روستای گیتورن هلند؛ دهکده‌ای که هیچ جاده و ماشینی ندارد!

روستای گیتورن هلند؛ دهکده‌ای که هیچ جاده و ماشینی ندارد!

روستای خیتهورن یا گیتورن (Giethoorn)، دهکده‌ای رویایی

نوژا دیزاین

روستای خیتورن یا گیتورن (Giethoorn)، دهکده‌ای رویایی است، درست مانند مکان‌هایی که در کتاب‌های داستان خوانده‌اید! روستایی بی‌نهایت شگفت‌انگیز در کشور هلند که هیچ جاده‌ و ماشینی ندارد و راه ارتباطی اصلی آن کانال‌های آب هستند. به همین دلیل به این دهکده، لقب “ونیز هلند" نیز داده شده است. اگر دوست داشته باشید از شلوغی‌های شهر و زندگی شهری دور باشید و در یک مکان آرام زندگی‌ کنید، روستای گیتورن هلند کاملا مناسب شماست!

سرویس خواب بالسا

در این مطلب از چیدانه مشخصات اصلی، تاریخچه شکل‌گیری، معماری و ساختار، کانال‌ها، پل‌ها و قایق‌های کم‌نظیر روستای گیتورن هلند بررسی خواهد شد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

قایق‌های کم‌نظیر روستای گیتورن هلند

کم‌نظیر روستای گیتورن هلند

روستای رویایی خیتورن یا گیتورن کجاست؟!

روستای گیتورن در کشور هلند، استان Overijssel و شهر آمستردام قرار گرفته و دارای ۲۶۰۰ نفر جمعیت است. از شهر آمستردام، پایتخت هلند تا این روستا حدود ۱.۵ساعت با ماشین راه است. مسیر ۱۵.۳ کیلومتری از این روستا تا روستای Dwarsgracht نیز بسیار دیدنی است. برای گشت و گذار در این روستا، می‌توان به‌راحتی یک قایق اجاره کرد و تمام روستا را با آن گشت!

مطلب پیشنهادی: شکوه معماری اصیل ایرانی در مسجد وکیل شیراز

روستای رویایی خیتورن یا گیتورن

روستای رویایی خیتورن یا گیتورن کجاست؟!

تاریخچه شکل‌گیری روستای گیتورن، ونیز هلند

دهکده رویایی و تاریخی گیتورن هلند، در سال ۱۲۳۰ کشف شده و در اوایل قرن سیزدهم به محل مورد علاقه ساکنانش تبدیل شده است. البته این روستا که به ونیز هلند هم شهرت دارد، از سال ۱۹۵۸ به بعد معروف شد.

تاریخچه شکل‌گیری روستای گیتورن، ونیز هلند

شکل‌گیری روستای گیتورن، ونیز هلند

معماری و ساختار دهکده زیبای گیتورن

آرامش عجیبی در روستای گیتورن حکمفرماست. دهکده‌ایی رویایی با طبیعت زیبا و سرسبز، خانه‌های قدیمی، قایق‌های چوبی، کانال‌ها و پل‌های چوبی فراوان! در این روستا هیچ جاده و ماشینی وجود ندارد! بسیاری از هتل‌ها و مکان‌های اقامتی در این دهکده درست در لبه رودخانه قرار گرفته‌اند. برای رفت‌ و آمد، به جای جاده در سرتاسر روستا، کانال‌های آب کشیده شده است.

ساختار دهکده زیبای گیتورن

معماری و ساختار دهکده زیبای گیتورن

کانال‌ها و قایق‌های جذاب روستای گیتورن

درGiethoorn  هیچ جاده یا وسیله نقلیه مدرنی وجود ندارد. راه ارتباطی اصلی روستا کانال‌ها هستند. در این رورستا حدود ۱۷۶ پل وجود دارد. هر کس که بخواهد وارد این روستا شود، اگر وسیله نقلیه‌ داشته باشد باید آن را خارج از روستا پارک کند و با پای پیاده یا با قایق دهکده را بگردد. در این روستا، قایق‌هایی وجود دارد که به آن‌ها قایق‌های زمزمه “whisper boat" گفته می‌شود. این قایق‌ها که موتورهای کاملا بی‌صدایی دارند، مرسوم‌ترین روش عبور و مرور در روستا هستند. به همین دلایل روستا به حدی آرام است که بلندترین صدایی که در روستا به گوش می‌رسد، صدای اردک‌ها و پرندگان است.

مطلب پیشنهادی: معماری به سبک بیگانگان و ساختمان‌های سورئال ایالات متحده امریکا!

کانال‌ها و قایق‌های جذاب روستای گیتورن

قایق‌های جذاب روستای گیتورن

و در آخر

روستای خیتورن یا گیتورن هلند، دهکده‌ای رویایی و شگفت‌انگیز است که هیچ جاده‌ و ماشینی ندارد. راه ارتباطی اصلی روستا کانال‌های آب هستند، بنابراین به آن لقب “ونیز هلند" داده شده است. دهکده‌ایی رویایی که با آرامشی کم‌نظیر، طبیعت زیبا و سرسبز، خانه‌های قدیمی، قایق‌های چوبی، کانال‌ها و پل‌های چوبی فراوانش خودنمایی می‌کند. روستای گیتورن در نزدیکی شهر آمستردام هلند قرار گرفته است. برای گشت و گذار در این روستا، می‌توان پیاده راه افتاد یا به‌طور مرسوم یک قایق اجاره کرد و تمام روستا را با آن گشت!

برای آشنایی با دیگر مکان‌هَای شگفت‌انگیز جهان و معماری عجیب آن‌ها، مطلب معماری شهر رویایی ونیز؛ شهری که روی آب بنا شده است! را از دست ندهید.


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه