دکوراسیون خانه مرحوم اکبر هاشمی‌رفسنجانی

دکوراسیون خانه مرحوم اکبر هاشمی‌رفسنجانی

خانه مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی

خانه مرحوم اکبر هاشمی‌رفسنجانی رئیس‌جمهور و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اسبق ایران در جماران تهران واقع است. این خانه با تصویب هیات وزیران به موزه تبدیل شد و در سالروز وفات اکبر هاشمی‌رفسنجانی افتتاح شد. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سوم شهریور 1313 برابر با 4 اوت 1934 در روستای بهرمان شهرستان رفسنجان به دنیا آمد. او یکی از 9 فرزند میرزاعلی هاشمی بهرمانی و ماه‌بی‌بی صفریان است. در سال 1337 با عفت مرعشی، دختری از خانواده روحانی و از نوادگان سید محمدکاظم طباطبایی یزدی، ازدواج کرد. حاصل این ازدواج 5 فرزند به ترتیب به نام‌های فاطمه، محسن، فائزه، مهدی و یاسر است.

فرش ذوالانواری

در این مطلب، دکوراسیون خانه اکبر هاشمی‌رفسنجانی و داستان تبدیل این خانه در جماران به موزه بررسی خواهد شد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

دکوراسیون خانه اکبر هاشمی‌رفسنجانی

خانه مرحوم اکبر هاشمی‌رفسنجانی در محله جماران

مرحوم هاشمی رفسنجانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در خانه‌ای در خیابان هدایت تهران اقامت داشت. اما پس از ترور ناموفق گروه فرقان و برای امنیت بیشتر به دستور آیت‌الله روح‌الله خمینی، رهبر ایران به منزلی در همسایگی امام نقل مکان کرد. این محل امنیت بالایی داشت. بنابراین توصیه شد به این خانه در منطقه جماران تهران نقل مکان کند. اسباب و اثاثیه از همان زمان در خانه وجود داشت. همچنین تصاویر قدیمی از خانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی وایرال شده است. مردمی که زمان فوت، برای تسلیت به خانه هاشمی رفسنجانی می‌رفتند با خانه‌ای ساده‌تر از آن‌چه گفته می‌شد، روبرو شدند.

خانه مرحوم اکبر هاشمی‌رفسنجانی در محله جماران

محسن هاشمی در یکی از برنامه‌های سیما می‌گوید: “زمانی که امام خمینی در جماران ساکن شدند، صاحب منزل همسایه که فردی شخصی بود به‌دلیل مسائل امنیتی و رفت و آمدهای زیاد، اذیت می‌شد. به همین دلیل امام دستور دادند منزل این فرد به قیمت مناسبی خریداری شود. وقتی منزل خریداری شد امام فرمودند، آقای هاشمی بیایند این‌جا زندگی کنند." آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی نیز پیشتر گفته بود خانه‌ای که در محله جماران در آن زندگی می‌کند سازمانی است و ماهانه پولی بابت اجاره خانه پرداخت می‌کند.

مطلب پیشنهادی: معماری باشکوه‌ترین کاخ‌های ریاست جمهوری جهان

خانه اکبر هاشمی‌رفسنجانی در محله جماران

داستان تبدیل خانه اکبر هاشمی‌رفسنجانی به موزه

خانه اکبر هاشمی رفسنجانی که بخش‌های مهمی از تاریخ انقلاب در آن اتفاق افتاده، پس از فوتش، با مصوبه 25 اسفند 95 هیات دولت به “خانه موزه یادمان آیت الله هاشمی رفسنجانی" تبدیل شد. مالک این ملک دولت ایران است و هاشمی ‌رفسنجانی فقط در آن زندگی می‌کرد. پیشنهاد تبدیل محل سکونت آیت‌الله هاشمی به خانه موزه از طریق دفتر نشر معارف انقلاب و خانواده ایشان به هیات دولت صورت گرفت که با استقبال همراه و تصویب شد. آیین گشایش خانه موزه آیت الله هاشمی رفسنجانی در اولین سالگرد وفات او در دی ماه 96 انجام شد.

داستان تبدیل خانه اکبر هاشمی‌رفسنجانی به موزه

به گفته رضا سلیمانی، مدیر خانه موزه آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی: “محل سکونت رهبران و مسئولان ارشد بسیاری از کشورها پس از وفات‌شان به موزه تبدیل می‌شود. خانه‌ای که اکبر هاشمی‌رفسنجانی هم 34 سال در آن زندگی کرده نیز تبدیل به موزه شد. تا مردم بیشتر با شخصیت و زندگی او آشنا شوند."

مطلب پیشنهادی: خانه دوست کجاست؟ گردشی در محله عباس کیارستمی 

تبدیل خانه اکبر هاشمی‌رفسنجانی به موزه

کانسپت و بخش‌های مختلف خانه موزه اکبر هاشمی‌رفسنجانی

کانسپت اصلی خانه موزه براساس ایده‌ها و راهنمایی‌ها محسن هاشمی شکل گرفت. مسئولیت طراحی و اجرا به یک خانم هنرمند و عضو هیات علمی دانشگاه سپرده شد. طراح خانه موزه درباره طراحی این پروژه می‌گوید: بررسی پروژه و فاز مطالعاتی آن که به بررسی ابعاد مختلف زندگی آیت‌الله هاشمی پرداخته می‌شد، حدود 7 ماه طول کشید. در این مرحله 82 سال زندگی ایشان مورد بررسی قرار داده شد. نتیجه این پژوهش، تقسیم پروسه زندگی او به چند گام شد به‌طوری که هر گام شامل سناریویی خاص بود. براساس این گزارش، فازهای مختلف خانه موزه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شامل دوران کودکی، هجرت به قم، مبارزه، تثبیت انقلاب، مجلس و دفاع مقدس، ریاست جمهوری و سازندگی، مجمع مصلحت نظام و خبرگان رهبری است. که با استفاده از نمایش تصاویر، اشیا و تعدادی از اسناد انقلاب صورت گرفته است.

کانسپت و بخش‌های مختلف خانه موزه اکبر هاشمی‌رفسنجانی

خانه موزه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دارای بخش‌های مختلفی مانند حفظ و نمایش منزل، اشیا و سیره زندگی هاشمی رفسنجانی، نمایش زندگی شخصی و خانوادگی، به تصویر کشیدن خاطرات و جلسات تاریخی این خانه با استفاده از تکنولوژی واقعیت افزوده، به تصویر کشیدن دوران‌های مختلف زندگی، تعیین محل برگزاری نمایشگاه‌های موقت، سخنرانی و جلسات فرعی در مورد سوژه‌های مختلف مانند ماجرای ترور، ماجرای مک فارلین و در نهایت ساماندهی پژوهشکده محدود برای ارائه خدمات به پژوهشگران است. تمام وسایل قدیمی خانه اولیه باقی‌مانده و باقی جهیزیه خانم اکبر هاشمی‌رفسنجانی است.

بخش‌های مختلف خانه موزه اکبر هاشمی‌رفسنجانی

و در آخر

خانه مرحوم اکبر هاشمی‌رفسنجانی در محله جماران تهران، پس از وفاتش از سال 1396 به موزه تبدیل شده است. این خانه موزه در همسایگی خانه امام خمینی، بخش‌های مختلفی مانند حفظ و نمایش منزل و وسایل و اشیا آن و سیره زندگی هاشمی رفسنجانی را به نمایش می‌گذارد.

برای آشنایی با دکوراسیون خانه دیگر افراد مشهور مطلب دکوراسیون سلطنتی خانه امیر قلعه‌نویی، از پذیرایی مجلل تا محوطه سبز و دلباز! را از دست ندهید.


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه