معماری شهر رویایی ونیز؛ شهری که روی اب بنا شده است!

معماری شهر رویایی ونیز؛ شهری که روی اب بنا شده است!

معماری ونیز، شهر متفاوت، رویایی و تاریخی

ونیز یکی از مهمترین شهرهای تاریخی و رویایی ایتالیاست. مهمترین ویژگی این شهر واقع بودن در آب است. معماری ونیز واقعا تماشایی است. در ونیز تنها یک خیابان سنگفرش با پل‌های زیادی وجود دارد و بیشتر قسمت‌های شهر در آب غوطه‌ورند. این شهر، خیابان، بزرگراه و ماشین ندارد. ورودی بسیاری از خانه‌ها به قایق‌های پارک شده در کنار دیوارهای فرورفته در آب باز می‌شوند. مهمترین صنعت و هنر دستی ونیزیان، ساخت ماسک‌های بالماسکه است که در اروپا بسیار طرفدار دارد.

فرش ذوالانواری

در این مطلب با ما همراه باشید تا با تمام آنچه که از شهر ونیز باید بدانید و جاذبه‌های گردشگری و معماری زیبای این شهر متفاوت و رویایی آشنا شوید.

معماری ونیز واقعا تماشایی است

شهر ونیز کجاست؟

شهر ونیز در ایتالیا به ونتزیا Venezia  معروف است. البته ونزیا در گذشته به تمام منطقه ونتو و فریولی گفته می‌شد. این شهر مرکز استان ونتو با جمعیت نفر ۲۷۰۹۵۷ در شمال شرق ایتالیا قرار دارد. ونیز در خلیجی از تالاب ونتزیا در نزدیکی دریای آدریاتیک قرار گرفته‌ و از جزیره‌های کوچک تشکیل شده است. این جزیره‌ها توسط کانال‌هایی از یکدیگر جدا شده‌اند. شهر ونیز بیشتر از هزار سال پایتخت جمهوری ونیز بود و به نام‌های سرنیسیما (آرام آرام) و لا دومینانته (حاکم) و رجینا دل ادریاتیکو (ملکه دریای آدریاتیک) نیز شناخته می‌شد.

شهر ونیز کجاست؟

تاریخچه شکل‌گیری شهر ونیز

شهر ونیز به‌صورت امروزی در ۸۰۰ سال پس از میلاد مسیح با پیشینه زیستی ماقبل تاریخ به وجود آمده است. تالاب ونیز در ۸۰۰ سال بعد از میلاد، کم‌کم شکل امروزش را به خود گرفت. البته قبل از آن هم با توجه به منابع غنی برای شکار و ماهیگیری در این مکان به‌طور پراکنده افرادی می‌زیستند. طبق شواهد تاریخی پیش از رومیان تمدنی با مشاغلی منند ماهیگیری، تولید نمک و حمل و نقل دریایی در این منطقه وجود داشته است. اما با آمدن رومیان به این منطقه مشاغل رونق بیشتری می‌گیرد و بنادر ساخته می‌شود.

تاریخچه شکل‌گیری شهر ونیز

کیوجا اولین بندر ساخت رومیان در نزدیکی ونیز است. آثار متعددی که هنوز هم پای برجاست، در همین دوره ساخته می‌شود و بنابر شواهدی رومیان از ونیز به عنوان تفرج‌گاه برای تعطیلات استفاده می‌کردند. بنابر نظر کرونیکن آلتیللانته تاریخ‌نویس قرن ۱۱ میلادی، برای اولین بار در ۲۵ مارس ۴۲۱ با افتتاح کلیسای سن جاکومتو بر روی پل ریالتو شهر ونیز به‌طور رسمی ایجاد شد. بعدها ساکنان نواحی اطراف با پناه آوردن به ونیز بعد از حملات مکرر لونگو باردی‌ها در سال میلادی ۵۶۸ به جمیعت شهر افزودند.

معماری ونیز امروز

آثار معماری و جاذبه‌های گردشگری ونیز

شهر ونیز با شکل عجیب و آثار تاریخی، هنری و معماری فراوان در لیست میراث جهانی یونسکو  قرار گرفته است. و سالانه میلیون‌ها نفر از سر تا سر جهان به این شهر سفر می‌کنند. از جاذبه‌های گردشگری و آثار معماری ونیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • میدان سن مارکو
  • کلیسای جامع سن مارکو
  • عمارت باسیلیکا در میدان سن مارکو
  • کانال اصلی یا گرند کانال
  • پل ریالتو یا پونته دی ریالتو
  • پل دیدگاه
  • بازار محلی میوه و غذای ریالتو
  • موزه‌ ونیز

آثار معماری و جاذبه‌های گردشگری ونیز

معماری میدان سن مارکو ونیز

میدان سن مارکو، محل دفن مرقس یکی از حواریون عیسی مسیح بوده که به سن مارکو مشهور است. میدان سن مارکو، میدان اصلی ونیز و از بزرگترین فضاهای باز شهری اروپاست. این میدان همیشه مملو از دسته‌های گردشگران و کبوتران است. این میدان در قرن 9 میلادی به صورت فضایی کوچکتر در مقابل کلیسا ساخته و در سال 1177 به اندازه فضای امروزی بزرگ شد. فضای میدان از دو مستطیل L شکل تشکیل شده که هیچکدام از اضلاع آن با هم موازی نیستند. برج ناقوس کمپنیله (Campanile) در محل اتصال دو بخش قرار دارد.

معماری میدان سن مارکو ونیز

پل ریالتو شهر ونیز

پل ریالتو، یکی از دیدنی‌ترین پل‌های تاریخی جهان در شهر ونیز ایتالیا قرار دارد. این پل که در سال 1191 میلادی، بیش از 800 سال پیش، ساخته شده را به‌نام شاهزاده پونته دی ریالتو می‌خوانند. پل ریالتو از روی یک کانال بزرگ عبور می‌کند.

مطلب پیشنهادی: معماری رویایی کتابخانه کالج ترینیتی شما را به دنیای قصه‌ها می‌برد

پل ریالتو شهر ونیز

ونیز تنها شهر بدون ماشین جهان!

ونیز، شهر عابرین پیاده، تنها شهری در جهان است که در آن ماشین تردد نمی‌کند. رفت‌وآمد در داخل شهر با قایق انجام می‌شود. جزیره اصلی و مرکزی ونیز که ریالتین نام دارد را می‌شود به راحتی در یک ساعت پیاده‌روی تماشا کرد. در کانال‌های اصلی شهر، قایق‌های مسافربری بزرگ مانند مترو و اتوبوس‌های شهری، ایستگاه به ایستگاه مسافران را جابجا می‌‌کنند. ونیز را در دنیا با قایق‌های مخصوص و سنتی‌اش نیز می‌شناسند. نام این قایق‌ها گوندولاست و از مراسم عروسی گرفته تا سوگواری از آن‌ها استفاده می‌‌کنند. این قایق‌ها با وجود ظرفیت محدود و کرایه‌ بالا، برای زیر پا گذاشتن آبراه‌های باریک و پهن شهر، مورد علاقه‌ گردشگران ونیز است.

ونیز تنها شهر بدون ماشین جهان!

ونیز و معماری کوچه‌های باریکش

ونیز به داشتن کوچه‌های باریک معروف است. علت باریک بودن آن‌ها این است که در گذشته، تنها مسیر ارتباطی، کانال‌های شهر بوده و درب اصلی هر ساختمان به یک کانال باز می‌شد. خیابان‌ها تنها فضایی برای جدا کردن ساختمان‌ها از یکدیگر بوده و کاربرد دیگری نداشتند.

ونیز و معماری کوچه‌های باریکش

ونیز شهر جشنواره‌ها و کارناوال‌ها

ونیز شهر جشنواره‌ها و کارناوال‌هاست. جشنواره فیلم ونیز در اواخر اوت هر سال یکی از اتفاقات مهم دنیای فیلم و هنر است. همچنین کارناوال ونیز یا کارناوال ماسک‌ها که در ماه فوریه در شهر برپاست، از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین کارناوال‌های جهان است. به‌غیر از ماسک‌ها، کریستال‌های ونیزی هم شهرت فراوانی دارند و طرز ساخت‌شان دیدنی‌است. این کریستال‌ها با روش سنتی در جزیره‌های اطراف ونیز ساخته می‌شوند.

مطلب پیشنهادی: معماری فوق‌العاده زیبای این بنا به شکل نعل اسب 

معماری ونیز شهر جشنواره‌ها و کارناوال‌ها 

جزایر شهر ونیز

شهر ونیز هم سطح دریاست و ۱۱۸ جزیره دارد.  برخی از این جزایر توسط پل به هم متصل و بعضی دیگر جدا هستند. بخش تاریخی ونیز که در مرکز شهر قرار دارد، از گذشته به شش منطقه تقسیم شده . مناطقی چون درسودورو، سانتا کروچه، سن پلو، سن مارکو، کانا رجو و کاستلو. این مناطق در دو طرف یک کانال بزرگ قرار دارند و حدود ۱۵۰ کانال کوچکتر را به‌هم متصل می‌کنند. جزایر مهم دیگری که بخشی از ونیز به حساب می‌آیند، عبارتند از مورانو و تورچلو.

معماری جزایر شهر ونیز مورانو

جزیره مورانو برای صنعت شیشه‌های دست‌ساز تاریخی‌اش با قدمتی هزارساله معروف است. این شیشه‌ها یکی از سوغاتی‌های معروف ونیز هستند که امروز در خود ونیز نیز ساخته می‌شوند. بورانو که به‌دلیل توری‌بافی و خانه‌های رنگارنگش معروف است، از نظر سکونت قدیمی‌ترین جزیره در این منطقه است. اما جزیره لیدو با دارای دوازده کیلومتر طول، با ساحل زیبا و آرامش معروف است.

معماری جزیره لیدو ونیز

و در آخر

شهر ونیز با شکل عجیب و آثار تاریخی، هنری و معماری فراوان یکی از مقاصد گردشگری دنیاست. ونیز با کوچه‌های باریکش تنها شهر بدون ماشین جهان و با عنوان شهر جشنواره‌ها و کارناوال‌ها شناخته می‌شود. و جاذبه‌های گردشگری و آثار معماری ونیز شامل میدان سن مارکو، کلیسای جامع سن مارکو، عمارت باسیلیکا، کانال اصلی یا گرند کانال پل ریالتو یا پونته دی ریالتو می‌شود.

برای آشنایی با دیگر آثار معماری عجیب دنیا مطلب طراحی عجیب‌ترین فرودگاه دنیا در وسط آب! را از دست ندهید.

معماری ونیز رویایی


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه