طراحی عجیب‌ترین فرودگاه دنیا در وسط آب! + ویدئو

طراحی عجیب‌ترین فرودگاه دنیا در وسط آب! + ویدئو

فرودگاه‌ها یکی از فضاهای مهم هر کشور هستند، زیرا مسافران اولین جایی که از کشور مقصد را می‌بینند، فرودگاه است. قبلا در مورد زیباترین فرودگاه‌های جهان، صحبت کرده‌ایم. در این مطلب قرار است عجیب‌ترین فرودگاه دنیا که وسط آب طراحی شده است را معرفی کنیم.

کی پلاس

فرودگاه شناور کانسای ژاپن؛ فرودگاهی وسط آب

ژاپن کشوری میان آب است که زمین در آن کم و با ارزش و گران است و درنتیجه برای ساخت فرودگاه این کشور از ایجاد جزیره‌ای مصنوعی با سنگ و خاک سه تا کوه در فضای آبی استفاده شده است. فرودگاه کانسای در شهر اوساکای ژاپن قرار دارد. این فرودگاه ابعادی به اندازه 4 در 2.5 کیلومتر دارد. و با استفاده از یک پل به خشکی متصل می‌شود. این فرودگاه بزرگترین فرودگاه آسیا هم شناخته شده است. جالب است بدانید که این ساخت فرودگاه جزو گرانترین پروژه‌های عمرانی قرن بیستم است.

 

فرونشست فرودگاه شناور ژاپن

در ابتدا این فرودگاه با یک باند ساخته شد و تا سال 2007 یک باند داشت. در این سال باند دوم فرودگاه با چهارکیلومتر طول و 60 متر عرض افتتاح شد. فرودگاه کانسای تا سال 1999 حدود 8.2 متر فرونشست در دریا داشت که بیشتر از حد پیش بینی شده (حدود 5 متر) بود. ولی مهندسان توانستند این فرونشست را کنترل کنند.

جوایز فرودگاه بین‌المللی کانسای

فرودگاه کانزای در سال ۲۰۲۰ توانست جایزه بهترین فرودگاه را از مؤسسه اعتبارسنجی فرودگاهی معتبر Skytrax در بخش بهترین کارکنان در آسیا و جهان و خدمات بار و چمدان دریافت کند. کانسای، همچنین در سال ۲۰۰۱ از مؤسسه انجمن مهندسان عمران آمریکا به‌عنوان یکی از ده سازه برتر دنیا، جایزه مهندسی هزاره (Monument of the Millennium)  را دریافت کرد.

مطلب پیشنهادی: چند قاب بهشتی از بهترین و خیره‌کننده‌ترین فرودگاه جهان

 

معمار فرودگاه کانسای کیست؟

این شاهکار معماری را رنزو پیانو (رنتسو پیانو) به همراه 6 هزار مهندس و طراح دیگر در سال 1987 طراحی و اجرا  کرده است. رنزو پیانو معمار و مهندس ایتالیایی است که در سال 1998 برای طراحی این فرودگاه مدرن و جالب جایزه‌ی پریتزکر را دریافت کرد.


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه