سمانه زارعی

در دورانی زندگی می‌کنیم که موضوع انرژی و استفاده درست از آن یکی از مباحث داغ است. انرژی خورشیدی یکی از راهکارهای کاهش مصرف انرژی‌های فسیلی و آلاینده است. چراغ خورشیدی محوطه و باغچه استفاده از انرژی برق را کاهش می‌دهد و نیازی به سیم‌کشی و تجهیزات زیادی ندارد. این نوع چراغ راهکاری مناسب برای محوطه‌سازی در کشور ماست. در این مطلب راجع به مزایای چراغ خورشیدی باغچه بیشتر بدانید.

تابلو فرش ریحان

چراغ خورشیدی باغچه چیست؟

چراغ خورشیدی باغچه، سولار پارکی یا چرغ محوطه‌ای خورشیدی انواعی از چراغ‌های محوطه هستند که در طی روز، انرژی لازم را جذب می‌کنند و در شب که نیاز به نور وجود دارد، نور محوطه و باغچه را تامین می‌کنند. چراغ‌ خورشیدی باغچه نیازی به سیم‌کشی تجهیزات زیاد ندارند و با استفاده از سنسورهایی که روی آنها نصب شده است، نور خورشید را به انرژی برق تبدیل می‌کنند. با پیشرفت تکنولوژی، به جز چراغ‌های خورشیدی داخل محوطه و باغچه، انرژی خورشیدی در اغلب فضاها و وسایل به کار گرفته شده‌اند که یکی از آنها آلاچیق خورشیدی است که قبلا راجع به آن صحبت کرده‌ایم.

انواع چراغ خورشیدی باغچه

چراغ‌ها خورشیدی در طرح‌های مختلفی تولید می‌شوند، همچنین هم مدل‌های پایه کوتاه و هم پایه بلند دارند. به جز چراغ‌هایی که روی زمین نصب می‌شوند، انواعی از چراغ‌های سولار دیواری هم برای سطوح در معرض نور خورشید وجود دارد. همچنین انواعی از چراغ‌های کوچک خورشیدی وجود دارند که قابل نصب در لبه‌های باغچه و یا پله‌ها هستند. بعضی از این نوع چراغ‌ها مجهز به سنسورهای حرکت هستند و با نزدیک شدن افراد به آنها روشن می‌شوند.

مزایای چراغ خورشیدی باغچه

کشور ما در منطقه‌ای قرار دارد که انرژی خورشیدی در آن فراوان است. پس می‌تواند بهترین راهکار برای تامین بخشی از انرژی باشد. یکی از موارد مهم در طراحی محوطه ویلا، حیاط و باغچه طراحی نورپردازی آن است که می‌تواند از طریق انرژی‌های پاک در خانه تامین شود. مزایای چراغ خورشیدی باغچه را بخوانید، شاید شما هم ترغیب به استفاده از این نوع چراغ در محوطه‌سازی شدید.

  1. کاهش هزینه‌ها با چراغ خورشیدی باغچه

یکی از هزینه‌های محوطه‌های ویلا و باغ مربوط به نورپردازی آنهاست. به کارگیری چراغ خورشیدی محوطه باعث کاهش مصرف انرژی برق می‌شود، در نتیجه باعث کاهش هزینه‌ها خواهد شد. هرچند خرید چراغ‌های خورشیدی هزینه‌ی اولیه‌ای دارد ولی در طول زمان نیازی به صرف هزینه بیشتر نیست.

  1. چراغ خورشیدی باغچه و کمک به محیط‌زیست

هرچه انرژی کمتری مصرف شود، حال زمین بهتر است. چراغ‌های خورشیدی باغچه از نور خورشید برای تولید نور استفاده می‌کنند و از نظر محیط‌زیستی جایگزین بهتری برای انرژی برق مصرفی در ساختمان هستند.

  1. حمل و نصب راحت چراغ‌های خورشیدی

از آنجایی که چراغ‌های سولار نیازی به سیم‌کشی ندارند، جابه‌جایی و نصب آنها بسیار راحت است. اگر فکر می‌کنید جای چراغ خورشیدی در باغچه مناسب نیست، آنها را جابه‌جا کنید.

  1. قابل استفاده در فضاهای باز مختلف

چراغ‌ها را می‌توان در محوطه باغ، ویلا و باغچه و.. استفاده کرد. فقط لازم است چراغ‌های خورشیدی در فضای باز و جایی که نور خورشید در طی روز کاملا به آن می‌تابد نصب شود.

  1. طول عمر مناسب

چراغ‌های خورشیدی، طول عمر بالایی دارند و می‌تواند تا سال‌ها در محوطه و باغچه شما کارکرد داشته باشد. هرچند بهتر است قبل از خرید به مواردی مانند جنس بدنه و یا گارانتی آن توجه کنید.

 

چراغ خورشیدی، معایب هم دارد؟

مطمئنا هر نوع تکنولوژی و وسیله‌ای در کنار همه مزیت‌ها، ویژگی‌هایی دارد که ممکن است جزو معایب آن به شما رود. هزینه بالای خرید چراغ‌های خورشیدی و کاهش کارایی چراغ‌ها در مناطقی با هوای ابری، از جمله معایب استفاده از چراغ سولار در محوطه‌سازی است.

کلام آخر:

چراغ‌های خورشیدی هرچه نور بیشتری در طی روز دریافت کنند، در شب نور بیشتری منتشر می‌کنند. این نوع چراغ‌ها قدمی برای کمک به کاهش مصرف انرژی هستند. کشور ما با دریافت نور خورشید زیاد، منطقه‌ای مناسب برای استفاده از این نوع چراغ‌ها است.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه