معماری به سبک بیگانگان و ساختمان‌های سورئال ایالات متحده امریکا!

معماری به سبک بیگانگان و ساختمان‌های سورئال ایالات متحده امریکا!

مناظر شهری بیگانه و ساختمان‌های سورئال ایالات متحده

مجموعه نور/ انبوه “Light/Mass" تصاویری از مناظر شهری بیگانه ‌مانند است، که در شهرهای سراسر ایالات ‌متحده امریکا دیده می‌شود. عکاس اوون دیویس (Owen Davies) با کاوش در معماری کلان‌شهرهای آمریکا، با مجموعه عکس‌هایش، عجیب بودن این سازه‌های یادبود مانند و ساختمان‌های سورئال ایالات متحده امریکا را که در فضاهای شهری آشنا قرار دارند، در معرض نمایش قرار می‌دهد.

فرش ذوالانواری

در این مطلب از چیدانه با ساختمان‌های سورئال ایالات متحده در مجموعه عکس‌های"Light/Mass"، داستان عکاسی اوون دیس از آن‌ها و همچنین نظر عکاس در مورد این مجموعه آشنا خواهید شد.  بنابراین در ادامه با ما همراه باشید.

ساختمان‌های سورئال ایالات متحده امریکا

ساختمان‌های سورئال ایالات متحده

ساختمان‌های سورئال مجموعه عکاسی نور/ انبوه “Light/Mass"

مجموعه عکاسی نور/ انبوه، اوون دیویس شامل تصاویری از یک تالار شهر عجیب واقع در بالای یک بزرگراه بین ایالتی در ماساچوست گرفته تا یک نمکدان بتونی در شهر نیویورک، می‌شود! یادبودهای اتوپیایی یا ساختمان‌هایی که کاملا سورئال هستند، اما رهگذران به آن‌ها توجه نمی‌کنند! به‌خصوص، سازه‌هایی توجه دیویس را به خود جلب کرده‌اند که توسط معماران و برنامه‌ریزانی طراحی شده‌اند که آینده‌ آرمان ‌شهری روشن را برای کسانی که در شهرهای بزرگ آمریکا زندگی می‌کنند، متصور بودند.

مطلب پیشنهادی: اتاق‌های تابستانی در خانه‌های اصیل ایرانی راه گریز از گرما!

ساختمان‌های سورئال مجموعه عکاسی نور/ انبوه

ساختمان‌های سورئال مجموعه عکاسی نور/ انبوه

داستان عکاسی اوون دیس از ساختمان‌های سورئال ایالات متحده امریکا

اوون دیویس در بهار سال ۲۰۲۰، درست چند روز قبل از تعطیلی شهر به‌دلیل همه‌گیری کرونا، از انگلستان به نیویورک‌سیتی نقل مکان کرد. درست مانند بسیاری از مردمی که در آن زمان در شهر زندگی می‌کردند. این عکاس در خیابان‌های تقریبا متروک قدم زد و دوچرخه‌سواری کرد و زمانش را سپری کرد تا حسی از خانه جدید خود پیدا کرد. در طول این کاوش‌ها، او مجذوب برخی از ساختمان‌های عجیب‌ و غریب‌ شد که به نظر می‌رسید ناگهان پس از پیچ در گوشه‌ای ظاهر می‌شوند. سازه‌های کاملا ماورایی که با معماری اطراف بیگانه بودند، اما مورد توجه رهگذران قرار نمی‌گرفتند. او شروع به جستجوی این ساختمان‌های عجیب کرد و به دنبال چیزهای عجیب و غریب در شهری بود که حالا، پس از همه‌گیری به حالت عادی بازگشته بود.

عکاسی اوون دیس از ساختمان‌های سورئال ایالات متحده

عکاسی اوون دیس از ساختمان‌های سورئال ایالات متحده امریکا

اوون دیویس در مورد مجموعه عکس‌های نور/ انبوه “Light/Mass" می‌گوید: “من به دنبال این هستم که این ساختمان‌ها را به‌عنوان بناهای تاریخی باورنکردنی، پویا و ناراحت‌کننده که اکنون خارج از مکان و نادیده گرفته شده‌اند، قاب‌بندی کنم."

مجموعه عکس‌های نور/ انبوه

داستان عکاسی اوون دیس از ساختمان‌های سورئال ایالات متحده امریکا

نور نیویورک، حضور این ساختمان‌‌های سورئال را روشن‌تر می‌کند!

واکنش عکاس اوون دیویس، ساختمان‌های سورئال ایالات متحده امریکا عمیقا تحت تأثیر نور زیاد شهر نیویورک بود. این نور بافت‌ها را تقویت کرده و هندسه‌های جدیدی ایجاد می‌کرد. چراکه سایه‌های سخت بر روی رخنمون‌ها، نماهای زاویه‌دار و زمینی که ساختمان‌ها روی آن قرار داشتند، شکل می‌گرفت. آن‌ها ظاهری به یاد ماندنی به خود گرفته و نور خورشید را طوری جذب ‌می‌کردند که گویی قطعه‌ای طبیعی از منظره پیش‌رو هستند. این تاثیر متقابل نور و سایه، بر فرم‌های منحصر به فرد آن‌ها تاکید می‌کرد و حضور سورئال آن‌ها را که در مجموعه Light/Mass ثبت شد، افزایش می‌داد.

مطلب پیشنهادی: معماری یک مرکز هنری در عربستان به سبک فیلم‌های علمی تخیلی!

نور نیویورک، حضور این ساختمان‌‌های سورئال ایالات متحده را روشن‌تر می‌کند!

و در آخر

مجموعه عکاسی نور/ انبوه “Light/Mass" اوون دیویس (Owen Davies) تصاویری از مناظر شهری بیگانه ‌مانند شهرهای ایالات ‌متحده امریکا را شامل می‌شود. عکاس با مجموعه عکس‌هایش، عجیب بودن ساختمان‌های سورئال ایالات متحده امریکا را که در فضاهای شهری آشنا قرار دارند، در معرض نمایش قرار می‌دهد. یادبودهای اتوپیایی یا ساختمان‌هایی که کاملا سورئال هستند، اما دیگر مورد توجه رهگذران قرار نمی‌گیرد!

برای آشنایی با ساختمان‌ها و معماری‌های عجیب و شگفت ‌انگیز جهان مطلب نگاهی بر طراحی ورزشگاه جدید سانتیاگو برنابئو رئال مادرید را از دست ندهید.


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه