کاربرد شیشه در دکوراسیون داخلی، چه کاربردهایی دارد؟

کاربرد شیشه در دکوراسیون داخلی، چه کاربردهایی دارد؟

به قلم: سمانه زارعی

شیشه یکی از متریال‌های کاربردی در دکوراسیون داخلی است. از پارتیشن اداری گرفته تا کابین حمام و پله‌های شیشه‌ای داخل ساختمان، همه مثال‌هایی از کاربرد شیشه در دکوراسیون داخلی هستند که در این مطلب آنها را بیان خواهیم کرد. برای این هدف با شرکت آرمان سازه همراه شده‌ایم تا راجع به کاربردهای مختلف شیشه در دکوراسیون داخلی صحبت کنیم.

اسکای اسکرپر

شیشه در طراحی داخلی، انتخابی عالی برای دکوراسیون مدرن

اگر بخواهیم شیشه را متناسب با سبک دکوراسیون داخلی منزل به کار ببریم، بهترین کاربرد آن در دکوراسیون داخلی مدرن است. شفافیت، ظرافت و روشنایی از ویژگی‌های شیشه هستند که با دکوراسیون مدرن بسیار هماهنگی دارد. متریال شیشه، یک گزینه عالی برای فضاهای کوچک است. مثلا پارتیشن بندی فضای کوچک اداری با شیشه، باعث عبور نور و دلبازتر به نظر رسیدن دکوراسیون اداری می‌شود.

 

شیشه در دکوراسیون داخلی، شفاف یا مات؟

انواع مختلفی از شیشه‌ها در طراحی دکوراسیون کاربرد دارند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در طراحی فضای شیشه‌ای باید در نظر گرفته شود؛ مات یا شفاف بودن شیشه در طراحی داخلی است. شیشه‌های شفاف در فضاهایی که وجود دید اهمیت دارد، استفاده می‌شوند. شیشه‌های مات هم فضای مدرن و جذابی ایجاد می‌کند. شیشه مات در طراحی فضاهای اداری کاربرد زیادی دارند، این نوع شیشه هم نورطبیعی را عبور می‌دهد و باعث روشن شدن فضا می‌شود و هم حریم خصوصی فضاها را حفظ می‌کند. امروزه شیشه‌های هوشمندی به بازار آمده است که می‌توان در زمان نیاز آنها را مات و یا شفاف کرد و این قابلیت با ریموت قابل تغییر است.

 

کاربردهای شیشه در طراحی دکوراسیون داخلی

برخی از کاربردهای شیشه در طراحی دکوراسیون داخلی عبارتند از:

  • پارتیشن شیشه‌ای
  • هندریل یا نرده شیشه‌ای
  • کابین دوش شیشه‌ای
  • درب شیشه‌ای

 

پارتیشن شیشه‌ای، جداکننده شفاف و شیک

پارتیشن‌ها، برای تقسیم‌بندی فضاها به کار می‌روند. پارتیشن شیشه‌ای یکی از انواع پرکاربرد جداکننده‌های فضایی هستند. به طور کلی پارتیشن‌های شیشه‌ای را اغلب در فضاهای اداری و تجاری دیده‌ایم ولی می‌توان برای جداسازی فضاها در ساختمان مسکونی یا هتل و رستوران هم از آنها استفاده کرد. پارتیشن‌های شیشه‌ای که شرکت آرمان سازه تولید و اجرا می‌کنند در سه نوع؛ پارتیشن بدون فریم (فریم لس)، پارتیشن فریم دار و پارتیشن دوجداره هستند. با توجه به نوع کاربری و شرایط محیطی می‌توان هریک از این نوع پارتیشن‌ها را استفاده کرد.

 

هندریل یا نرده شیشه‌ای، کاربرد شیشه در فضای داخلی و خارجی

هندریل یا همان نرده شیشه‌ای یکی از کاربردهای شیشه در دکوراسیون داخلی و معماری است، هندریل در فضاهای داخلی و خارجی مانند؛ بالکن، تراس، راه پله و اطراف استخر کاربرد دارد. نرده‌های شیشه‌ای از انواع شیشه لمینت و سکوریت با ضخامت 8 میلیمتر ساخته می‌شوند. نرده شیشه‌ای با جزئیات استیل و آلومینیومی اجرا می‌شود که این ساختار باعث طول عمر بالای نرده شیشه‌ای می‌شود. هندریل‌ها در انواع: نرده شیشه‌ای روکار، نرده شیشه‌ای توکار و نرده شیشه‌ای اسپیگات اجرا می‌شوند.

کابین دوش شیشه‌ای از کاربردهای شیشه در فضاهای داخلی مدرن

در سرویس‌های بهداشتی امروزی که طراحی مدرن و به روز دارند و فضای حمام و توالت فرنگی و یا معمولی در یک فضا قرار گرفته، کابینت دوش شیشه‌ای مانند یک پارتیشن جدا کننده فضا عمل می‌کند. همچنین کابین دوش شیشه‌ای گرمای لازم برای دوش گرفتن را حفظ می‌کند. کابین دوش شیشه‌ای را در انواع مختلف؛ لولایی، ریلی و کبینت دوش ثابت طراحی می‌کنند که هریک مزیت‌های خود را دارند.

 

درب شیشه‌ای، مهم‌ترین کاربرد شیشه در طراحی داخلی

از رایج‌ترین کاربردهای شیشه در دکوراسیون داخلی، درب شیشه‌ای است. درب شیشه‌ای در انواع کاربری‌های اداری، تجاری، هتل‌، فروشگاه، آرایشگاه و لابی ساختمان و… به کار می‌روند. این نوع درها باعث ایجاد دید کافی و عبور نور در بین فضاها می‌شوند. شرکت آرمان سازه، یکی از تولید و اجرا کننده‌های درب شیشه‌ای است که خدمات متنوعی را به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

 

مزایای کاربرد شیشه در طراحی داخلی

هر متریالی با توجه به مزیت‌هایی که دارد، در فضاهای مختلف استفاده می‌شود. برخی از مزایای استفاده از شیشه در طراحی دکوراسیون داخلی عبارتند از:

  • زیبایی و جذابیت
  • انتقال نور طبیعی از شیشه
  • بزرگتر و دلباز نشان دادن فضا با کمک شیشه
  • تنوع در کاربردهای شیشه
  • اشغال فضای کم
  • مقاومت و طول عمر بالا

 

کلام آخر:

در این مطلب را شرکت آرمان سازه همراه بودیم و در مورد کاربردهای شیشه در دکوراسیون داخلی صحبت کردیم. با توجه به اینکه قرار است چه فضایی و با چه سبک و کاربری طراحی شود؛ شیشه می‌تواند یک متریال بسیار عالی برای دکوراسیون داخلی باشد.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه