باریک‌ترین خانه جهان؛ چند سانتیمتر عرض دارد؟

باریک‌ترین خانه جهان؛ چند سانتیمتر عرض دارد؟

به قلم: سمانه زارعی

 

باریک ترین خانه جهان

کارانا دکور

خانه ای که تنها 122 سانتیمتر عرض دارد و معمار آن جاکوب شزنی (Jakub Szczesny) ادعا می کند که این خانه باریک ترین خانه جهان می باشد. او نام این خانه را کارت هوس (karet house) گذاشته است.

باریکترین خانه جهان کجاست؟

این خانه در شکاف بین دو ساختمان بزرگ در مرکز شهر ورشو (پایتخت کشور لهستان) قرار داده شده است و هدف آن ایجاد مکانی برای نویسندگان مسافری است که در این شهر به طور موقتی سکونت دارند. شکل گیری ساخت این ایده برای شزنی زمانی بود که یک روز در راه رفتن به خانه این شکاف بین این دو ساختمان را مشاهده کرد و این ایده به ذهن او رسید که چطور می شود در فاصله بین این دو ساختمان که هیچ کاربردی در حال حاظر ندارد فضایی ساخت که بشود در آن زندگی کرد.

 

خانه‌ای برای نویسندگان

اولین سوالی که برای ساخت این خانه برای او بوجود آمد این بود که چه کسی حاضر است در خانه ای با این ابعاد زندگی کند. او باید شخصی باشد که به گوشه نشینی علاقه دارد و تمایل داشته باشد که وقت خود را به انجام کاری خاص بگذراند. اما چه کاری؟

شزنی، یکی از موسسان گروه هنری سنترلا (Centrala) است و ادگار کارت که یک نویسنده و عضو همین گروه است تصمیم به همکاری با شزنی گرفت و هر دو شروع کردند به ساخت یک خانه مثلثی شکل که فضای کافی برای زندگی و کار یک نفر را فراهم کند.

جنس بدنه این خانه از استیل است و توسط راه پله می توان وارد این خانه شد که به صورت بازشو از داخل خانه به بیرون باز می شود. باریک ترین قسمت این خانه بیشتر از 72 سانتیمتر نیست و همه اسباب و اثاثیه این منزل سفارشی می باشد و به گونه ای طراحی شده است که در این ابعاد جا بگیرد.

 

منبع: خبر نیوز

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه