چه سبک‌هایی در دکوراسیون منزل از مد افتاده؟ + عکس

چه سبک‌هایی در دکوراسیون منزل از مد افتاده؟ + عکس

به قلم: نرگس مهردادیان

سبک‌های دکوراسیون از مد افتاده

نوژا دیزاین

منظور از طراحی دکوراسیون داخلی نحوه چیدمان و انتخاب وسایل مناسب است. از دید برخی از افراد چیدمان دکوراسیون داخلی کار بسیار ساده‌ای است. اما نکات بسیار مهمی وجود دارد که باید بدانید و آن‌ها را به‌کار گیرید. می‌توان گفت که طراحی دکوراسیون داخلی یک دانش بوده که با استفاده از آن در مکان‌های مختلف می‌توان اهداف مهمی را دنبال کرد. برای مثال طراحی دکوراسیون داخلی فروشگاه می‌تواند مشتری‌های بیشتری جلب کند. طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای اداری باعث ایجاد امنیت کارمندان شده و راندمان کار را بالا می‌برد و در خانه‌‌‌های مسکونی فضایی راحت، گرم و پر از آرامش و صمیمیت فراهم می‌کند. در طراحی دکوراسیون اگر می‌خواهید از مد عقب نمانید، علاوه بر سبک‌هایی که مد شده‌اند باید با سبک‌های دکوراسیون از مد افتاده هم آشنا باشید.

جکوزی ایران

در این مطلب با سبک‌هایی در طراحی دکوراسیون داخلی که از مد افتاده‌اند آشنا خواهید شد. پس در ادامه با چیدانه همراه باشید.

سبک‌هایی در طراحی دکوراسیون داخلی که از مد افتاده‌اند

سبک‌های دکوراسیون از مد افتاده

برای طراحی دکوراسیون داخلی پیش از هر کاری ابتدا سبک دکوراسیون را انتخاب کنید. برای این انتخاب علاوه بر سبک‌هایی که مد هستند، آن‌هایی که از مد افتاده‌اند را هم باید بشناسید. سبک‌هایی که از مد افتاده‌اند شامل موارد زیر هستند:

سبک‌های دکوراسیون از مد افتاده

مینیمالیسم سبک‌ دکوراسیون از مد افتاده

ترندهای طراحی دکوراسیون داخلی به سمت ظاهری گرم‌ و صمیمی در حال حرکت هستند و از سبک مینیمال که در سال‌های گذشته محبوب بوده، دور می‌شوند. سبک مینیمالیست زیباست اما نه برای هر فضا و هر خانه‌ای! به‌کارگیری این سبک در دکوراسیون کمی سخت است، به‌خصوص اگر کودک، حیوان خانگی یا وسایل اضافی زیادی داشته باشید.

 

بیشتر بخوانید: تاثیر شگفت‌انگیز عکاسی در نشان دادن زیبایی معماری سازه‌ها!

مینیمالیسم سبک‌ دکوراسیون از مد افتاده

سبک مدرنیسم میانه قرن

دوره سبک مدرنیسم میانه قرن به پایان رسیده و از مد افتاده. با وجود زیبایی خطوط ظریف و منظم این سبک که شبیه سبک اسکاندیناوی است. اما بهتر است دکوراسیون داخلی فضاهای امروزی بیشتر با المان‌های جدید متناسب باشند تا قرن گذشته!

سبک مدرنیسم میانه قرن از مد افتاده

هیوگا، از سبک‌های دکوراسیون از مد افتاده

با وجود علاقه زیاد افراد به طراحی الهام گرفته از سبک اسکاندیناویایی، اما دوره‌ سبک هیوگا Hygge، سبکی دانمارکی که بر ایجاد محیطی آرام و به دور از شلوغی تاکید دارد، تمام شده است. وقت آن رسیده که مسیر را برای سبک‌های بهتر، متنوع‌تر و قوی‌تری باز کرد.

هیوگا، از سبک‌های دکوراسیون از مد افتاده

سبک صنعتی

سبک طراحی دکور با رگه‌های صنعتی نیز از مد افتاده است. در طراحی‌های جدید بهتر است کمتر از سبک دکوراسیون داخلی صنعتی استفاده شود.

سبک صنعتی از سبکهای دکوراسیون از مد افتاده

سبک بوهو از سبک‌های دکوراسیون از مد افتاده

سبک بوهو اگر درست به‌کاربرده شود بسیار زیباست. اما امروز سبک بوهو بیش از حد تجاری شده‌ و همه در چند سال اخیر از آن استفاده کرده‌اند. پس بهتر است با آن خداحافظی کنیم.

سبک بوهو از سبک‌های دکوراسیون از مد افتاده

چه رنگ‌هایی در دکوراسیون داخلی از مد افتاده‌‌؟

  • فضاهای یکدست سفید: برای طراحی دکوراسیون جدید رنگ‌های متنوع‌تری به کار ببرید و از فضاهایی که یکدست به رنگ سفید طراحی شده‌اند، فاصله بگیرید. دیوارهای سفید زمانی برای تغییر حال و هوای خانه جذاب بود اما با این سبک تمام خانه‌ها یک شکل به نظر می‌رسند. پس بهتر است با دیوارهای سفید خداحافظی کنید و کمی تنوع به دیزاین خانه‌ها بدهید.
  • خاکستری: زمانی که وارد اتاقی با طیف رنگ‌های خاکستری می‌شوید انرژی شما پایین می‌آید. چراکه طیف‌ خاکستری فاقد جذابیت و گرماست. چند وقتی است که رنگ خاکستری در دکوراسیون به محبوبیت بالایی رسیده اما به‌مرور رو به فراموشی است.
  • رنگ‌های خنثی: در دکوراسیون داخلی سال جدید، رنگ‌های خنثی مانند خاکستری و سفید کمتر به چشم می‌خورد. بیشتر رنگ‌های قوی یا ترکیب ملایمی از رنگ‌ها و طرح‌ها در دیزاین خانه‌ها به کار می‌رود. البته این به معنای کنار گذاشتن کامل رنگ‌های خنثی نیست بلکه ترکیبی از رنگ‌های متالیک، رنگ‌های سرد و طیف‌های گرم را در طراحی فضاها استفاده کنید.
  • دیوارهایی به رنگ بژ: بژ رنگی گرم و ظریف است اما در کنار رنگ‌های صورتی و زرد ممکن است فضا را کمی قدیمی و کهنه کند. می‌توانید از ترکیب طوسی و بژ یا طوسی و قهوه‌ای برای دیوارها استفاده کنید.

چه رنگ‌هایی در دکوراسیون داخلی از مد افتاده‌‌؟

چه وسایلی در دکوراسیون داخلی از مد افتاده‌‌؟

  • مبلمان آینه‌ای: گریس اتوود ترجیح می‌دهد که مبلمان سبک آینه‌ای را در دکوراسیون سال جدید نبیند او اعتراف کرده که خودش کابینت‌ها و میز پاتختی آیینه‌ای را از دکور جدید منزلش حذف کرده است.
  • گالری دیواری: کیسی و ساوانا اخیرا گالری دیواری اتاق نشیمن‌شان را حذف کرده‌اند. چراکه احساس ‌کردند این دیوار گالری دیگر باب سلیقه‌شان نیست. با حذف گالری دیواری کمتر احساس بی‌نظمی در فضا مشاهده می‌شود.
  • لامپ فیلامنتی: هرچند لامپ فیلامنتی در سال‌های گذشته جزو ترندها نبود اما هنوز همه‌جا دیده می‌شود. بابی برک یکی از طراحان معروف آمریکایی می‌گوید ترجیح می‌دهم به جای لامپ‌ها و سیم‌کشی‌های در معرض دید، از نورپردازی‌های با کیفیت و مدرن ایتالیایی و فرانسوی استفاده کنم. این تجهیزات ظریف، هارمونیک و مدرن هستند و اشکال و فرم‌های تراشیده‌ای دارند.
  • چوب تیره به عنوان روکش: استفاده از روکش چوبی تیره از المان‌های طراحی داخلی در دهه 60 و 70 بود. اما امروزه بسیاری این رنگ را نمی‌پسندند و آن را دلگیر و تاریک می‌دانند.
  • فرش: استفاده از فرش و به اصطلاح خانه مفروش شده ترند لوکس و مجلل خانه‌های بسیار قدیمی است و امروزه دیگر کاربردی ندارد. در عوض به جای استفاده از فرش در تمام قسمت‌های خانه بهتر است قسمت‌هایی را خالی باقی بگذارید تا کف پوش چوبی یا سنگی خود را نشان دهد.
  • یراق‌آلات طلایی: استفاده از لوستر، آباژور، شیرآلات و یراق آلات طلایی از اجزای طراحی دکوراسیون در اوایل دهه 1990 میلادی است. گرچه این سبک شاید از مد افتاده به نظر برسد اما بسیاری هنوز به ترکیب رنگ طلایی با قهوه‌ای علاقه دارند.

چه وسایلی در دکوراسیون داخلی از مد افتاده‌‌؟

و در آخر

در این مطلب با سبک‌هایی که در طراحی دکوراسیون، از مد افتاده‌اند آشنا شدید. همچنین رنگ‌ها و وسایلی که در طراحی‌های داخلی جدید نباید به کار ببرید، را شناختید. با استفاده نکردن از آن‌ها می‌توانید دکوراسیون مد روز و ترندی داشته باشید و از زندگی یا کار در چنین فضایی لذت ببرید.

برای آشنایی با سبک‌ دکوراسیون داخلی مناسب خانه‌تان، مطلب راهنمای انتخاب سبک معماری مناسب برای بازسازی را از دست ندهید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه