معماری بی‌نظیر خانه‌ تی‌اچ در زمین‌‌ 24 مترمربعی در ویتنام!

معماری بی‌نظیر خانه‌ تی‌اچ در زمین‌‌ 24 مترمربعی در ویتنام!

به قلم: نرگس مهردادیان

معماری بی‌نظیر خانه‌ تی‌اچ در زمین‌‌ 24 مترمربعی

استودیوی اودو، یک استودیوی معماری ویتنامی، یک خانه‌ در زمینی به مساحت 24 مترمربع با طول و عرض 6 در 4 متر در 5 طبقه برای استفاده یک خانواده در شهر هانوی، ویتنام ساخته است. با وجود قرار گرفتن خانه تی‌اچ در محله‌ای پرتراکم، معماران تلاش کرده‌اند آن را تا حد امکان پر نور و در ارتباط با هوای آزاد و طبیعت بنا کنند و به شکل غافلگیرکننده‌ای هم موفق شده‌اند.

قالیشویی ادیب

در ادامه این مطلب بیشتر با ایده اصلی، معماری و فضاهای داخلی بی‌نظیر خانه تی‌اچ در زمین 24 مترمربعی آشنا خواهید شد. پس با چیدانه همراه باشید.

ایده اصلی ساخت خانه تی‌اچ در زمین 24 مترمربعی

ایده اصلی ساخت خانه تی‌اچ در زمین 24 مترمربعی

ایده اصلی ساخت این خانه 5 طبقه، به حداکثر رساندن دسترسی به نور و تهویه طبیعی، ایجاد فضای سبز و همچنین ایجاد ارتباط حداکثری بین طبقات مختلف بوده است. با وجود کوچک بودن فضا، معماران محل‌هایی برای کاشت گیاهان و حتی درختان در نظر گرفته‌اند. همچنین با طراحی دیوارها، پله‌های روزنه‌دار و پنجره‌های بزرگ، حس گشودگی و وسعت در ساختمان ایجاد کرده‌اند.

معماری و فضاهای داخلی خانه تی‌اچ در زمین 24 مترمربعی

معماری و فضاهای داخلی خانه تی‌اچ در زمین 24 مترمربعی

کوچه‌ای باریک با عرض 1 متر و 20 سانتیمتر تنها راه ورود و خروج این خانه است. یک اتاق اصلی در طبقه همکف قرار گرفته و پله‌های داخلی، دسترسی به طبقات بالا را ممکن می‌کنند. اتاق‌های خواب در طبقات اول تا سوم قرار گرفته‌اند که هر کدام حمام و سرویس بهداشتی مخصوص خود را دارند. بالاترین طبقه علاوه بر یک اتاق استراحت، دارای بالکن کوچکی است که استفاده از هوای آزاد و تماشای فضای بیرون را ممکن می‌کند.

معماری و فضاهای داخلی خانه تی‌اچ در زمین 24 مترمربعی

همنشینی با طبیعت در خانه‌ای در محاصره ساختمان‌های مجاور

این خانه در زمینی ساخته شده که نه تنها مساحت کمی دارد بلکه تقریبا از هر چهار طرفش هم در محاصره ساختمان‌های مجاور قرار دارد. در فضاهای باز اطراف و داخل خانه، درخت‌هایی کاشته شده‌اند تا حس همنشینی با طبیعت را به ساکنان خانه ببخشند. تقریبا در هر طبقه یک درخت کاشته شده، حتی در گوشه پله‌ها که دیوارهای شیشه‌ای و فضاهای باز امکان رسیدن نور به این گیاهان را فراهم می‌کنند. درختانی که در طبقات بالا کاشته شده‌اند، حس زندگی در یک باغ معلق را به ساکنان می‌بخشد.

خانه تی‌اچ در محله‌ای پرتراکم

و در آخر

استودیوی اودو طراح خانه تی‌اچ در زمین 24 مترمربعی به عنوان یک استودیوی آینده‌دار معماری در سال 2021، توسط مجله دزین انتخاب شده است. که به دلیل خلاقیت در ایجاد ارتباط بین ساختمان و طبیعت، آن هم در فضا‌های محدود و کوچک بوده است.

برای آشنایی با معماری کوچک‌ترین خانه‌های جهان مطلب معماری جذاب خانه 27 متری بروک توسط دو معمار استرالیایی را از دست ندهید.

خانه تی‌اچ در زمین 24 مترمربعی

فضاهای داخلی خانه تی‌اچ در زمین 24 مترمربعی

خانه‌ تی‌اچ در زمین‌‌ 24 مترمربعی در ویتنام!

طراح خانه تی‌اچ در زمین 24 مترمربعی

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه